Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а -146 2009 рік
ПОСТАНОВА
іменем України
14 квітня 2009 року о 14 годині 30 хвилин
Олександрівський районний суду Донецької області у складі: головуючий суддя Молчанов В.А. при секретарі Держепільській Т.М.., з участю прокурора Пятун Н.М..
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом Прокурора Олександрівського району Донецької області в інтересах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації та Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання дій Олександрівського районного управління праці та соціального захисту населення неправомірними та стягнення заборгованості з виплати разової грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач вказав, що був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції та згідно довідки МСЕК належить до категорії ветеранів війни і є інвалідом III групи, у зв*язку з чим з 2002 року перебуває на обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації та має право на одержання до 5 травня щорічно разової грошової допомоги допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, але у період часу з 2002 по 2008 роки отримав її у невідповідному розмірі, внаслідок чого недоплачена сума виплат складає 10845 гривень. Звертався до відповідача з письмовою заявою про виплату, але отримав відмову, яку вважає незаконною.
Просить стягнути з відповідача на його користь недоотриману разову допомогу.
У судовому засіданні прокурор позов підтримала та підтвердила доводи позовної заяви.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце слухання справи належним чином повідомлений, просить справу розглянути без його участі, позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі пояснень сторін та письмових доказів: заяви до прокуратури на представництво інтересі, заяви до УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, відповіді-відмови УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, копії паспорту позивача, копії посвідчення про інвалідність та статусу інваліду війни, копії посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, копії воєнного квитка, копій висновків МСЕК встановлено наступне:
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції внаслідок чого став інвалідом III групи і йому присвоєно статус ветерана війни - інваліда війни, з 2002 року перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області і згідно ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має правово на щорічну разову допомогу в розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Право позивача на щорічну допомогу на
оздоровлення відповідачем не оспорюється, тому на підставі ч.3 ст. 72 КАС України не підлягає доказуванню.
Фактично позивач отримував грошову допомогу за період 2002 - 2008 роки:
• - у 2002 році - 60 гривень
• - у 2003 році - 100 гривень
• - у 2004 році - 130 гривень
• - у 2005 році - 270 гривень
• - у 2006 році - 270 гривень
• - у 2007 році - 300 гривень
• - у 2008 році - 350 гривень
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається на момент виплати і становив:
• - у квітні 2002 року - 43 гривні
• - у квітні 2003 року - 47 гривень 30 коп.
• - у квітні 2004 року - 92 гривні 45 коп.
• - у квітні 2005 року - 332 гривні
• - у квітні 2006 року - 359 гривень
• - у квітні 2007 року - 406 гривень
• - у квітні 2008 року - 481 гривню.
Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача про те, що фактичний розмір виплат на оздоровлення визначався із встановленого Кабінетом Міністрів розміру з наступних мотивів:
Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача про те, що фактичний розмір виплат на оздоровлення визначався із встановленого Кабінетом Міністрів розміру з наступних мотивів:
Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення, порядки готуються на підставі законів України, актів чи доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень урядових комітетів, доручень Прем'єр - міністра, Першого віце - прем'єр - міністра, віце - прем'єр - міністрів (пункт 10 розділу VI Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України від 05 червня 2000 року № 915). Таким чином, нормативно - правові акти КМУ повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Відповідно до вимог ст. 19 ч. 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ст. 67 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", конкретні розміри всіх видів доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір щорічної допомоги на оздоровлення до липня 2005 року не збільшувався, в той час як Законами України "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2002 рік", "Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 рік", "Про Державний бюджет України на 2004 рік", "Про Державний бюджет України на 2005 рік"
розмір мінімальної заробітної плати збільшувався неодноразово. Визначені наведеною Постановою та Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розміри щорічних грошових виплат на оздоровлення значно нижчі за відповідні, передбачені ст. 48 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", кратні розміри мінімальної заробітної плати, і тому виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, до спірних правовідносин суд застосовує нормативний акт вищою юридичної сили - Закон України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Законами України: "Про державний бюджет на 2007 рік" та "Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" розмір вказаних виплат було зменшено до сум зазначених відповідачем, проте рішеннями Конституційного Суду України положення в частині зменшення виплат грошової допомоги визнано неконституційними.
Враховуючи положення ч. 4 ст. 17-1 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивач, не отримавши зазначений вид допомоги у повному обсязі, не втратив права на цю допомогу.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача щодо сплати зазначеного виду допомоги у передбаченому законом розмірі, на що отримав відмову, що і є підставою для звернення до
суду.
У задоволенні позову в частині стягнення грошових коштів на оздоровлення за 2006 рік слід відмовити, оскільки п. 37 ст. 77 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" дію ст. 48 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати на 2006 рік зупинено.
Тому з урахуванням фактично отриманих позивачем сум і розміру мінімальної заробітної плати з відповідача на користь позивача необхідно стягнути недонараховані та несплачені грошові кошти у сумі 8602 гривні 25 коп. виходячи із розрахунку:
за 2002 рік - 43 гривні х 7 - 60 гривень = 241 гривня за 2003 рік - 47 гривень 30 коп. х 7 - 100 гривень = 231 гривня 10 коп. за 2004 рік - 92 гривні 45 коп. х 7 - 130 гривень = 517 гривень 15 коп. за 2005 рік - 332 гривні х 7 - 270 гривень = 2054 гривні - за 2006 рік -
за 2007 рік - 406 гривень х 7 - 300 гривень = 2542 гривні за 2008 рік - 481 гривню х 7 - 350 гривень = 3017 гривень
Згідно ст.ст. 21-23 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, проводяться за рахунок коштів бюджету , бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. У відповідності до положень ст. 17 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов*язанних з введенням в дії цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, тобто здійснення виплат недоотриманої допомоги повинно проводитись за рахунок Державного бюджету.
На підставі викладеного вважаю, що позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову Олександрівського районного управління праці та соціального захисту населення у виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги, що проводиться до 5 травня кожного року за 2003-2005 та 2007-2008 роки -неправомірною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області (с. Олександрівка Олександрівського району Донецької області вул. Жовтнева, 2; р/р 35212015001486, код ЄДРПОУ 24812369 МФО УДК в Олександрівському районі) за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, який мешкає у с Мар*ївка Олександрівського району Донецької області, вул. Гагаріна, На недоотриману разову грошову допомогу за 2002-2005 та 2007-2008 роки у сумі 8602 (вісім тисяч шістсот дві) гривні 25 (двадцять п*ять) копійок.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний суд Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.