Постанова № 71146194, 13.12.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
803/1543/17
Номер документу
71146194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 рокуСправа № 803/1543/17

Волинський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:

Волинський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Валюха В.М.,

суддів Волдінера Ф.А., Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Столярчук А.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стайл Біг Інвест» до Державної фіскальної служби України про зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стайл Біг Інвест» (далі ТзОВ «Стайл Біг Інвест», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі ДФС України, відповідач) про зобовязання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при здійсненні операції з купівлі-продажу транспортного засобу ТзОВ «Стайл Біг Інвест» склало податкові накладні (далі ПН) від 21.07.2017 № 38 та від 25.07.2017 № 39, які надіслало для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН).

28.07.2017 позивач отримав квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, з яких вбачається, що реєстрація ПН від 21.07.2017 № 38 та від 25.07.2017 № 39 була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки вказані ПН відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

23.08.2017 по ПН від 25.07.2017 № 39 позивач надіслав в електронному вигляді пояснення та документи щодо здійснення господарської операції з контрагентам, документи були доставлені в електронному форматі до ДФС України, що підтверджується квитанцією № 1 від 23.08.2017. Аналогічні документи були надіслані 25.10.2017 по ПН від 21.07.2017 № 38.

Проте, всупереч вимогам підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України), позивач не отримав рішень про реєстрацію або про відмову в реєстрації ПН від 21.07.2017 № 38 та від 25.07.2017 № 39.

Позивач просить зобовязати ДФС України винести рішення за результатами розгляду письмових пояснень, наданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» з приводу реєстрації ПН від 21.07.2017 № 38 та від 25.07.2017 № 39.

Відповідач письмових заперечень проти позову до суду не подав.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що по ПН від 21.07.2017 № 38 комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі Комісія ДФС України) прийняте рішення від 31.10.2017 № 256783/40169850 про відмову у її реєстрації, у той час як копії документів по ПН від 25.07.2017 № 39 від позивача на адресу відповідача не надходили.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що при здійсненні операції з купівлі-продажу транспортного засобу за договором від 18.07.2017 № 327/17, укладеним між ТзОВ «Стайл Біг Інвест» та ТзОВ «Термоімпульс», позивач склав ПН від 21.07.2017 № 38 на суму 50000,00 грн. (в т. ч. ПДВ 8333,33 грн.) (а. с. 10) та від 25.07.2017 № 39 на суму 362600,00 грн. (в т. ч. ПДВ 60433,33 грн.) (а. с. 11), які були надіслані для реєстрації в ЄРПН.

Згідно із квитанціями про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.07.2017, реєстрація ПН від 21.07.2017 № 38 та від 25.07.2017 № 39 була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки вказані ПН відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (а. с. 12-13).

Як вбачається з поданих позивачем документів, на підтвердження господарської операції, за наслідками якої складена ПН № 38 від 21.07.2017, ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 25.10.2017 подало до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку такі документи: документ довільної форми № 1 від 25.10.2017 щодо подачі контракту № 02/17-А24 від 15.02.2017 (а. с. 124), документ довільної форми № 2 від 25.10.2017 щодо подачі митної декларації № UA204010/2014/203967 від 28.03.2017 (а. с. 126), документ довільної форми № 3 від 25.10.2017 щодо подачі CMR від 24.03.2017 (а. с. 128), документ довільної форми № 4 від 25.10.2017, щодо подачі інвойсу № 351-АSC/SBI від 24.03.2017 (а. с. 130), документ довільної форми № 5 від 25.10.2017 щодо подачі договору купівлі-продажу № 327/17 від 18.07.2017 (а. с. 132), документ довільної форми № 6 від 25.10.2017 щодо подачі акту № 327/17 від 25.07.2017 (а. с. 134), документ довільної форми № 7 від 25.10.2017 щодо подачі видаткової накладної № 446 від 25.07.2017 (а. с. 136), документ довільної форми № 8 від 25.10.2017 щодо подачі довіреності № 118 від 25.07.2017 (а. с. 138), документ довільної форми № 9 від 25.10.2017 щодо подачі штатного розпису від 03.07.2017 (а. с. 140), документ довільної форми № 10 від 25.10.2017 щодо подачі банківської виписки за липень (а. с. 142), документ довільної форми № 11 від 25.10.2017 щодо подачі журналу ордеру за липень (а. с. 144), документ довільної форми № 12 від 25.10.2017 щодо подачі оборотів рахунку 281 за жовтень (а. с. 146), документ довільної форми № 13 від 25.10.2017 щодо подачі розрахунків з нерезидентом від 25.10.2017 (а. с. 148).

31.10.2017 Комісія ДФС України прийняла рішення № 256783/40169850, яким відмовлено у реєстрації ПН від 21.07.2017 № 38 в ЄРПН з підстави: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а. с. 176), при цьому, прийняття такого рішення відносно ПН від 21.07.2017 № 38 відображено у базі даних ДФС України (а. с. 177-181).

