Рішення № 71147673, 19.12.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
825/1708/17
Номер документу
71147673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/1708/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

суддів - Д'якова В.І., Житняк Л.О.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1А.) 27.10.2017 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (далі Управління) та просить визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.10.2017 № 0020504, складений відповідачем до акту від 03.10.2017 № 0020504.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення вимірювань автомобіля Управлінням було застосоване вимірювальне і зважувальне обладнання без його метрологічної повірки, оскільки старшим державним інспектором не було надано свідоцтва спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Крім того, в акті сума цифр в п. 10 «Осьові навантаження нормативно допустимі» не відповідають повній масі тон нормативно допустимій, що викликає сумнів в правильності проведених замірів спеціалістом Управління. Зазначив, що повторного зважування автомобіля старшим державним інспектором Управління здійснено не було. Також, за результатами вимірювання автомобіля складений акт № 0020505, а розрахунок зроблений до акту № 0020504, тобто розрахунок зроблено до іншого акту.

Враховуючи наведене, вважає, що відсутні підстави для висновку про порушення ним вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», які зазначені в акті перевірки.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 30.10.2017 до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, було залучено Державну службу України з безпеки на транспорті.

Ухвалою суду від 29.11.2017 замінено відповідача у справі на Державну службу України з безпеки на транспорті.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, зазначив, що твердження позивача, що посадові особи Укртрансбезпеки при здійсненні габаритно-вагового контролю застосовували вимірювальне і зважувальне обладнання без метрологічної повірки, є безпідставними, оскільки документи, що підвереджують його відповідність предявляються усім зацікавленим особам. Зазначив, що станом на 03.10.2017 ваги були повіреними, а внесення даних про засіб, яким здійснювалося зважування, та даних про його повірку у документи здійснення габаритно-вагового контролю діючими нормативами не передбачено.

Крім того, після проходження габаритно-вагового контролю співробітниками Управління було встановлено, що навантаження на одиночну вісь перевищило нормативно- встановлені параметри допустимих вагових параметрів на 23,36%, а на здвоєну (3+4) на 14,68%. Зважаючи на зазначене відповідачем на законних підставах віднесено транспортний засіб позивача до великовагових, складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що позов слід задовольнити, враховуючи таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має у власності транспортний засіб марки МАЗ модель 543203 (номерний знак НОМЕР_1) з напівпричепом марки МАЗ моделі 950600*020 (номерний знак НОМЕР_2) (а.с. 11, 12).

03.10.2017 контролюючими особами Управління, відповідно до направленя на перевірку від 02.10.2017 № 020483 та наказу від 29.09.2017 № 954 «Про затвердження щотижневого графіка проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорту», на 50 км автодороги М-02 «Кіпті - Глухів - Бачівське» було проведене зважування вказаного транспортного засобу позивача з напівпричепом (а.с. 55-57).

В подальшому, у звязку із виявленням, що навантаження на одиночну вісь транспортного засобу перевищувало нормативно-встановлені параметри на 23,36 %, а на здвоєну на 14,68 %, відповідачем було складено: Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 03.10.2017 № 010480, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.10.2017 № 0015003, Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.10.2017 № 0020505 та Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів на суму 430,56 євро (а.с. 53, 54, 58-59).

Вважаючи вищевказаний розрахунок протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Абзацом третім п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» встановлено, що Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службу, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі Положення).

Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно із п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1378-р «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.

З огляду на викладене, суд зазначає, що Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, який має право здійснювати державний нагляд та контроль за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт, з правом прийняття відповідних рішень, обовязкових до виконання.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 30.06.1993 № 3353-XII «Про дорожній рух» (далі - Закон № 3353-XII), Законом України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі Порядок № 1567), Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим поставною Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі Порядок № 879), в редакціях, чинних на момент виникнення спірних відносин.

Так, відповідно ст. 1 Закону № 2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Згідно із частинами 1 та 2 ст. 29 Закону № 3353-XII до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.

З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (зі змінами)).

Пунктом 4 вказаних Правил визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів..

Згідно із пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (зі змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджено Порядоком № 879.

Згідно із п. 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п. 3 Порядку № 879)

Таким чином, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено на Укртрансбезпеку, її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами Національної поліції України, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Особливості габаритно-вагового контролю та вимоги до нього закріплені у пунктах 15 - 25 зазначеного Порядку.

Так, габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль (п. 16 Порядку).

За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (п. 18 Порядку).

За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. Водії під час перебування в зоні стаціонарного або пересувного пункту габаритно-вагового контролю повинні виконувати законні вимоги посадових осіб та/або працівників Укртрансбезпеки, її територіальних органів та поліцейських (п. 20 Порядку).

Як вбачається зі складених 03.10.2017 посадовими особами відповідача документів, а саме: довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акту про перевищення транспортним засобом вагових параметрів (а.с. 53, 59), повна нормативно допустима маса транпортного засобу з причепом повинна становити 40,0 т; нормативно допустиме навантаження на осі: 11 т/11 т/8 т/8 т.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до вказаних документів на момент здійснення габаритно-вагового контролю фактична маса транспортного засобу, який належить ОСОБА_1, становила 37,9 т.; одночасно, фактичне навантаження на осі складало: 5,65 т/ 13,9 т/ 8,8 т/ 9,55 т (загалом 37,9 т).

Тобто, сума нормативно допустимого навантаження на осі автомобіля не перевищувала під час зважування допустимо встановлену норму (37,9 т замість допустимих 40,0 т), що зафіксовано представниками конролюючого органу, та ставить під сумнів правильність проведення замірів спеціалістом Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області. Так, із замірів вбачається можливе встановлення вагів з кутом нахилу, що в свою чергу потягло за собою збільшення ваги автомобіля на одну сторону.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевстановлені обставини справи, суд зазначає, що представником відповідача в судовому засіданні не спростовано доводів позивача та не надано достатніх доказів, в розумінні статей 73 та 76 Кодексу адміністративного судочинства України, на яких ґрунтуються його заперечення, тому колегія суддів вважає, що розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.10.2017 № 0020504 є необґрунтованим і має бути скасованим, а позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволені.

Частиною 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа

Керуючись статтями 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 03.10.2017 № 0020504, складений Державною службою України з безпеки на транспорті.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер 21404552, пров. Садовий, 4, с. Курінь, Бахмацький район, Чернігівська область, 16545) судові витрати в сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя С.В. Бородавкіна

Судді В.І. Д'яков

ОСОБА_3

Рішення суду складене в повному обсязі 21 грудня 2017 року.