Постанова № 71208765, 19.12.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
820/5942/17
Номер документу
71208765
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

"19" грудня 2017 р. № 820/5942/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Шляхової О.М.,

при секретарі судового засідання - Молчановій О.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з позовом до Харківський обласний військовий комісаріат, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не вирішенні питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби;

- скасувати протокол № 31 Комісії Харківського обласного військового комісаріату для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановлення статусу члена сім'ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 24 листопада 2017 року;

- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат вирішити питання надання статусу "Ветеран військової служби" та видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку Ветеран військової служби, ОСОБА_3, передбаченого Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист";

- зобовязати Харківський обласний військовий комісаріат відповідно до ст. 267 КАС України подати у 10 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не вирішенні питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби призвела до порушення його прав, у звязку з чим просить суд зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат вчинити відповідні дії.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3 заперечував в повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що статтею 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» визначено категорію осіб, які мають право бути визнаними ветеранами (в даному випадку) військової служби.

Статтею 10 зазначеного Закону передбачено, що ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державноїслужби спеціального зв'язку та захисту інформації України вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Зразки посвідчень, нагрудних знаків та порядок їх виготовлення і вручення визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.4 ПКМ України від 30 серпня 1999 р. N 1601 «Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку "Ветеран військової служби", посвідчення та нагрудний знак "Ветеран військової служби" вручаються ветеранові військової служби або за його дорученням рідним чи іншим особам військовими комісаріатами таорганами пенсійного забезпечення Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, МВС, Управління державної охорони, Адміністрацією Держспецзвязку замісцемпроживанняветерана, за що одержувач посвідчення та нагрудного знаку розписується у відповідному обліковому документі.

Зазначає, що позивач проходив строкову військову службу в Прикордонних військах КДБ СРСР. Комісією військового комісаріату позивачу не було відмовлено у встановленні статусу «Ветеран військової служби», а прийнято проміжне рішення про направлення відповідного запиту до Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики МО України, (лист від 19.10.2017 року № 2633/ВСЗ). На запит направлено відповідь від 13.11.2017 року № 404/5/7659, відповідно до якої підтверджено позицію військового комісаріату.

Просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив строкову військову службу в період з 25.10.1979 р. по 16.01.1982 р. в в/ч 2066. В тому числі у складі діючої армії в/ч 2066 під час бойових дій (виконання інтернаціонального обов'язку) в Демократичній Республіці Афганістан.

Згідно довідки МСЕК від 23.01.2015 року позивачу була встановлена II група інваліда війни з 01.02.2015 року, безстроково з причин причини поранення повязаними з виконанням обовязків військової служби.

Відповідно до ст. 5 Закону України Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист (далі - Закон), ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються громадяни України: інваліди I та II групи, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, повязаних з виконанням обовязків військової служби, служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи при виконанні службових обовязків по охороні громадського порядку, боротьбі із злочинністю та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Статтею 10 Закону визначено, що ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Зразки посвідчень, нагрудних знаків та порядок їх виготовлення і вручення визначаються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог вказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1601 затверджено «Порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака Ветеран військової служби» (далі по тексту - Порядок №1601).

Пунктом 1 Порядку №1601 передбачено, що посвідчення та нагрудні знаки Ветеран військової служби видаються (вручаються) особам, які набули статусу ветеранів військової служби відповідно до Закону України Про статус ветеранів військової служби та їх соціальний захист.

При цьому посвідчення Ветеран військової служби є документом, що підтверджує статус ветерана військової служби і його право на отримання відповідних пільг згідно із Законом України Про статус ветеранів військової служби та їх соціальний захист, іншими актами законодавства (п. 2 Порядку №1601).

Зі змісту пункту 3 Порядку №1601 вбачається, що підставою для видачі посвідчення і вручення нагрудного знака Ветеран військової служби є один з таких документів: наказ про звільнення саме з військової служби в запас або у відставку; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності I чи II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; посвідчення про нагородження медаллю Ветеран Вооруженных Сил СССР.

Відтак, отримання посвідчення Ветеран військової служби здійснюється за умови подання особою одного з передбачених пунктом 3 Порядку №1601 документів.

Відповідно до пункту 4 Порядку №1601 та абз. 10 п.11 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року №389 видача посвідчення та нагрудного знаку Ветеран військової служби вручаються ветеранові військової служби або за його дорученням рідним чи іншим особам військовими комісаріатами.

Тобто, суб'єктом владних повноважень, який наділений правом видавати посвідчення та нагрудний знак Ветеран військової служби є військовий комісаріат.

Так, з метою реалізації та упорядкування вимог ЗУ Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист, у тому числі для розгляду питань, повязаних із встановлення статусу ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами Міністерства оборони України, наказом військового комісара ХОВК від 24.12.2016 року №779 утворено відповідну комісію та затверджено Положення про її роботу.

