
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2017 р. Справа № 818/1384/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
суддів Прилипчука О.А., Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" до Державної служби геології та надр України про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що на праві власності має сім земельних ділянок, розташованих на території Токарівської сільської ради Сумського району Сумської області за межами населеного пункту з цільовим призначенням: розміщення та експлуатація основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Одним із основних видів діяльності товариства є добування піску, гравію, глин і каоліну.
Відповідно до вимог "Кодексу України про надра" видобування корисних копалин можливе за наявності спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Обов'язки з надання дозволів покладено на відповідача. Протоколом засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 22.01.2015 № 3302 було затверджено ТОВ "Токарівський пісок" станом на 01.01.2015 балансові запаси піску місцевого значення Східної ділянки Токарівського-2 родовища, визнано дану ділянку підготовленою до промислового освоєння. Листом від 03.03.2015 № 108/02 Державна комісія України по запасах корисних копалин при Держгеонадра повідомила ТОВ "Токарівський пісок", що протокол від 22.01.2015 № 3302 щодо розгляду матеріалів геолого-економічної оцінки запасів піску Східної ділянки Токарівського-2 родовища уведений в дію Держгеонадра відповідно до протоколу засідання Робочої групи з розгляду протоколів Державної комісії України по запасах корисних копалин (ДЗК) від 11.02.2015 № 31. Таким чином, позивач має право отримати спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування піску без проведення аукціону.
Для оформлення дозволу позивачем 01.02.2016 подано заяву та документи, визначені Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами". Лише 06.07.2016 відповідач листом 11577/13/12-16 відмовив в наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування піску, оскільки ТОВ "Токарівський пісок" не зазначило в заяві підставу надання такого дозволу згідно з пунктом 8 Порядку. Позивач повторно звернувся з заявою про надання дозволу 25.07.2016 року, на яку останнє листом від 27.10.2016 № 20154/13/12-16 повідомило про відмову у наданні дозволу, оскільки було встановлено відсутність плану підрахунку запасів та геологічних розрізів. Також у цьому листі зазначено, що згідно з наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.09.2016 № 329 прийнято рішення не погоджувати надання дозволу. Відмова була оскаржена товариством в судовому порядку. Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 02.03.2017 відмова визнана протиправною та скасована.
Позивач втретє - 19.06.2017 звернувся з заявою про надання дозволу та просив повторно, протягом п'яти робочих днів, як встановлено законом, розглянути заяву від 22.07.2016, яку відповідач отримав 27.06.2017, однак відповідь так і не отримав. Просить зобов'язати Державну службу геології та надр України надати йому спеціальний дозвіл на користування надрами.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав із зазначених підстав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явися з причин, що судом визнані неповажними. В своїх запереченнях вказує, що вимоги є необґрунтованими. Зобов'язання до видачі дозволу є втручанням в дискреційні повноваження позивача, а тому виходить за межі повноважень суду. В зв'язку з цим вимога про зобов'язання видати спеціальний дозвіл є необґрунтованою. Також зазначає, що законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено принцип мовчазної згоди, але не визначено процедуру застосування зазначеного терміну при наданні спеціальних дозволів. Просить відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що ТОВ "Токарівський пісок" зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності, одним з видів діяльності якого є добування піску, гравію, глин і каоліну, що відноситься до статутної діяльності підприємства (а.с. 14-16). Позивач неодноразово звертався до відповідача з заявами про отримання спеціального дозволу (ліцензії) на право користування надрами. В зв'язку з наявністю в поданих документах недоліків Держгеонадра в наданні дозволу було відмовлено, документи повернуто позивачу (а.с. 23-26).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 02.03.2017 у справі № 818/1537/16 визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства екології та природних ресурсів № 329 від 06.09.2016 в частині відмови у погодженні надання ТОВ "Токарівський пісок" надр у користування, зобов'язано повторно розглянути та надати погодження на користування надрами. Визнано протиправною та скасовано відмову Держгеонадра у наданні ТОВ "Токарівській пісок" спеціального дозволу на користування надрами в межах східної ділянки Токарівського-2 (а.с. 27-33). Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2017 постанова Сумського окружного адміністративного суду залишена без змін (а.с. 34-38).
Листом від 19.06.2017 ТОВ "Токарівський пісок" повідомлено Державній службі геології та надр України про погодження надання надр у користування Сумською районною радою Сумської області рішенням від 17.03.2015. З посиланням на вимоги закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" просив повторно, протягом п'яти робочих днів, розглянути заяву про надання спеціального дозволу від 22.07.2016, врахувавши судові рішення (а.с. 39). Відповідачем не подано ніяких доказів повторного розгляду заяви позивача та прийняття в зв'язку з цим рішення.
