Рішення № 71119817, 18.12.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
295/14082/17
Номер документу
71119817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/14082/17

Категорія 87

2-а/295/1183/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2017 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду міста Житомира Слюсарчук Н.Ф., розглянувши одноособово у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату в повному обсязі призначеної пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з указаним позовом, в якому просив зобов’язати відповідача провести з 01.10.2011 року перерахунок призначеної пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданого документа - довідки начальника КВК № 71 за вих. № 668 від 19.10.2017 року з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачена за період з жовтня 2009 року по жовтень 2011 року (час звільнення і розрахунок) суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, одноразових винагород та компенсацій відпусток, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 01.10.2011 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розміри, без обмеження кінцевої дати виплат.

На підставі ст. 262 КАС України, розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав письмові заперечення проти позову, у яких просив частину вимог за період з 01.10.2011 року по 31.08.2017 року – залишити без розгляду, відмовити у задоволенні позовних вимог за період з 01.10.2017 року у зв’язку з безпідставністю та необґрунтованістю позовних вимог.

Суддя за результатами розгляду справи у порядку спрощеного провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до наступного висновку.

Суддею встановлено, що позивач з 01.10.2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

18.08.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив останнього здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії, з урахуванням отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової винагороди та грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, в зв’язку з тим, що при призначенні пенсії безпідставно не були враховані вищевказані виплати, що мали бути враховані згідно ст.43 вищевказаного Закону.

Листом від 29.09.2017 року № 2696/М-11 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу повідомлено, що включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії, сум отриманих ним матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової винагороди та грошової допомоги при звільненні не передбачено законодавством. Пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Отже, зазначені виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналізуючи вище згадані норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

В матеріалах справи містяться довідка начальника КВК № 71 № 668 від 19.10.2017 року про суми виплачених позивачу додаткових видів грошового забезпечення, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 13).

Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням сум суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, одноразових винагород та компенсацій відпусток, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки є неправомірною, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Позивач звернувся з заявою про проведення перерахунку пенсії 18.08.2017 року, тобто позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням показників довідки начальника КВК № 71 № 668 від 19.10.2017 року - з 01.09.2017 року.

Суд відмовляє у задоволенні вимоги щодо виплати пенсії без обмеження кінцевої дати виплат, оскільки відповідно до принципів судочинства судовому захисту підлягає лише порушене право, а не те, що може бути порушеним, тобто, вирішувати спори на майбутнє суди не вправі.

Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином з огляду на задоволення позовних вимог із відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 6, 8, 9, 19, 77, 243-246, 260, 293, 295, 297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1, починаючи з 01.09.2017 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія, отриманих ним суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, одноразових винагород та компенсацій відпусток, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки начальника КВК № 71 № 668 від 19.10.2017 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Слюсарчук Н.Ф.