ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" грудня 2009 р.Справа № 4/383 За позовом: Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Відкритого акціонерного товариства "Красилівський цукровий завод" м. Красилів
про стягнення 21933,00 грн.
Суддя Баула Л.П.
Представники сторін:
Позивача: Сліпчук О.П. - представник за довіреністю № 856/03 від 28.11.08 р.
Відповідача: Ханніязова В.С - представник за довіреністю від 08.05.09 р.
За участю: Голдзіцька Ю.К. - завідувач сектору правової роботи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області (в судовому засіданні 09.12.2009 року)
Рішення виноситься 16.12.2009 р., оскільки в судовому засіданні 09.12.2009 р. оголошувалась перерва.
СУТЬ СПРАВИ: Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 21933,00грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що не з його вини не було ним отримано дозвіл в 2-му кварталі 2008 р. згідно плану, а тому розгляд справи відкладався, для надання відповідачем таких доказів
Представник відповідача в судове засідання з'явився, однак доказів, які б підтверджували, що не з його вини не було ним отримано дозвіл в 2-му кварталі 2008 р. згідно плану не подав.
Розглядом матеріалів справи встановлено, що 08.10.2008 р. за результатами проведеної перевірки державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у якому зазначено, що підприємство не має дозволу на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел в атмосферне повітря. За результатами вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел складено протокол № 62-08 від 8.10.2008 р. та здійснено відбір проб забруднюючих речовин у викидах паливовикористовуючого обладнання № 62-08 від 8.10.2008 р.
Предметом позову у даній справі є матеріально-правова вимога Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області до ВАТ "Красилівський цукровий завод" про відшкодування 21933 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення відповідачем природоохоронного законодавства .
Статтею 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел. Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. За поданням територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території. За поданням територіальних органів спеціально уповноважених центральних органів виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та з питань охорони здоров'я органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
Порядком проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосфері повітря стаціонарними джерелами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 № 302, встановлено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ , який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Пунктом 5.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 № 38, встановлено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, зокрема, викиди забруднюючих речовин, які перевищують рівень гранично допустимих або тимчасово погоджених викидів, встановлених дозволами на викид, які видані у встановленому порядку (пункт 5.1.1 Методики), а також викиди забруднюючих речовин джерелами, які не мають дозволів на викид, в тому числі і по окремих інгредієнтах (пункт 5.1.2 Методики).
У відповідності з вимогами статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно зі статтею 34 Кодексу обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивачем доведено, що термін дії дозволу № 680201 виданого відповідачу закінчився 31.12.2004 р.. Згідно плану робіт на 2007-2008 р. з видачі дозволів на викиди, затвердженого першим заступником міністра охорони навколишнього середовища 23.02.2007 р. термін видачі відповідачу дозволу в другому кварталі. Відповідач звернувся до державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області із заявою про видачу дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в четвертому кварталі 2008 року.
В силу приписів статей 54 та 83 ГПК України позивач у позовній заяві самостійно визначає предмет та підстави позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави відповідальності за заподіяння шкоди, у тому числі пов'язаної з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, передбачені ст.1166 Цивільного кодексу України, ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”. Підставою цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає такі елементи, як шкода, протиправність поведінки, причинний зв'язок між ними, а також вина заподіювача шкоди.
Відповідачем не доведено та не подано доказів, які б підтверджували, що не з його вини не було ним отримано дозвіл в 2-му кварталі 2008 р. згідно плану.
Позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.82,84,116 Господарського процесуального кодексу України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Красилівський цукровий завод" (м.Красилів, вул. Центральна,4а код 00373310) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування до місцевого бюджету Красилівської міської ради р/р . 33113331700280 код бюджетної класифікації 24062100, код одержувача 23565526, МФО 815013 , банк одержувача - ГУДКУ у Хмельницькій області 21933 грн. (двадцять одна тисяча дев"ятсот тридцять три грн.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Красилівський цукровий завод" (м.Красилів, вул. Центральна,4а код 00373310) в доход Державного бюджету України на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницький, в ГУ ДКУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 23565225 (код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в розмiрi 219,33 грн. (двісті дев"ятнадцять гривень 33 коп.), а на рахунок 31215259700002 УДК м. Хмельницький в ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код 23565225 (призначення платежу –22050000) витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя
Віддрук. 3 прим.