Рішення № 71159538, 21.12.2017, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
489/5695/17
Номер документу
71159538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

21 грудня 2017 року

Справа № 489/5695/17

Номер провадження 2-а/489/439/17

РІШЕННЯ

Іменем України

21 грудня 2017 р. о 08 год. 20 хв.,Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого - судді Тихонової Н.С.,розглянувши в порядку письмового спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивував тим, що з 03.08.2017 р. він перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звернувся до ОСОБА_2 управління ПФУ в Миколаївській області з заявою про долучення до матеріалів пенсійної справи довідки з військової частини А 0224 від 08.09.2017 за № 612 та здійснити перерахунок та виплати пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за участь в АТО, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні. Згідно відповіді управління розмір пенсії позивача обчислено на підставі вказаної Довідки. Проте в подальшому позивач виявив що до теперішнього час йому невірно була нарахована пенсія, оскільки при її призначенні відповідачем не було враховано всіх складових заробітної плати позивача необхідних для обчислення розміру пенсії. На переконання позивача, такі дії відповідача суперечать нормам діючого законодавства та звужують обсяг його соціальних гарантій пенсійного забезпечення.

Посилаючись на вищевикладене, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління пенсійного Фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні перерахунку призначенні пенсії за вислугою років відповідно з врахуванням всіх видів грошового забезпечення, а також зобовязати Головне УПФУ в Миколаївській області провести порахунок грошового забезпечення для призначення ОСОБА_3 пенсії за вислугою років відповідно доЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Дослідивши надані сторонами докази, суд встановив наступне. ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно Витягу із наказу №65 від 02.08.2017 р. був звільнений у запас за підпунктом «а» ч. 6 ст. 26 ЗУ «Про військовий обовязок та військову службу», у звязку із закінченням строку контракту.

Починаючи з 03.08.2017 року позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України і отримує пенсію за вислугою років відповідно доЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 Управлінням Пенсійного фонду України при призначенні пенсії позивачу було обчислено розмір пенсії на підставі грошового атестату серії ЗУ № 090756 та довідкою про додаткові види грошових забезпечень для обчислення пенсії від 08.09.2017 р. за № 612 виданого військовою частиною А0224. У встановленому законом порядку позивач звернувся до ОСОБА_2 УПФУ із заявою про перерахунок йому раніше призначеної пенсії за вислугою років у звязку з не включенням до складу грошового забезпечення для обчислення розміру пенсії інших виплат, на які було нараховані страхові внески.

При цьому, позивачем було надано до відповідача довідку про складові його грошового забезпечення.

Проте відповідно до вказаної Довідки № 612 від 08.09.2017 р. вбачається, що до складу заробітної плати позивача за період з серпня 2015 р. по липень 2017 р. входили нарахування грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 18 549 грн. 88 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 3 636 грн. 50 коп., індексацію грошового забезпечення у загальному розмірі 3 324 грн. 43 коп., винагорода за безпосередню участь в АТО 26315 грн. 48 коп.,винагорода за стрибки з парашуту 75 грн. 00 коп.

Відповідно до довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 28.03.2017 за № 262 виданої Військовою частиною польова пошта В4174 ОСОБА_3 дійсно перебував в період з 23.05.2014 р. по 12.07.2014 р., 01.10.2014 р. по 31.10.2014 р., 15.11.2014 р. по 12.12.2014 р., 02.07.2015 р. по 05.09.2015 р., 02.11.2015 р. по 30.12.2015 р..

Однак згідно ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області за № 2161-Н-07 від 23.11.2017 р. позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Із заперечень відповідача вбачається, що Головне УПФУ в Миколаївської області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії через відсутність правових підстав для проведення такого перерахунку.

Так, згідно заперечень, наданих відповідачем вбачається, що ним правомірно зроблено розрахунок грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, належна до виплати позивачу та включено до її складу всі належні виплати, з урахуванням усіх вимог законодавства. Крім того, у звязку із тим, що чинним законодавством не передбачено підстав для перерахунку пенсії, правові підстави для проведення перерахунку позивачу пенсії відсутні.

Проте такі посилання відповідача не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки спростовуються матеріалами справи та положеннями діючого законодавства.

Так, звертаючись до Управління за перерахунком пенсії позивач просив орган пенсійного фонду привести свої виплати у відповідність до вимог Закону із врахуванням у її складі інших виплат, що не були включені при призначенні пенсії, а саме індексації, матеріальної допомоги та грошової винагороди.

Згідно ч. 1 та. ч. 2ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цьогоЗаконупровадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цьогоЗакону.

Згідно п. 7постанови КМУ № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначеніЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Згідно ч. 1ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що премії, матеріальна допомога, та грошова винагорода входять до системи оплати праці військовослужбовцям. Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до положеньст. 1 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Крім того, згідно п. 1 ч. 10-1ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, гарантовано право на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначеніпостановою КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до пп. 2 п. 5 вказаної постанови, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно пп. 3 п. 5 вказаної постанови, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

В свою чергу, одноразова грошова допомога при звільненні передбаченастаттею 15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача на підставі наданих додаткових документів, відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 63 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В даному випадку, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років з доданими до неї документами, що підтверджують розмір фактично отриманих у складі грошового забезпечення сум, які безпідставно не враховані пенсійним органам під час призначення пенсії позивачу.

Суд вважає, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що виплати військовослужбовцям, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Крім того, вищевказаними нормами встановлено, що пенсіонеру, який набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено не більш як за 12 місяців.

Тому, враховуючи, що пенсію за вислугу років позивачу призначено з 03.08.2017 року, а за спірним перерахунком пенсії позивач звернувся у листопаді 2017 року, надавши до пенсійного органу додаткові документи, суд вважає за необхідне здійснити такий перерахунок з 03.08.2017 року, так як у вказаний період позивач мав право на перерахунок пенсії.

При цьому, даний перерахунок пенсії позивача, на думку суду, є відновленням порушеного права особи на отримання належної пенсії у встановленому законодавством розмірі, який був гарантований під час її призначення.

Крім того, відповідно до статей49,63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу ПФУ, прийняте з цього питання.

В свою чергу, листом пенсійного органу від 23.11.2017 року № 2161-Н-07 відмовлено в перерахунку пенсії позивача, тобто рішення, як того вимагає закон, відповідачем не прийнято.

Тому, суд вважає за необхідне зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням того, що до грошового забезпечення для перерахунку пенсії повинні бути включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, одноразових, щомісячних грошових допомог і премій, а також інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, шляхом прийняття відповідного рішення.

Враховуючи вищевикладенета приймаючи до уваги, що відповідачем неправомірно було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати згідно ст. 139 КАС України віднести за рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. ч.3 ст.2,5,9,30,205, 242-244, 257-263,382 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимогиОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не включення при призначенні пенсії ОСОБА_1 середньомісячного розміру додаткових видів грошових забезпечень, а саме надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за особливі умови служби, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь в АТО, винагороди за стрибки з парашуту, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні - протиправною.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням усіх видів виплат грошового забезпечення згідно з Довідкою № 612 від 08.09.2017 р., яка видана Військовою частиною А 0224.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Миколаєва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з моменту отримання його копії.

Суддя: Н.С. Тихонова