
Копія
Справа № 822/3017/17
РІШЕННЯ
іменем України
15 грудня 2017 рокум. Хмельницький12.10 год.
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі головуючого-судді Майстер П.М.
за участі:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області , Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанови та розрахунку,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розрахунок Управління в Одеській області плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 21.08.2017р. № 0152444, яким ПП «Транс-Авто-Д» зобов'язано сплатити 567,81 євро (17750,88 грн. по офіційному курсу Національного банку) ;
- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області № 033158 від 28.09.2017р. про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21 серпня 2017 року працівником Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області ОСОБА_3 на посту габаритно-вагового контролю автодороги Київ-Одеса 450км + 500м було зупинено автомобіль DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом MILDNER, реєстраційний номер BX8830XX, які належать ПП «Транс-Авто-Д». Перевіркою було встановлено перевищення вагових обмежень, а саме перевищення навантаження на здвоєну ось при допустимій норми 16 тн, фактично 18,6тн, про що було складено акт № 0155953. Вказує, що на підставі вищезазначеного акту інспектором Руцинським O.A. було складено розрахунок № 0152444 від 21.08.2017р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 21.08.2017р. № 0155953, відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити 567,81 євро. Від підпису даних документів водій позивача ОСОБА_4 відмовився у зв'язку з не згодою з матеріалами перевірки. Зазначає, що матеріали перевірки на адресу позивача поштою не направлялись.
19 вересня 2017 року листом № 3300/37-17 управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області було надіслано повідомлення про час та місце розгляду справи про порушення по акту № ВН 0155953 від 21.08.2017р. Представник позивача був на розгляді справи, проте вказує, що його доводи не були враховані при винесенні постанови. По результатам розгляду було винесено постанову Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області № 033158 від 28.09.2017р. про застосування адміністративно- господарського штрафу у сумі 1700,00 грн. за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів перелік яких визначено ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній дозвіл, що надає право на рух дорогами України транспортними засобами з перевищенням вагових параметрів. Дану постанову позивач отримав 05.10.2017р
Позивач вважає, що оскаржувана постанова та розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 21.08.2017р. № 0152444, яким ПП «Транс-Авто-Д» зобов'язано сплатити 567,81 євро, містять неправдиві і необгрунтовані висновки, не відповідають нормам матеріального права і підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позові вимоги підтримав, просив їх задоволити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області проти позову заперечила, просила в задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник Управління Укртрансбезпеки в Одеській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, надіслав до суду письмове заперечення.
В обгрунтування заперечення зазначає, що управлінням Укртрансбезпекн в Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених п. 22 Правилами дорожнього руху України № 1306, а також Порядком (без дозволу Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових, великогабаритних транспортних засобів). 21.08.2017 року посадовими особами Управління Укртранебезпеки в Одеській області у пункті габаритно-вагового контролю автодорога Київ-Одеса (450км + 500м) проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки ДАФ, держ. реєстраційний № НОМЕР_2, державний реєстраційний № ВХ 8830 XX. За результатами проведення контролю складено Акт №0152444 від 21.08.2017р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, на підставі якого проведено Розрахунок від 21.08.17р. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 567,81 євро. Зазначає, що п.27 Порядку 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Вказує, що перевантаження на здвоєну вісь перевіряємою автомобіля підтверджується чеком зважування, а також довідкою та актом перевірки. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що 21.08.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області на посту габаритно-вагового контролю автодороги Київ-Одеса 450км +500м було зупинено автомобіль DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом MILDNER, реєстраційний номер BX8830XX, які належать ПП «Транс-Авто-Д» та проведено перевірку вищевказаного транспортного засобу.
Перевірка проводилась на підставі направлення на проведення перевірки від 21.08.2017 року №026223.
За результатами перевірки Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено Акт № ВН 0155953 від 21.08.2017 року, згідно якого встановлено порушення, а саме: надання послуг з перевезення вантажів без документів, які визначені ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт"- відсутній дозвіл, який надає право на рух автомобільними дорогами України великовагових транспортних засобів у разі перевищення ними вагових обмежень, а саме перевищення навантаження на здвоєну ось при допустимій норми 16 тн, фактично 18,6тн.
Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до вищезазначеного акту №0152444 від 21.08.2017 року, згідно якого зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 567,81 євро.
