
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2017 р. Справа №805/3916/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:16:35
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., при секретарі судового засідання Маковецькій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії щодо анулювання паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказала, що оскаржувані дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області є протиправними з огляду на наступне.
Позивач звернулась до Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (далі - Краматорський МВ ГУ ДМС України в Донецькій області) з метою оформлення та отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, подала всі необхідні документи, в тому числі паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №998272, дата видачі 26.05.2010 року. Під час подання документів до Краматорського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повідомила працівників відділу про те, що бажає мати два паспорти громадянина України для виїзду за кордон. Працівники відділу повідомили, що для повернення паспорту треба написати заяву встановленого зразку, після написання заяви паспорт було повернуто позивачу. Під час проходження паспортного контролю в міжнародному аеропорту «Бориспіль» у м.Києві позивачу було відмовлено в перевезенні у звязку з тим, що вищезазначений паспорт громадянина України для виїзду за кордон анульовано.
На підставі вищезазначеного, позивач просила суд визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо анулювання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №998272, дата видачі 26.05.2017 року, орган, що видав 1443, у звязку з відсутністю заяви про анулювання паспорту.
Представник позивача у судовому засіданні надав суду пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо анулювання паспорта позивача обґрунтовані та не суперечать нормам діючого законодавства, просив у задоволенні позову відмовити. Відповідач мотивує свою позицію тим, що позивач сам звернувся до відповідача щодо анулювання паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №998272, зазначений паспорт був анульований і подальше його використання можливе лише з метою спрощення процедури відкриття віз у консульських установах. Вказує на те, що обраний позивачем спосіб захисту не спрямований на відновлення його порушених прав, і у випадку задоволення позовних вимог, прийняте судом рішення не тягне за собою відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовані вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, паспорт серія КС №134273 (а.с. 23-25), 26.05.2010 року отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №009272, дійсний до 26.05.2020 року (а.с. 10-18).
26.04.2017 року позивач звернулась до Краматорського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області з заявою-анкетою №5075693 для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у звязку з оформленням паспорта громадянина України для виїзду за кордон (а.с.54-55).
При цьому раніше виданий паспорт України для виїзду за кордон серії ЕК №998272 був вилучений, про що зазначено в заяві-анкеті №5075693 від 26.04.2017 року та підтверджено особистим підписом позивача на відповідній заяві-анкеті.
Працівники Краматорського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області повідомили позивача, що для повернення паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №998272 необхідно написати заяву встановленого зразку про повернення паспорту.
26.04.2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про повернення анульованого паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №998272 (а.с.53). Зазначений паспорт було анульовано працівниками Краматорського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області шляхом пробиття двох отворів у машинозчитувальній зоні та повернуто позивачу.
8.06.2017 року компанією «Аєрохєндлінг» було відмовлено позивачу в перевезені у звязку з анулюванням паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК №998272, про що було складено відповідний акт про відмову в перевезенні (а.с. 19).
08.06.2017 року позивач звернулась до начальника Краматорського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області із заявою, в якій просила вжити заходи відносно правомірності дій працівників паспортного столу (а.с. 20).
15.06.2017 року листом Краматорського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області №50-4766 позивачу повідомлено, що працівником відділу була надана вичерпна консультація щодо порядку оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон (в тому чи слі обміну та можливості оформлення другого паспорту громадянина України для виїзду за кордон, а також можливості повернення закордонного паспорта за заявою після його анулювання (п. 38 Порядку оформлення,видачі,обміну пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордом). За заявою ОСОБА_1 написаною особисто паспорт громадянина України для виїзду за кордон було анульовано та повернуто заявнику (а.с. 21).
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Статтею 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів покладена на Державну міграційну службу України відповідно до Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 року №405/2011 (далі Положення №405/2011).
Згідно з п.п.30 п.4 Положення №405/2011 зазначений орган виконавчої влади здійснює інші повноваження на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.7 Положення №405/2011 Державна міграційна служба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління, відділи (сектори) міграційної служби в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Таким чином, відповідач, Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, у спірних відносинах виконує функції органу виконавчої влади, є субєктом владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 1, абз.абз. "а", "б" п. 1 ч. 1 ст. 13, ч. 1 ст. 16, ч.ч. 1, 2 ст. 21, ч.ч. 1, 2 ст. 22 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, переоформленням, продовженням строку дії, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Оформлення, видача, обмін, переоформлення, продовження строку дії документів (у тому числі для осіб, які не досягли шістнадцятирічного віку, осіб з фізичними вадами, недієздатних та обмежено дієздатних осіб), їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються у порядку, встановленому законодавством України, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 22 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Пунктом 2 ч.1 вказаної статті передбачено, що кожен громадянин України не може мати більше двох паспортів громадянина України для виїзду за кордон.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2014 року №152 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон (далі - Порядок № 152).
В п.35 Порядку №152 передбачено, що заявник для оформлення паспорта для виїзду за кордон в Україні подає такі документи:
1) паспорт громадянина України (для особи, яка досягла 14-річного віку та проживає в Україні);
2) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави, - у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 14-річного віку. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення вперше паспорта для виїзду за кордон із застосуванням засобів Реєстру);
3) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, - у разі подання документів законним представником, крім випадків, коли законним представником є один із батьків;
4) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого субєкта шляхом проставлення відмітки Згідно з оригіналом та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
5) у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон особі, яка не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватися самостійно у звязку з тривалим розладом здоровя та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоровя, оформленим в установленому порядку, - може бути подано одну кольорову фотокартку розміром 10-15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування. Фотокартка повинна відповідати вимогам Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачені випадки обміну паспорта для виїзду за кордон:
1) зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон;
2) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта для виїзду за кордон;
3) закінчення строку дії паспорта для виїзду за кордон;
4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання.
