Постанова № 71148743, 18.12.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
712/12233/17
Номер документу
71148743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 712/12233/17 Суддя суду першої інстанції:

Романенко В.А. (доповідач)

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Сорочка Є.О.,

суддів Земляної Г.В.,

Ісаєнко Ю.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови у індексації пенсії ОСОБА_3;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести індексацію пенсії відповідно до чинного законодавства.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що підвищення пенсії відбулося відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII), а не відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), тому, на думку позивача, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що кожен із місяців підвищення пенсії є базовим. Також, на думку позивача, суд першої інстанції необґрунтовано прийняв рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач з 05.10.2009 отримував пенсію по інвалідності (друга група) від загального захворювання відповідно до Закону № 1058-IV, а з 03.08.2011 позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-XII) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок №1078) з травня 2012 року пенсія позивача індексувалась.

З 30.03.2016 позивачу відповідно до Закону № 3551-XII встановлено підвищення до пенсії як учаснику бойових у розмірі 25% прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність.

У зв'язку зі зменшенням розміру індексації, позивач 13.07.2017 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаською області з заявою про неправомірну відмову у індексації пенсії.

Листом відповідача від 03.08.2017 №12807/02 позивачу роз'яснено, що у разі зростання пенсійної виплати внаслідок призначення підвищення учаснику бойових, кожен із місяців підвищення розміру пенсії є базовим, а тому індексація при проведенні перерахунку не зберігається.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.

Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні погодився з викладеною вище позицією пенсійного органу.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.

Як зазначалося, з 03.08.2011 позивач отримує пенсію відповідно до Закону № 2493-III.

Згідно ч. 4 ст. 12 Закону № 3551-XII, учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На підставі викладеної норми, 30.03.2016 позивачу встановлено відповідне підвищення до пенсії.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії;

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 6 Закону № 1282-XII).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).

За змістом п.п. 2, 3 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку;

Відповідно до п. 3 Порядку до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; <…> підвищення, <…> інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму <…>).

Таким чином, підвищення до пенсії позивачу як учаснику бойових дій не є об'єктом індексації, оскільки воно визначається у відсотковому розмірі від прожиткового мінімуму.

Відповідно до п. 5 Порядку у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

З наведеного можна зробити висновок, що базовим місяцем для цілей здійснення індексації є місять, у якому відбулося підвищення пенсії. При цьому, таке підвищення має бути здійснене на підставі законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто відповідно до вимог Закону № 1058-IV. Проте, як зазначалося, підвищення до пенсії позивачу як учаснику бойових дій здійснено відповідно до Закону № 3551-XII, що регулює питання статусу ветеранів війни, та встановлює гарантії їх соціального захисту.

Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що встановлення особі підвищення до пенсії як учаснику бойових дій відповідно до Закону № 3551-XII не є підставою для зміни базового місяця індексації у розумінні п. 5 Порядку.

Таким чином, оскаржуваними рішеннями діями відповідача порушено право позивача на отримання індексації пенсії з урахуванням базового місяця - травня 2012 року. Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову.

Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, то оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов задоволенню.

Керуючись статтями 34, 243, 317, 311, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Скасувати постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року повністю та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов ОСОБА_3 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 23 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії повністю.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови у здійсненні індексації пенсії ОСОБА_3 з урахуванням базового місяця - травня 2012 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести індексацію пенсії ОСОБА_3 з урахуванням базового місяця - травня 2012 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду. В інших випадках постанова не підлягає касаційному оскарженню.

Головуючий суддя Є.О. Сорочко

Суддя Г.В. Земляна

Суддя Ю.А. Ісаєнко

Повний текст постанови складений 19.12.2017.