Позивачем в добровільному порядку не сплачено штраф у розмірі 567,81 євро, у зв'язку із чим 19.09.2017 року листом № 3300/37-17 управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області було надіслано повідомлення про час та місце розгляду справи про порушення по акту № ВН 0155953 від 21.08.2017р.
28.09.2017 року Управлінням Укртрансбезпеки у Хмельницькій області винесено Постанову №033158 від 28.09.2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Надаючи правову оцінку виниклим правовідносинам, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі з огляду на наступне
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 "Про затверджено "Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті" (далі - Положення №103), відповідно до якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Відповідно до п.4 Положення №103, основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Згідно пп.15, 27 п.5, Положення №103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до абз.1 п.8 Положення №103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Отже, Укртрансбезпека під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо державного контролю на автомобільному транспорті загального користування.
Під час проведення перевірки працівниками Укртрансбезпеки встановлено перевищення транспортним засобом вагових обмежень, а саме перевищення навантаження на здвоєну ось при допустимій норми 16 тн, фактично 18,6тн.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно з п.4 Правил №30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Суд встановив, що позивачем було перевищено нормативи вагових параметрів на вісь на 2,60 тонни (18,60 тонни замість 16,00 тон), що становить перевищення нормативу на 16,25%, тому цей транспортний засіб є великоваговим, і обов'язковим документом для руху такого транспортного засобу автомобільними дорогами мав бути відповідний дозвіл. Проте представником позивача не надано доказів на підтвердження факту наявності у нього такого дозволу.
Згідно з п.п 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року №879 (далі - Порядок № 879) габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктами 3, 15 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до п.16-18 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль на стаціонарних пунктах включає документальний, попередній та/або точний контроль, на пересувних - документальний, точний контроль. У разі виявлення під час здійснення попереднього габаритно-вагового контролю на стаціонарних або автоматичних зважувальних пунктах факту перевищення установлених габаритно-вагових параметрів здійснюється точний габаритно-ваговий контроль. За результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Також, згідно з підп.5 п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, який затверджений наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.12.2013 за №1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Отже, посадові особи Укртрансбезпеки під час здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений чинним законодавством України.
Відповідно до вимог п. 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.
Згідно з п.31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Управлінням Укртрансбезпеки у Одеській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідачу на загальну суму 158,76євро, відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Порядком 879.
Пунктом 27 Порядку 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Позивач, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваної постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу, зазначив про те, що даний вантаж не одноразово перевірявся на вагові параметри, як під час загрузки в м. Брюссель, так і при перетині кордонів з сторони ОСОБА_5, на українському кордоні на митному переході "Рава-Руська" та при проведенні розмитнення на митному посту "Північний" Львівської митниці.
Однак, ці доводи є безпідставними, оскільки доказів на підтвердження того, що при вказаних перевірках транспортного засобу DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причепом MILDNER, реєстраційний номер BX8830XX на вагові параметри зважували саме навантаження на вісь, суду не надано. Також, представник позивача не надав суду жодних доказів, які б могли спростувати достовірність числових значень навантаження на здвоєну вісь, зафіксованих в чеку зважування № 71339 від 21.08.2017 року.
Суд бере до уваги те, що для перевірки позивачем не було надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України при перевищенні вагових параметрів.
Також суд враховує те, що перевантаження на здвоєну вісь зазначеного транспортного засобу підтверджується чеком зважування № 71339 від 21.08.2017 року, а також довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.08.2017 року, що містяться в матеріалах справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачами правомірно складено розрахунок від 21.08.2017 року №0152444 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно якого нарахована плата за проїзд 567,81євро, та в подальшому винесено постанову про накладення адміністративно-господарського штрафу №033158 від 28.09.2017 року.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідачі діяли у спосіб і порядок визначений законодавством України, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позовні вимоги Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 6, 72-77,139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
в адміністративному позові Приватного підприємства "Транс-Авто-Д" (31200, Хмельницька область, м.Волочиськ, вул.Запорізька,7, код ЄДРПОУ-34412482) до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (29000, м.Хмельницький, вул.Соборна, 75, код ЄДРПОУ-39816845), Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м.Одеса, вул.Базарна,61, код ЄДРПОУ-39816845) про визнання протиправними та скасування постанови від 28.09.2017 року №033158 та розрахунку від 21.08.2017 року №0152444 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 грудня 2017 року року .
Головуючий суддя /підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_6