Рішення № 71091391, 18.12.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
592/13105/17
Номер документу
71091391
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/13105/17

Провадження №2-а/592/701/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2017 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., секретар судового засідання Шипиленко О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернулася до суду та свої вимоги мотивує тим, що її було взято на облік у ОСОБА_2 соціального захисту населення Сумської міської ради, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №5924003124 від 18.02.2015 р. Вона отримує трудову пенсію пенсію за віком, яка призначена їй довічно. З часу переміщення до Сумської області у лютому 2015 р. вона отримувала належну їй пенсію за місцем перебування на обліку - у Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, проте з квітня 2017 р. виплата пенсії була припинена. Як їй пояснили в територіальному органі УПФУ, що рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_2 соціального захисту населення Сумської міської ради їй було припинено нарахування і виплата пенсії у звязку із скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування), а відновити виплату пенсії можливо лише через шість місяців, при чому у разі відновлення виплати пенсії їй не сплатять заборгованість з місяця її припинення, тобто з 01.04.2017 р. Вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. З огляду на судову практики Європейського Суду з прав людини, вважає, що припинення відповідачем виплати пенсії у звязку з тим, що вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, або у звязку із її тимчасовою відсутністю за місцем проживання (перебування) та на порушення вимог ст.19 Конституції України, ч. 1 ст.49 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р., без прийняття рішення про таке припинення і за відсутності законодавчо встановлених підстав для такого припинення, є протиправними та дискримінаційними за ознакою місця проживання, а також за ознакою належності її до категорії внутрішньо переміщених осіб. Просила визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії, зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.

Представник відповідача - Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в задоволенні позову просив відмовити та в запереченнях на позов зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VІІ від 20.10.2014 р. Позивач перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.03.2017 р., як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. З 14.06.2016 р. рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. З квітня 2017 р. управлінням на підставі отриманої інформації призупинено виплату пенсії. 01.06.2017 р. рішенням комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету СМР позивачеві ухвалено припинити всі види соціальних виплат.11.08.2017 р. ОСОБА_2 соціального захисту населення СМР було скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У звязку з цим, просив суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Крім того, просив залучити до участі у справі в якості другого відповідача ОСОБА_2 соціального захисту населення СМР.

Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Так, відповідно до копії паспорту громадянина України, копії пенсійного посвідчення, копії довідки від 18.02.2015 р. № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, ОСОБА_3 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з Донецької області в м. Суми, з 2015 р. позивач перебувала на обліку і отримувала пенсію по інвалідності в Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (а.с. 6-7, 8, 9).

З 01.04.2017 р. виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена.

15.11.2017 р. ОСОБА_1 звернулася до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з запитом на отримання публічної інформації, у якому просила повідомити рішення, на підставі якого їй припинено виплату пенсії, дату, з якої припинено виплату пенсії (а.с.16).

Листом від 22.11.2017 р. №25736/11-23 на вказане звернення Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена з 01.04.2017 р. 20.04.2017 р. рішенням комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету СМР ОСОБА_1 ухвалено відмовити у призначенні пенсії у звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання/перебування (а.с.17).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.

Згідно статті 19 Конституції України,- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 64 Конституції України,- конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.

Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20.03.2003 р. «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Торез Донецької області.

Відповідно до статті 92 Конституції України,- виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).

Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ні Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.

З огляду на встановлені факти та положення закону, суд дійшов висновку, що відповідачем припинено виплату пенсії позивачеві всупереч вимог ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без відповідного рішення відповідача про таке припинення.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати їй пенсії та зобовязання відповідача поновити виплату їй пенсії та виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що порушення права позивача на отримання пенсії відбулось з 01.04.2017 р., у звязку з чим суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення з 01.04.2017 р. виплати пенсії позивачеві та зобовязати відповідача поновити виплату пенсію та виплатити виниклу заборгованість з цієї дати.

Щодо клопотання представника Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про залучення по справі в якості другого відповідача ОСОБА_2 соціального населення СМР, то суд зазначає, що дане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки рішення у справі не вплине на права, свободи, інтереси та обовязки ОСОБА_2 соціального захисту населення СМР, тому підстав для їх залучення до участі у розгляді даної справи судом не вбачається.

Керуючись ст.ст. 8-10, 12, 14, 19, 72-79, 94, 241-246 КАС України, суд,-

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 (м.Суми, вул.Д.Галицького, 35, кім.6, ІПН НОМЕР_2) з 01 квітня 2017 року.

Зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (м.Суми, вул.Д.Галицького, 35, кім.6, ІПН НОМЕР_2) з 01 квітня 2017 року та виплатити виниклу заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.

Суддя В.Б. Князєв