Постанова № 71203874, 14.12.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
712/14503/17
Номер документу
71203874
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/14503/17

Провадження № 2-а/712/975/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2017 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Пересунько Я.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

в с т а н о в и в:

22 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним адміністративним позовом, просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаській області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаській області, провести перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1%, але не вище 75% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 20 років із урахуванням середньомісячного заробітку розрахованого відповідно до ч.2 ст. 27 Закону № 1058-VI «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 3 жовтня 2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 11 травня 1992 йому призначено пенсію за інвалідністю на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку згідно ст.54 Закону Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок ЧАЕС" як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році - 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ від 5 листопада 1991 року.

3 жовтня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік понад 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст.27 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч.2 ст.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 3 жовтня 2017 року.

20 жовтня 2017 року відповідачем відмовлено йому у такому перерахунку пенсії.

Вважає вказану відмову протиправною, оскільки згідно ст.27 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч.2 ст.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за кожен рік понад 20 років пенсія має збільшуватись на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

12 грудня 2017 року до суду надійшли заперечення на позов від УПФ, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом установлено, що ОСОБА_2 є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та належить до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія А №000110 від 4 листопада 1992 року. (а.с.6)

Розпорядженням № 183166 від 2 жовтня 2017 року позивачу призначено пенсію за віком згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". (а.с.11)

3 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік понад 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст.27 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч.2 ст.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 3 жовтня 2017 року.

20 жовтня 2017 року УПФУ в м. Черкаси Черкаської області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що обчислювати пенсію по п.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», недоцільно, оскільки розмір пенсії зменшиться через те, що пенсія обчислена раніше діючим законодавством (Закон України «Про пенсій забезпечення»), не може перевищувати максимальних розмірів пенсії, що діяли на день набрання чинності Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», тобто не може перевищувати 168 грн. (максимальний розмір пенсії на 1 січня 2004 року).

За матеріалами пенсійної справи загальний страховий стаж позивача складає 39 років 1 місяць 26 днів (коефіцієнт 0,39083). Середньомісячний заробіток 5606,28 грн. обчислений за період роботи з 1 липня 2000 року по 31 березня 2017 року (коефіцієнт 1,48929) (ст.57 Закону 796-ХІІ).

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений пільговий порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії.

Як встановлено ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

При цьому, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що особи мають право самостійно обирати умови, норми та порядок пенсійногозабезпечення.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами пенсійної справи, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в подальшому після набранння законної сили 1 січня 2004 року Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач не звертався до органу ПФУ з заявою про зміну умов та порядку раніше призначеної пенсії.

Таким чином, позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідача не було правових підстав керуватися нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» без врахування пільг, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні питань правомірності обчислення розміру понаднормового стажу позивача. Така ж сама правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17 лютого 2016 року та від 7 липня 2016 року у справах №162/820/15-а (К/800/49010/15) та № 162/628/15-а (К/800/41158/15).

Згідно з постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 7 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У звязку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

З урахування викладеного, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії та наявність підстав для задоволення позову.

Разом з цим, порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що, на думку суду є підставою для застосування аналогії закону, на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 18, 69, 70, 71, 72, 94, 159-162,167 КАС України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20років відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 3 жовтня 2017 року із її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня отримання її копії із одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Я.В. Пересунько