
Справа № 242/4951/17
Провадження № 2-а/242/373/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2017 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Капітонова В. І., при секретарі Нарижній О. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, в якому зазначив, що він є отримувачем пенсії за віком. В листопаді 2014 року позивач був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа в м. Селидове Донецької області та з листопада 2014 року перебував на обліку в УПФУ в м. Селидове. 11 травня 2017 року він зареєстрував своє місце проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. 12 травня 2017 року позивачем була надана заява до відповідача про зміну місця реєстрації відповідно до даних паспорту та про поновлення пенсійних виплат, але виплату пенсії йому не поновили. Відповідач мотивував свої дії тим, що позивач повинен надати довідку про взяття на його на облік як внутрішньо переміщену особу.
Позивач вважає дії відповідача щодо непоновлення після надання даних про місце реєстрації виплати пенсії з березня 2017 року протиправними.
Просить суд визнати бездіяльність Селидовського ОУПФУ щодо непоновлення виплати пенсії з березня 2017 року протиправною, зобовязати відповідача поновити виплату пенсії з березня 2017 року, допустити негайне виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць та зобовязати відповідача надати звіт про виконання рішення суду.
Позивач та його представник в судове засідання не зявилися, надали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Представник відповідача надав до суду відзив, згідно з яким листом № 7902/02-02 Пенсійним фондом України вказано, що на підставі отриманих списків тривало відсутніх за місцем проживання одержувачів пенсії з числа внутрішньо переміщених осіб на період одержання інформації про скасування довідки та/або результатів додаткової перевірки слід призупинити з 01 квітня 2017 року виплату пенсії особам, включеним до списків. Рішенням УСЗН Селидівської міської ради № 1919 від 11 квітня 2017 року було скасовано довідку про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщену особу. 12 травня 2017 року позивачем була надана заява до Селидовського ОУПФУ про зміну адреси реєстрації. , тому позивачу припинено виплату пенсії. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи в судове засідання не зявився, про причини неявки до суду не повідомив.
Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач ОСОБА_1 є отримувачем пенсії за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії № НОМЕР_1.
Як вбачається з відповіді УСЗН Селидівської міської ради № 3145/01-17/04 від 08 серпня 2017 року, ОСОБА_1 перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа з 17 листопада 2014 року по 01 серпня 2017 року та знятий з обліку за власною заявою.
Згідно із відповіддю Селидовського ОУПФУ в Донецькій області № 5897/02 від 19 серпня 2017 року, за результатами звірки, отриманої з УСЗН Селидівської міської ради позивачу було припинено виплату пенсії з березня 2017 року. 12 травня 2017 року позивачем була надана заява щодо зміни місця реєстрації відповідно до даних паспорту. Згідно листа УСЗН Селидівської міської ради від 19 червня 2017 року № 2891/01-17/04 позивач не мав права звертатися за поновленням пенсії в звязку із скасуванням дії довідки та зняття з обліку в Єдиній інформаційній базі даних ВПО.
У частині 2статті 77 КАС Українизазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідачем у наданому відзиві не зазначені підстави невиплати пенсії. Разом з тим, з наданого відзиву вбачається, що підставою призупинення виплати пенсії стало скасування довідки позивача про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу.
Згідно статті 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1ст. 49 цього Закону.
Відповідно до ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього Закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі недоотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Отже, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як скасування довідки внутрішньо переміщеної особи та не підтвердження місця проживання особи. Відповідач не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.
Згідно з Правилами реєстрації місця проживання , затверджених постановою Кабінету Міністрів Українивід 2 березня 2016 р. № 207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України,
Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 КС 202587, позивач з 11 травня 2017 року зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2. 49 кв. 16.
Крім того, відповідачем не заперечувався факт того, що позивачем було надано заяву про зміну місця реєстрації відповідно до даних паспорту.
Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати пенсії, як не підтвердження реєстрації проживання.
Згідно до ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями24,27,28,29,40,47,51,52,55,56,57,58,59,60,61,62,63 Конституції України.
Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що нездійснення відповідачем поновлення виплати позивачу раніше призначеної пенсії є безпідставним, а тому бездіяльність Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нездійснення поновлення виплатипозивачу пенсії слід визнати протиправною та необхідно зобов'язати Селидовське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити виплату позивачу пенсії з березня 2017 року.
Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Разом з тим, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа..
Враховуючи вищевикладене, на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто дана стаття встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за
виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт є виключно правом суду, і, відповідно, не може бути визначене в якості позовної вимоги в адміністративному позові.
На підставі викладеного та керуючись 77,90,139,242,244, 245,246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області , третя особа: Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (41247274) щодо непоновлення виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1, виплати пенсії з березня 2017 року.
Зобовязати Селидовське обєднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, пенсії з березня 2017 року.
Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. І. Капітонов