
Справа № 755/14934/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" листопада 2017 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді САВЛУК Т.В.,
за участі секретаря Бурячек О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Подпоріна Р.О. про зміну способу і порядку виконання рішення суду, яка подана в межах розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, Головного управління державного казначейства України в м. Києві про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, звертаючись до Дніпровського районного суду м. Києва, як місцевого адміністративного суду, просило змінити порядок та спосіб виконання рішення суду від 18.12.2012 року по справі №2-а-1636/1/09 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок за період із 24 січня 2005 року по 04 січня 2006 року державної пенсії ОСОБА_2 у встановленому статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі 8 мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої відповідно до положень статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом стягнення на користь ОСОБА_2, які були нараховані Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві на виконання зазначеного рішення суду.
Представник заявника - Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, в судове засідання не з'явився, звертаючись до суду просив розглянути подання державного виконавця у його відсутність.
Представник заінтересованої особи - ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення заяви про зміни та способу виконання судового рішення, однак наголосила, що подання державного виконавця оформлено не належним чином, виходячи зі змісту подання державним виконавцем не вірно зазначено дату ухвалення остаточного судового рішення на підставі якого судом видано виконавчий лист, який пред'явлено до примусового виконання стягувачем ОСОБА_2, та перебуває на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві.
Представник заінтересованої особи - Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Кириченко Р.В. в судовому засіданні заперечувала проти задоволення заяви про зміну способу та порядку виконання судового рішення, з підстав наведених у письмових запереченням, які долучені до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наведені заявником доводи щодо підстав для зміни способу виконання рішення суду, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог частини першої статті 2 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Як передбачено частиною першою та другою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи, серед іншого, виконавчі листи, що видаються судами.
Судом встановлено, що 06 жовтня 2009 року постановою Дніпровського районного суду м. Києва адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, Головного управління державного казначейства України в м. Києві про перерахунок пенсії задоволено частково.
Визнано бездіяльність управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва по призначенню ,нарахуванню, а також відмови в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2, як інваліду II групи з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 24.01.2005 року - протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва встановити ОСОБА_2, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ,який став інвалідом II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, державну пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком в період з 24.01.2005 року по 04.01.2006 року, зробити перерахунок та виплату заборгованості, з урахуванням проведених позивачеві за цей період виплат та індексу інфляції за відповідний період.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити. (а.с. 165-169)
31 березня 2011 року постановою Апеляційного суду м. Києва апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва - задоволено.
Постанову Дніпровського районного суду міста Києва від 06 жовтня 2009 року скасовано.
Відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, Головного управління Державного казначейства України в м. Києві про перерахунок пенсії.
18 грудня 2012 року постановою Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково.
Постанову Апеляційного суду м. Києва від 31 березня 2011 року скасовано та залишено в силі постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 06 жовтня 2009 року, змінивши її шляхом викладення абзацу третього резолютивної частини двома абзацами в такій редакції:
«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок за період із 24 січня 2005 року по 4 січня 2006 року державної пенсії ОСОБА_2 у встановленому статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі 8 мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої відповідно до положень статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок за період із 24 січня 2005 року по 4 січня 2006 року додаткової пенсії ОСОБА_2 за шкоду, заподіяну здоров'ю, у встановленому статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмірі 75% мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої відповідно до положень статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
12 лютого 2013 року постановою Вищого Адміністративного суду України відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2 про роз'яснення постанови Вищого адміністративного суду України від 18 грудня 2012 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва.
28 травня 2013 року постановою Вищого Адміністративного суду України відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2 про прийняття додаткового судового рішення.
08 жовтня 2013 року постановою Вищого Адміністративного суду України відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2 про роз'яснення ухвали Вищого адміністративного суду України від 28 травня 2013 року.
06 листопада 2013 року Дніпровським районним судом м. Києва видано виконавчі листи на примусове виконання рішення суду.
06 липня 2016 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва задоволено заяву ОСОБА_2 про зміну сторони виконавчого провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва, Головного управління державного казначейства України в місті Києві про перерахунок пенсії.
Замінено сторону виконавчого провадження - боржника Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві, яке знаходиться за адресою - м. Київ, вулиця Каштанова, будинок №6, в межах виконання судового рішення по справі №2-а-1636/1/09 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі міста Києва, Головного управління державного казначейства України в місті Києві про перерахунок пенсії.
29 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції Мурихіним С.В. відкрите виконавче провадження №40883927 про примусове виконання виконавчого листа №2604/9608/2012, виданий Дніпровським районним судом м. Києва, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_2 перерахунок одноразової грошової допомоги у розмірі 45 мінімальних заробітних плат відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум. (а.с.208 т.1)
29 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції Мурихіним С.В. відкрите виконавче провадження №40947644 про примусове виконання виконавчого листа №2604/9608/2012, виданий Дніпровським районним судом м. Києва, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_2 перерахунок щорічної грошової допомоги до 5 травня в розмірі 3 мінімальні пенсії за віком за 2008, 2009, 2010 роки відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням вже нарахованих сум. (а.с.209 т.1)
29 листопада 2013 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції Мурихіним С.В. відкрите виконавче провадження №40948233 про примусове виконання виконавчого листа №2604/9608/2012, виданий Дніпровським районним судом м. Києва, про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації здійснити ОСОБА_2 перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2008, 2009, 2010 роки відповідно ч.4 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням вже нарахованих сум. (а.с.210 т.1)
На підставі постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2016 року, апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 01 лютого 2016 року - задоволено частково.
Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 01 лютого 2016 року -скасовано, прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві, треті особи: управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, Управління праці і соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування постанов про закінчення виконавчого провадження - задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві щодо винесення постанов про закінчення виконавчих проваджень №41356745, №41356846, №40883927, №40947644, №40948233, №44479487 .
Скасовано постанови про закінчення виконавчих проваджень №41356745, №41356846, №40883927, №40947644, №40948233, №44479487. В решті позовних вимог відмовлено.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами пункту 2 частини 4 статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (пункт 2 частини 2 статті 162 КАС України).
Частиною 1 статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до п. 10 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець при здійсненні виконавчого провадження має право звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення.
Під зміною слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України Про виконавче провадження під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Оформлення та направлення подань до суду державними виконавцями здійснюється в порядку, визначеному положеннями Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 18 грудня 2006 року за №25-1/899/7.
Аналізуючи зміст вимог державного виконавця та наведені у поданні підстави для зміни способу виконання судового рішення, суд приходить до висновку, що подання старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Подпоріна Р.О. про зміну способу і порядку виконання рішення суду не підлягає задоволенню, оскільки державним виконавцем невизначено по якому саме рішенню суду необхідно змінити спосіб виконання, за змістом подання державний виконавець просить змінити спосіб виконання рішення Дніпровського райо нного суду міста Києва від 18 грудня 2012 року по справі №2-а-1636/1/09, однак з матеріалів цивільної справи вбачається, що на виконанні перебуває виконавчий лист, який виданий на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 18 грудня 2012 року по справі №2-а-1636/1/09, в той же час при вирішення даного питання є визначальним наявність судового рішення, оскільки змінюються порядок та спосіб виконання судового рішення, а не виконавчого листа.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 165, 263 КАС України, ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», суд, -
у х в а л и в:
Відмовити у задоволенні подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві Подпоріна Р.О. про зміну способу і порядку виконання рішення суду, яка подана в межах розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, Головного управління державного казначейства України в м. Києві про перерахунок пенсії.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
С у д д я