Відповідно до пункту 10 зазначеного положення Комісія має право:

- встановити статус Ветерана військової служби, статус члена сімї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісті під час проходження військової служби;

- відмовити у встановленні статусу Ветерана військової служби, статус члена сімї військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісті під час проходження військової служби;

- видати або відмовити у видачі довідки вдови ветерана військової служби;

- витребувати документи, яких не вистачає для прийняття рішення або надання запиту до відповідних організацій, установ щодо підтвердження або спростування фактів, отримання розяснення.

Судом встановлено, що позивач звертався до Харківського обласного військового комісаріату із заявою та доданими до неї документами стосовно встановлення йому статусу Ветерана військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби.

Комісією військового комісаріату заяву розглянуто та прийнято рішення щодо направлення запиту до Департаменту фінансів Міністерства оборони України по суті звернення гр. ОСОБА_3, стосовно можливості військовим комісаріатом встановлення статусу ветерана військової служби та видачі посвідчення військовослужбовцям, які проходили військову службу в прикордонних військах Збройних Сил СРСР.

За результатами розгляду вказаного запиту, Департаментом військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України надано відповідь листом від 13.11.2017 р.

Зазначеним листом рекомендовано Громадянину ОСОБА_3 звернутись до органів пенсійного забезпечення Адміністрації Держприкордонслужби для вирішення питання за належністю.

Суд зазначає, що позивач вже звертався до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату, в якому з урахуванням уточнень просив суд:

- визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не вирішенні питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби;

- скасувати протокол №30 Комісії Харківського обласного військового комісаріату для розгляду питань, повязаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановлення статусу члена сімї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 13 жовтня 2017 року в частині Направлення запиту до Департаменту фінансів Міністерство оборони України по суті звернення гр. ОСОБА_3, щодо можливості військовим комісаріатом встановити статусу ветерана військової служби та видачі посвідчення військовослужбовцям, які проходили військову службу в прикордонних військах Збройних Сил СРСР;

- зобовязати Харківський військовий комісаріат вирішити питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку Ветеран військової служби.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2017 р. (справа №4906/17) адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Зобов'язано Харківський військовий комісаріат вирішити питання щодо встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку Ветеран військової служби.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Згідно інформації, яка міститься в автоматизованій системі "Документообіг адміністративних судів" Харківського окружного адміністративного суду, вказана постанова набрала законної сили 27.11.2017 р.

З матеріалів справи встановлено, що на засіданні Комісії для розгляду питань, повязаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статусу члена сімї померлого військовослужбовця в військової служби 24 листопада 2017 року розглядалась заява позивача з урахуванням постанови та листа Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України від 13.11.2017 р.

Відповідно до витягу з протоколу №31 комісією постановлено рекомендувати Громадянину ОСОБА_3 звернутись до органів пенсійного забезпечення Адміністрації Держприкордонслужби для вирішення питання за належністю.

Аналізуючи дії відповідача на відповідність наданих останньому повноважень, а також у силу прписів ст. 16 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року №1601, суд зазначає, що відповідачем допущена бездіяльність при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу Ветерана військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби.

Таким чином, частина позовних вимог про визнання бездіяльності Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не вирішенні питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби - є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Оскільки, судом встановлено бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не вирішенні питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби, для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат вирішити питання надання статусу "Ветеран військової служби" та видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку Ветеран військової служби, ОСОБА_3, передбаченого Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 24.03.2016 р. по справі К/800/12368/14, зазначив, що у випадку коли поданих доказів достатньо для того, щоб зобовязати субєкта владних повноважень прийняти те чи інше рішення чи зробити ту чи іншу дію суд вправі обрати такий спосіб захисту порушеного права. Обрана судом форма захисту порушених прав у даному випадку не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача. Втручанням у дискреційні повноваження субєкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобовязання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість субєкта владних повноважень.

Відносно частини вимог про скасування протоколу № 31 Комісії Харківського обласного військового комісаріату для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановлення статусу члена сім'ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 24 листопада 2017 року, суд приходить до наступного висновку.

Пунктом 9 Положення Комісії військового комісаріату визначено, що рішення Комісії оформлюється протоколом, який підшивається до окремої справи.

Отже, у зазначених правовідносинах, при складанні протоколу Комісії Харківського обласного військового комісаріату для розгляду питань, повязаних із встановленням статусу ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановлення статусу члена сімї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби, Комісія діяла у межах та у спосіб наданих їй повноважень, відтак вказані вимоги є необґрунтованими.

Щодо зобовязання Харківського обласного військового комісаріату відповідно до ст. 267 КАС України подати у 10 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України (в редакції кодексу чинній станом на дату прийняття рішення) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказане свідчить, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Проте, прийняття рішення щодо зобовязання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є саме правом суду, а не обовязком.

Судом не встановлено достатніх підстав для зобовязання Харківського обласного військового комісаріату подати у 10 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату, яка полягає у не вирішенні питання встановлення ОСОБА_3 статусу Ветеран військової служби та видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби».

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат вирішити питання надання статусу "Ветеран військової служби" та видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку «Ветеран військової служби», ОСОБА_3, передбаченого Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист"

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 22 грудня 2017 року.

Суддя Шляхова О.М.