
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10608/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого суддіШавеля Р.М.,
суддівГулида Р.М. та Кузьмича С.М.,
з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,
а також сторін (їх представників):
від позивача не зявився;
від відповідача - не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської обл. від 03.10.2017р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. про визнання дій протиправними і зобовязання провести перерахунок пенсії за вислугу років (суддя суду І інстанції: ОСОБА_3, місце ухвалення: м.Галич Івано-Франківської обл., дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: 03.10.2017р.),-
В С Т А Н О В И Л А:
01.09.2017р. позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. щодо відмови у проведенні перерахунку належної йому пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні; зобовязати пенсійний орган провести перерахунок та виплату належної йому пенсії з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 01.11.2013р., та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію (а.с.2-7).
Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської обл. від 03.10.2017р. заявлений позов задоволено; визнано протиправними дії відповідача ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. щодо відмови у проведенні перерахунку належної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні; зобовязано пенсійний орган провести перерахунок та виплату належної ОСОБА_2 пенсії з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 01.11.2013р., та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію (а.с.49-50).
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржив відповідач ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл., який покликаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.56-59).
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що матеріальна допомога, одноразова грошова допомога при звільненні не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, є одноразовими (щорічними) виплатами та не входять до складових грошового забезпечення, визначених ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з яких обчислюється пенсія. Крім того, одноразова грошова допомога при звільненні не є обєктом нарахування внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
ОСОБА_6 індексація є соціальною гарантією, яка компенсує громадянам подорожчання споживчих товарів і послуг; індексації підлягає загальна сума грошового забезпечення військовослужбовця, однак вона не відноситься до перерахованих у ст.43 наведеного Закону складових, з яких обчислюється пенсія.
Водночас, позивачем не дотриманий строк звернення до суду, однак судом задоволені позовні вимоги, починаючи з 01.11.2013р., що не відповідає приписам ст.ст.99, 100 КАС України.
У звязку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_4 отримує з 01.11.2013р. пенсію, яка призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; до часу виходу на пенсію проходив службу в органах внутрішніх справ та підрозділах МНС України; мав звання підполковника служби цивільного захисту (а.с.10).
03.07.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення, а саме: індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, які визначені довідкою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій /УДСНС/ в Івано-Франківській обл. № 01-5247/16 від 20.06.2017р. (а.с.11-13, 15)
Згідно відповіді ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл., яка викладена в листі № 517/С-15 від 07.07.2017р., для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, одноразових додаткових видів грошового забезпечення правових підстав немає (а.с.14).
Задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що заявлені позовні вимоги ґрунтуються на нормах чинного законодавства; також судом вирішено здійснити перерахунок пенсії позивача із врахуванням всіх складових заробітної плати, починаючи з 01.11.2013р., що відповідає приписам ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
ОСОБА_6 висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, лише частково відповідають вимогам чинного законодавства, з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.127 Кодекс цивільного захисту України (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється у порядку та розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 постанови КМ України № 393 від 17.07.1992р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою ст.9 цього Закону установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами другою і третьою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (п.3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007р.) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей») а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою КМ України № 1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затв. наказом Міністра оборони України № 260 від 11.06.2008р.
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (пп.3 п.5 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007р., пп.30.4 п.30 розділу XXX вищевказаної Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп.3 п.5 постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007р., пп.33.1, 33.3 п.33 розділу XXXIII вказаної Інструкції).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає ОСОБА_6 України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
За змістом ч.2 ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби, зокрема за власним бажанням, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Частиною 2 ст.9 Закону Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому ст.15 Закону Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як і ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом п.17 ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною 2 ст.20 цього Закону обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
ОСОБА_6 України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 ч.1 ст.1 цього Закону визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
За змістом ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст.15 Закону Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Згідно листа УДСНС в Івано-Франківській обл. № 02-7549/16 від 25.09.2017р. страхові внески на виплачені ОСОБА_2 суми одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації не нараховувалися і не утримувалися; у 2012-2013 роках з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань було нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.45).
Відповідно до довідки УДСНС в Івано-Франківській обл. № 01-5247/16 від 20.06.2017р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування утриманий і сплачений із матеріальної допомоги на оздоровлення за 2012-2013 роки (а.с.43).
Звідси, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, повинна включатися до складу грошового забезпечення позивача ОСОБА_2, з розміру якого обчислюється пенсія.
Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_7 не звертався до 03.07.2017р. із заявами щодо проведення перерахунку пенсії, відповідач рішень з цього приводу не приймав, та відповідно позивач не оскаржував дії чи бездіяльність пенсійного органу.
Згідно ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.3 ст.123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із розглядуваним позовом (01.09.2017р.), пропуск позивачем строку звернення до суду та відсутність доводів про поважність його пропуску, колегія суддів приходить до висновку про відсутність обґрунтованих підстав для поновлення спірного строку звернення суду із розглядуваним позовом, у звязку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню лише за період, починаючи з 01.03.2017р.
При цьому, позовні вимоги про зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця за період з 01.11.2013р. до 28.02.2017р. включно належить залишити без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду.
Покликання суду першої інстанції на приписи ч.2 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є помилковим, оскільки наведена норма встановлює правила для перерахунку пенсії в разі подачі додаткових документів; при цьому наведений нормативно-правовий акт не регулює питання строків звернення до суду.
ОСОБА_6 спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого субєкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам ст.19 Конституції України.
При вирішенні наведеного спору колегія суддів враховує правову позицію Верховного Суду України по наведеній категорії справ, яка викладена в постановах від 10.03.2015р. у справі № 21-70а15 та від 12.09.2017р. у справі № 21-115а16.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про часткову обґрунтованість та підставність заявленого позову, через що останній підлягає до часткового задоволення, із залишенням частини позовних вимог без розгляду.
При цьому у порядку ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України підлягають стягненню на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. судові витрати в розмірі 640 грн. сплаченого судового збору (пропорційно до задоволених позовних вимог).
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення заявленого позову із залишенням частини позовних вимог без розгляду, з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.ст.139, 122, 123, ч.4 ст.229, ч.3 ст.243, ст.310, п.п.2, 3 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.319, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. задоволити частково.
Постанову Галицького районного суду Івано-Франківської обл. від 03.10.2017р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задоволити частково.
Визнати відмову ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл., яка викладена листі № 517/С-15 від 07.07.2017р., від проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 із урахуванням одноразового додаткового виду грошового забезпечення, а саме одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообовязкове державне пенсійне (соціальне) страхування, - протиправною.
Зобовязати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії із врахуванням виплаченого йому одноразового додаткового виду грошового забезпечення, а саме одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообовязкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши таку до розрахунку грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з 01.03.2017р. включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).
Позовні вимоги про зобовязання провести перерахунок та виплату пенсії за період з 01.11.2013р. до 28.02.2017р. включно - залишити без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській обл. (юридична адреса: 76018, м.Івано-Франківськ, вул.Січових Стрільців, 15; код ЄДРПОУ 20551088) судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. сплаченого судового збору.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_8 судді ОСОБА_9 ОСОБА_10 Дата складення повного судового рішення: 21.12.2017р.