Крім того, як також вбачається з поданих позивачем документів, на підтвердження господарської операції, за наслідками якої складена ПН № 39 від 25.07.2017, ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 подало до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку такі документи: документ довільної форми № 1 від 23.08.2017 щодо подачі контракту № 02/17-А24 від 15.02.2017 (а. с. 152), документ довільної форми № 2 від 23.08.2017 щодо подачі митної декларації № UA204010/2014/203967 від 23.08.2017 (а. с. 154), документ довільної форми № 3 від 23.08.2017 щодо подачі інвойсу № 351-АSC/SBI від 24.03.2017 (а. с. 156), документ довільної форми № 4 від 23.08.2017 щодо подачі CMR від 28.03.2017 (а. с. 158), документ довільної форми № 5 від 23.08.2017 щодо подачі розрахунків з нерезидентом від 31.07.2017 (а. с. 160), документ довільної форми № 6 від 23.08.2017 щодо подачі договору купівлі-продажу № 327/17 від 18.07.2017 (а. с. 162), документ довільної форми № 7 від 23.08.2017 щодо подачі акту № 327/17 від 25.07.2017 (а. с. 164), документ довільної форми № 8 від 23.08.2017 щодо подачі видаткової накладної № 446 від 25.07.2017 (а. с. 166), документ довільної форми № 9 від 23.08.2017 щодо подачі довіреності № 118 від 25.07.2017 (а. с. 168), документ довільної форми № 10 від 23.08.2017 щодо подачі розрахунків з покупцем за липень (а. с. 170), документ довільної форми № 11 від 23.08.2017 щодо подачі залишків ТЗ і місце зберігання за липень (а. с. 172), документ довільної форми № 12 від 23.08.2017 щодо подачі штатного розпису за травень (а. с. 174).

Разом з тим, в базі даних ДФС України відсутня інформація про отримання поданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 до ДФС України в електронному вигляді засобами електронного зв'язку вказаних документів, відносно ПН № 39 від 25.07.2017 міститься інформація про зупинення її реєстрації (а. с. 182-183).

При вирішенні даного публічно-правового спору суд враховує положення таких нормативно-правових актів.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу

Згідно із пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 13.06.2017 № 567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі наказ № 567), передбачено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом № 567, визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом № 567:

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» № 190 від 29.03.2017 (далі Постанова КМУ № 190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 566, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 752/30620 (далі Порядок № 566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), а також права та обов'язки її членів. Комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Згідно із пунктом 16 Порядку № 566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України (далі - Кодекс), а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.

Пунктами 20, 21 Порядку № 566 передбачено, що рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються шляхом голосування простою більшістю голосів її членів, присутніх на засіданні. У разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є ухвальним. Рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику податку на додану вартість у порядку, встановленому статтею 42 розділу II Кодексу, протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Як вбачається із матеріалів справи, 31.10.2017 (тобто, до дня звернення позивача до суду з цим позовом) Комісія ДФС України прийняла рішення № 256783/40169850, яким відмовила у реєстрації ПН від 21.07.2017 № 38 в ЄРПН з підстави надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (а. с. 176).

Таким чином, оскільки Комісія ДФС України прийняла одне з рішень, передбачених підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України, відносно ПН від 21.07.2017 № 38 (а саме: про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН), тому відсутні правові підстави для задоволення позовної вимоги про зобовязання відповідача винести рішення за результатами розгляду письмових пояснень, наданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» з приводу реєстрації ПН від 21.07.2017 № 38.

Крім того, на думку суду, відсутні також підстави для задоволення позовної вимоги про зобовязання відповідача винести рішення за результатами розгляду письмових пояснень, наданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» з приводу реєстрації ПН від 25.07.2017 № 39, виходячи з такого.

Як вбачається із пояснень представників сторін та поданих ними письмових документів, між сторонами виник спір щодо отримання відповідачем поданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 до ДФС України в електронному вигляді засобами електронного зв'язку документів відносно ПН № 39 від 25.07.2017.

Суд, при цьому, враховує, що за базами даних ДФС України відсутня інформація про отримання поданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 до ДФС України в електронному вигляді засобами електронного зв'язку вказаних документів, відносно спірної ПН № 39 від 25.07.2017 міститься лише інформація про зупинення її реєстрації (а. с. 182-183).

Крім того, надані позивачем квитанції № 1 від 23.08.2017 (а. с. 153, 155, 157, 159, 161, 163, 165, 167, 169, 171, 173, 175) не дають можливості чітко ідентифікувати, які саме документи були доставлені до ДФС України та збережені на центральному рівні.

Суд також враховує, що згідно із пунктом 2 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21.07.2017 № 654, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 07.08.2017 за № 966/30834, який набрав чинності 12.08.2017), письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі Закон № 851-IV) відносини, пов'язані з електронним документообігом та використанням електронних документів, регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, законами України «Про інформацію», «Про захист інформації в автоматизованих системах», «Про державну таємницю», «Про телекомунікації», «Про обов'язковий примірник документів», «Про Національний архівний фонд та архівні установи», цим Законом, а також іншими нормативно-правовими актами.

