Постанова № 71146506, 14.12.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
803/1654/17
Номер документу
71146506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року Справа № 803/1654/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РИТЕЙЛ» до Головного управління ДФС у Волинській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державна фіскальна служба України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОГ РИТЕЙЛ» (далі ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ») звернулося в суд із позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04 вересня 2017 року за №0003574003.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення на підставі акту перевірки від 11 серпня 2017 року №207/03-20-40-01/38740702 «Про результати камеральної перевірки термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ»». Перевіркою, зокрема, встановлено порушення термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за липень 2017 року.

Позивач не погоджується з висновками контролюючого органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням, оскільки, акцизні накладні від 07 липня 2017 року за №№2703-2711, №№2722-2724 та від 08 липня 2017 року за №2712 неодноразово направлялись товариством на реєстрацію в межах операційного дня, однак, квитанції про прийняття або неприйняття протягом операційного дня надіслано не було, тому вважає, що такі накладні вважаються зареєстрованими.

Ухвалою суду від 11 грудня 2017 року залучено до участі у справі третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державну фіскальну службу України (далі ДФС України).

Представник відповідача в поданому письмовому запереченні від 08 грудня 2017 року предявленні позовні вимоги заперечила, мотивуючи тим, що позивач порушив строк реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в зв'язку з чим відповідно до статті 120-2 Податкового кодексу України було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій. Просила в задоволенні позову відмовити повністю.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача, підтримала доводи, наведені у запереченнях. Просила в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Судом встановлено, що 11 серпня 2017 року ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ», за результатами якої складено акт від 11 серпня 2017 року №207/03-20-40-01/38740702.

Перевіркою встановлено порушення пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, а саме, ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» несвоєчасно зареєстровано акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних за липень 2017 року, що тягне за собою накладення штрафу, відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України, в розмірі 143 856 грн. 45 коп.

За наслідками перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення від 04 вересня 2017 року за №0003574003, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 143 856 грн. 45 коп.

Однак, суд не погоджується з такими висновками ГУ ДФС у Волинській області та винесеним податковим повідомленням-рішенням від 04 вересня 2017 року за №0003574003, враховуючи наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

У відповідності до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобовязаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Пунктом 231.5, 231.6 статті 231 Податкового кодексу України встановлено, що при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобовязана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального субєктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше пятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобовязаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Відповідно до пункту 231.8 статті 231 Податкового кодексу України, Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних..

Так, постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24 лютого 2016 року, затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Порядок №114), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі.

Пунктом 2 Порядку №114 встановлено, що для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

З матеріалів справи встановлено, що 21 липня 2017 року о 16 гол. 32 хв. ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» сформовано та направлено в електронній формі на поштову скриньку ДФС України акцизні накладні від 07 липня 2017 року за №№2703-2711, №№2722-2724 та від 08 липня 2017 року за №2712. Протягом операційного дня квитанції про прийняття/неприйняття даних акцизних накладних не надійшло, лише 22 липня 2017 року по акцизних накладних сформовано квитанції №1, у яких зазначено, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 21 липня 2017 року після 19 год.; документ не може бути прийнятий відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24 лютого 2016 року.

ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» повторно направлено в електронній формі на поштову скриньку ДФС України акцизні накладні від 07 липня 2017 року за №№2703-2711, №№2722-2724 22 липня 2017 року о 12 год. 12 хв., та акцизна накладна від 08 липня 2017 року за №2712 відправлена 23 липня 2017 року о 16 год. 23 хв. Лише 24 липня 2017 року по акцизних накладних сформовано квитанції №1, у яких зазначено, що документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 21 липня 2017 року після 19 год.; документ не може бути прийнятий відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 24 лютого 2016 року.

Суд звертає увагу, що пунктом 9 Порядку №114 визначені вичерпні підстави неприйняття акцизної накладної для реєстрації в Реєстрі, якими є:

1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної/розрахунку коригування;

2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування з такими самими реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду);

5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.

Квитанція про неприйняття акцизної накладної/розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою неприйняття акцизних накладних від 07 липня 2017 року за №№2703-2711, №№2722-2724 та від 08 липня 2017 року за №2712 є пункт 2 Порядку №114.

Однак, суд звертає увагу, що ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» надіслав акцизні накладні від 07 липня 2017 року за №№2703-2711, №№2722-2724 та від 08 липня 2017 року за №2712 в електронній формі на поштову скриньку ДФС України 21 липня 2017 року о 16 гол. 32 хв.

Відтак, суд дійшов висновку, що позивач протягом встановленого статтею 231 Податкового кодексу України строку та впродовж операційного дня 21 липня 2017 року виконав обов'язок щодо надсилання для реєстрації акцизних накладних від 07 липня 2017 року за №№2703-2711, №№2722-2724 та від 08 липня 2017 року за №2712.

Крім того, суд зазначає, що квитанції №1 не були надіслані позивачу протягом операційного дня в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Таким чином, згідно із положеннями пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України такі квитанції повинні вважатися зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що застосування до ТзОВ «ВОГ РИТЕЙЛ» штрафних санкцій за пунктом 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії субєкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як субєкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що викладені в акті від 11 серпня 2017 року №207/03-20-40-01/38740702 висновки контролюючого органу не знайшли свого підтвердження в ході зясування обставин у справі по суті, відтак адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04 вересня 2017 року за №0003574003.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 04 вересня 2017 року за №0003574003.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РИТЕЙЛ» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, будинок 38, ідентифікаційний код юридичної особи 38740702) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) 2 157 (дві тисячі сто пятдесят сім) грн 85 коп. понесених витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяА.Я. Ксензюк

Постанова в повному обсязі складена 19 грудня 2017 року.