Постанова № 71148626, 20.12.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
812/1099/17
Номер документу
71148626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року справа №812/1099/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Блохіна А.А.

ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду (суддя І інстанції Свергун І.О.) від 25 жовтня 2017 року по справі № 812/1099/17, повний текст складений 30 жовтня 2017 року у м.Сєвєродонецьк за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання дій протиправними щодо відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтованою) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладену у листі від 26.04.2017 року; зобовязання повторно розглянути заяву від 29.03.2017 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтованою) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Луганській області щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області, викладеної в листі від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17; зобовязано Головне управління Держгеокадастру у Луганській області повторно розглянути заяву від 29.03.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,0000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується у Кремінській міській раді Кремінського району Луганської області.

В апеляційній скарзі засідання відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач зазначив, що матеріалами справи підтверджується той факт, що листом від 26.04.2017 року надано відповідь позивачу, в якій зазначено, що розглянуто клопотання стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зазначеної в заяві від 29.03.2017 року. У вказаному листі зазначено, що інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ». Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, відповідач передає у власність або у користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Розпорядження землями лісогосподарського призначення до повноважень відповідача не входить. Тому відповідач, маючи тільки інформацію надану Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 року, не маючи іншої інформації, яка спростовує надану відділом інформацію, надав позивачу вказану відповідь.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач 29.03.2017р. звернувся до ГУ Держгеокадастру у Луганській області із заявою про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована за межами населених пунктів на території Кремінської міської ради Кремінського району Луганської області для особистого селянського господарства та передачу земельної ділянки у власність. Заява зареєстрована в ГУ Держгеокадастру у Луганській області 03.04.2017 за № Н-700/0/5-17.

Представником позивача 19.06.2017р. направлено на адресу відповідача адвокатський запит про надання відповіді за результатами розгляду заяви позивача від 03.04.2017р., який отримано відповідачем 19.06.2017 року.

Відповідач листом від 03.07.2017р. за № 29-12-0.3-2508/2-17 повідомив про те, що звернення позивача було розглянуто своєчасно і у визначений законом термін, про що надана відповідь від 26.04.2017р. № Н-700/0-496/6-17, копію якого долучено до цього листа.

Доказів надіслання позивачу листа-відповіді від 26.04.2017 року № Н-700/0-496/6-17 відповідачем не надано.

Улисті ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 26.04.2017 року № Н-700/0-496/6-17 зазначено, що відповідачем клопотання позивача було розглянуто та повідомлено, що за інформацією Відділу у Кремінському районі Головного управління у Луганській області витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ». Одночасно, позивачу із посиланням на частину 4 статті 122 Земельного кодексу України повідомлено, що розпорядження землями лісогосподарського призначення до повноважень ГУ Держгеокадастру у Луганській області не входить .

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

За приписами пункту "в" частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно з пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначено статтею 118 ЗК, згідно з положеннями частини шостої якої громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

За приписами частини 7 статті 118 ЗК відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 ЗК органи приймають одне з відповідних рішень. При цьому, визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Луганській області від 26.04.2017 № Н-700/0-496/6-17 відмова позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мотивована тим, що витребувана земельна ділянка відноситься до земель лісогосподарського призначення та за матеріалами лісовпорядкування перебуває у користуванні ДП «Кремінське ЛМГ».

ДП «Кремінське лісомисливське господарство» листом від 23.05.2017р. № 286 повідомило про те, що вказана земельна ділянка не перебуває у постійному користуванні ДП «Кремінське ЛМГ». Крім того, інформацією про відношення вказаної земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення ДП «Кремінське ЛМГ» не володіє.

Листом від 19.06.2017р. № 29-12-0.19-329/103-17 Відділ у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області щодо спірної земельної ділянки надав наступну інформацію: адміністративно-територіальна підпорядкованість Кремінська міська рада, Кремінський район, Луганська область, за межами населеного пункту; правовий статус - державна власність; категорія земель на момент відведення - землі сільськогосподарського призначення; склад угідь на момент відведення пасовища; наявність землевласника або землекористувача - землі державної власності запасу; якісна характеристика ґрунтів - не визначені; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельних ділянок за відповідним цільовим призначенням - обмеження (обтяження) відсутні; стан формування земельної ділянки (у разі, якщо земельна ділянка сформована, вказати кадастровий номер) - не сформована; стан проведення нормативної грошової оцінки - не проводилася.

Тобто, відповідно до наведеного листа витребувана позивачем земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Доказів на спростування відомостей, зазначених в листах ДП «Кремінське лісомисливське господарство» від 23.05.2017 № 286 та Відділу у Кремінському районі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області від 19.06.2017 року № 29-12-0.19-329/103-17, відповідачем не надано.

Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведено наявність правових підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки , а тому правомірно задоволено позов.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року по справі № 812/1099/17 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року по справі № 812/1099/17 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 20 грудня 2017 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 20 грудня 2017 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Т.Г.Гаврищук

Судді: А.А.Блохін

ОСОБА_1