Як передбачено частиною першою статті 14 Закону № 851-IV, електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства України або на підставі договорів, що визначають взаємовідносини субєктів електронного документообігу. Згідно із статтею 16 цього ж Закону суб'єкти електронного документообігу користуються правами та мають обов'язки, які встановлено для них законодавством. Якщо в процесі організації електронного документообігу виникає необхідність у визначенні додаткових прав та обов'язків суб'єктів електронного документообігу, що не визначені законодавством, такі права та обов'язки можуть встановлюватися цими суб'єктами на договірних засадах.

Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначені Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку, затвердженою наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за № 320/15011 (далі Інструкція № 233), яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, а зазначений наказ втратив чинність з 15.11.2017 згідно із наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557.

Додатком 1 до Інструкції № 233 затверджений текст примірного договору про визнання електронних документів, умовами якого передбачено порядок вирішення спірних питань.

Як вбачається із матеріалів справи, 23.03.2017 між Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області та ТзОВ «Стайл Біг Інвест» був укладений договір № 1 про визнання електронних документів (далі Договір від 23.03.2017 № 1) (а. с. 99-101), який за формою та змістом відповідає примірному договору про визнання електронних документів, що є додатком 1 до Інструкції № 233.

Пунктами 1, 2, 4, 6 розділу 5 (Порядок вирішення спірних питань) Договору від 23.03.2017 № 1 передбачено, що у разі виникнення спірних питань, повязаних з автентичністю податкових документів в електронному вигляді та часом їх відправлення, зацікавлена Сторона Договору направляє іншій Стороні письмове повідомлення з обґрунтуванням причини своєї вимоги та вказівкою дати і номера електронного документа, що є предметом спору. Вимога предявляється і розглядається з письмовим наданням відповіді в терміни, передбачені законодавством. За наслідками вирішення спірних питань між Сторонами Договору складається акт, в якому розкривається суть і тип спору та який підписується уповноваженими представниками Сторін. При розгляді спору представниками Сторін перевіряється автентичність електронних документів, а також коректність ключової інформації.

Згідно із підпунктом 7.2 пункту 7 (Типи вирішення спорів і порядок їх розгляду) розділу 5 (Порядок вирішення спірних питань) Договору від 23.03.2017 № 1 спір «заперечення отримання електронного документа» (одержувач стверджує, що електронний документ не був отриманий, а відправник що електронний документ був ним відправлений) вирішується таким чином: відправник надає електронний документ та квитанції; перевіряється автентичність наданого електронного документа та квитанції; якщо електронний документ та квитанції справжні, конфлікт вирішується на користь відправника, в іншому випадку на користь одержувача.

Відповідно до пункту 8 розділу 5 (Порядок вирішення спірних питань) Договору від 23.03.2017 № 1 при недосягненні згоди між Сторонами спори вирішуються у судовому порядку.

Проте, як вбачається із пояснень представника позивача, вирішення спору щодо заперечення отримання відповідачем поданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 в електронному вигляді засобами електронного зв'язку документів відносно ПН № 39 від 25.07.2017 у порядку, визначеному Договором від 23.03.2017 № 1, не відбувалося, суду не надано передбаченого пунктом 4 розділу 5 (Порядок вирішення спірних питань) Договору від 23.03.2017 № 1 акту за наслідками вирішення спірних питань, як і не надано судового рішення, прийнятого на користь позивача у даному спорі за типом «заперечення отримання електронного документа».

Отже, суд виходить з того, що позивач, всупереч вимогам частини першої статті 71 КАС України, належними та допустимими доказами не довів факт отримання відповідачем поданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 в електронному вигляді засобами електронного зв'язку документів відносно ПН № 39 від 25.07.2017, у звязку із чим відсутні підстави для прийняття судом постанови про зобовязання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду документів по ПН № 39 від 25.07.2017.

Суд також звертає увагу, що позивач після вирішення судом даного публічно-правового спору не позбавлений права у встановленому порядку подати в електронному вигляді засобами електронного зв'язку письмові пояснення та копії документів відносно ПН № 39 від 25.07.2017, при цьому, 365-денний строк для подачі таких документів, що передбачений підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, не закінчився.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що оскільки Комісія ДФС України прийняла одне з рішень, передбачених підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України, відносно ПН від 21.07.2017 № 38 (а саме: рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН), та позивач належними та допустимими доказами не довів факт отримання відповідачем поданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» 23.08.2017 в електронному вигляді засобами електронного зв'язку документів відносно ПН № 39 від 25.07.2017, тому в задоволенні позовних вимог про зобовязання ДФС України винести рішення за результатами розгляду письмових пояснень, наданих ТзОВ «Стайл Біг Інвест» з приводу реєстрації ПН від 21.07.2017 № 38 та від 25.07.2017 № 39 з наведених вище мотивів належить відмовити.

Керуючись статтями 160 - 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Головуючий суддя В.М.Валюх

суддя Ф.А.Волдінер

суддя В.В.Мачульський

Постанова складена у повному обсязі 19 грудня 2017 року