Відповідно до п.87 Порядку №152 забороняється вилучення в особи паспорта для виїзду за кордон, крім випадків, передбачених законом, зокрема, забороняється взяття паспорта для виїзду за кордон у заставу.
Вичерпний перелік випадків, коли паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується, викладений в п.89 Порядку №152, а саме:
1) коли він підлягає обміну у звязку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон;
2) закінчення строку його дії або прийняття рішення про його обмін до закінчення строку його дії;
3) виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
4) непридатності паспорта для виїзду за кордон для подальшого використання;
5) припинення особою громадянства України;
6) коли паспорт заявлений як втрачений або викрадений;
7) смерті особи, якій було видано такий паспорт;
8) оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства;
9) неотримання заявником паспорта протягом року.
У разі подання заявником у строки, встановлені законодавством, документів для обміну паспорта для виїзду за кордон у звязку із зміною інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, такий паспорт визнається недійсним з дня подання документів для його обміну.
У разі неподання заявником протягом місяця з дати зміни інформації, внесеної до паспорта для виїзду за кордон, документів для його обміну за наявності у ДМС відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про зміну відповідної інформації паспорт для виїзду за кордон, який підлягає обміну, визнається недійсним засобами Реєстру.
У разі подання заявником для оформлення паспорта для виїзду за кордон у звязку з його втратою або викраденням такий паспорт визнається недійсним з дня подання заяви-анкети.
У разі небажання особи оформлювати паспорт для виїзду за кордон взамін втраченого або викраденого втрачений або викрадений паспорт для виїзду за кордон визнається недійсним за письмовою заявою особи, поданою нею особисто до будь-якого територіального органу/територіального підрозділу ДМС, а у разі постійного проживання або тимчасового перебування за кордоном - до закордонної дипломатичної установи. З поважних причин така заява подається представником особи та має бути нотаріального засвідченою.
Згідно до п.92 Порядку №152 недійсні паспорти для виїзду за кордон анулюються працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи шляхом пробиття не менш як двох отворів у машинозчитуваній зоні, після чого дані вносяться до відомчих інформаційних систем.
За письмовою заявою заявника анульований паспорт для виїзду за кордон повертається йому працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, закордонної дипломатичної установи, якщо в ньому проставлені одна чи декілька віз або якщо такий паспорт є підставою для отримання/продовження дозвільних документів на проживання в іноземній державі.
Згідно наведеного суд зазначає, що законодавством України визначений вичерпний перелік підстав для визнання недійсним, вилучення, анулювання або знищення паспорту для виїзду за кордон.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем 26.04.2017 року при зверненні до відповідача були подані тільки заява-анкета №5075693 та заява про повернення анульованого паспорту.
Відповідно до Порядку №152 не передбачено право працівників територіального підрозділу Державної міграційної служби вилучати та анулювати паспорт громадянина України для виїзду за кордон за заявою громадянина у випадках, які прямо не передбачені зазначеним Порядком.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Саме це положення Конституції України на найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб'єктами владних повноважень, владними суб'єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень. І саме це положення Конституції України фактично забороняє діяти в такий спосіб, як це зробив відповідач.
Конструкція "в межах повноважень" у розумінні ст. 19 Конституції України стосується обсягу повноважень і вказує на необхідність владних суб'єктів діяти виключно в тих межах, на які їх уповноважили Конституція та закони України. Це означає, що суб'єктам владних повноважень заборонено вчиняти будь-які дії або приймати будь-які рішення, можливість вчинення чи прийняття яких прямо не передбачена в тексті закону для певного випадку. Будь-які такі рішення або дії будуть проявом свавільності.
Суд наголошує на тому, що відповідачу як суб'єкту владних повноважень повинні бути відомі вимоги ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, на відповідність яким суд оцінює його дії і рішення. Ці вимоги є однаково важливими, ієрархічно не підпорядкованими й відповідають міжнародним, передовсім європейським стандартам щодо діяльності публічної адміністрації. Вони можуть і повинні бути застосовані всіма суб'єктами владних повноважень безпосередньо для попереднього аналізу своїх дій і рішень.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч.2, 5 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідно до ст.6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод», кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обовязків цивільного характеру.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання протиправними дії щодо анулювання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК № 998272, дата видачі 26.05.2010 року, орган, що видав, 1443, підлягають задоволенню.
Згідно пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Щодо судового збору суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 2, ст. 8-15, ст.19-21, ст. 72-78, ст. 90, ст. 139, ст. 199-228, ст. 241-255, ст. 293, ст. 295, ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання протиправними дій задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 37841728; місцезнаходження юридичної особи: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, буд. 20) щодо анулювання ОСОБА_1 (паспорт серії КС номер 134273; ІПН НОМЕР_2; місце проживання: 84300, АДРЕСА_1) ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії ЕК № 998272, дата видачі 26.05.2010 року, орган, що видав, 1443.
Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 37841728, за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: 84300, АДРЕСА_2, паспорт серія КС №134273, ІПН НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Рішення прийняте в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 19 грудня 2017 року.
Повний текст рішення буде виготовлено 20 грудня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Загацька Т. В.