Відповідно до ст.1 ч. 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільна система у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, анулюванням документів дозвільного характеру; дозвільні органи - суб'єкти надання адміністративних послуг, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру; документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності; дозвільна (погоджувальна) процедура - сукупність дій, що здійснюються адміністраторами та дозвільними органами під час проведення погодження (розгляду), оформлення, надання висновків тощо, які передують отриманню документа дозвільного характеру. Відповідно до ст. 4 зазначеного закону виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі документа дозвільного характеру або відмови у його видачі; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності; перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.
Відповідно до ст. 4-1 ч.ч. 1, 5-6 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України. Порядок видачі документів дозвільного характеру, внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань записів про переоформлення, анулювання документів дозвільного характеру визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом.
Підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є: подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей; негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру. Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру. Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
У разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.
При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).
У разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 затверджено "Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами" (далі Порядок ). відповідно до п. 1 Порядку його дія поширюється на всі види користування надрами. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до п. 8 Порядку без проведення аукціону дозвіл надається, зокрема, у разі геологічного вивчення та видобування корисних копалин місцевого значення. Для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку. Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.
Відповідно до п. 9 Порядку надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення; Мінприроди - на всі види користування надрами. Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу. Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів. За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл. У разі ненадання Мінприроди погодження протягом 30-денного строку вважається, що надання дозволу ним погоджено. У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому, четвертому цього пункту, позитивної або негативної відповіді щодо погодження надання дозволу відповідно до підпункту 16 пункту 8 цього Порядку не пізніше ніж через 30 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу вважається, що надання дозволу ними погоджено.
Як було зазначено вище, судовими рішенням визнано протиправним та скасовано прийняте відповідачем рішення про відмову в наданні позивачу спеціального дозволу на користування надрами. Після набрання судовим рішенням законної сили позивач листом від 19.06.2017 звернувся до відповідача з заявою про повторний розгляд раніше поданої заяви від 22.07.2016. Відповідно до повідомлення Держгеонадра на адвокатський запит заява отримана відповідачем 27.06.2017. Відповідно до вимог "Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами" матеріали направлені для погодження до органів, визначених п. 9. Прийнято рішення про зняття матеріалів з розгляду для подальшого доопрацювання (а.с. 146). Відповідно до повідомлення Міністерства екології та природних ресурсів України 01.09.2017 комісією з питань погодження надання надр у користування прийнято рішення про надання погодження на користування надрами з метою видобування корисних копалин ТОВ "Токарівський пісок", про що видано наказ № 346 від 21.09.2017, який листом № 5/4-11/8206-17 направлено на адресу Держгеонадра. Отримано відповідачем 26.09.2017 (а.с. 143-145).
Як зазначалось вище, відповідач при повторному розгляді заяви позивача про надання спеціального дозволу мав діяти в порядку та в спосіб, встановлений "Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами" та законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", зокрема щодо дотримання встановлених строків розгляду заяви, строків отримання погоджень та наслідків ненадання таких погоджень. Відповідачем не подано доказів розгляду заяви позивача у встановлені строки, а також прийняття рішення за заявою навіть після отримання погодження від Мінприроди.
Як зазначалось, відповідно до ч. 6 ст. 4-1 закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу. Відповідачем у встановлений строк заява ТОВ "Токарівський пісок" не розглянута. Суд погоджується з твердженням позивача про наявність підстави вважати, що відповідачем прийнято рішення про видачу спеціального дозволу та наявні підстави для виконання робіт.
Суд вважає безпідставним твердження відповідача про втручання судом в його дискреційні повноваження, оскільки наслідки пропуску встановленого законом строку для прийняття рішення встановлені законом і відповідач в такому випадку позбавлений можливості приймати рішення на свій розсуд. Крім того, при повторному перегляді заяви відповідач не має можливості відмовити в її задоволенні з підстав, що не були ним зазначені в письмовому повідомленні. Відмова ж в наданні дозволу відповідач визнана протиправною та скасована судовим рішенням.
Видобування піску та гравію провадиться на підставі дозволів, що видаються в установленому законодавством порядку. Незважаючи на отримання позивачем права на виконання робіт в зв'язку з пропуском відповідачем строку розгляду заяви, суд вважає, що відповідач має видати позивачу дозвіл встановленого зразка. Посилання Держгеонадра як на перешкоду для видачі дозволу на той факт, що законом лише надано поняття мовчазної згоди, але не врегульовано процедуру його застосування суд вважає безпідставним.
Відповідно до ст. 9 ч. 7 КАС України за відсутності закону, що регулює правовідносини, суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Верховним Судом України у постанові від 16.09.2015 була сформована правова позиція, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання та захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідності наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
На підставі викладеного, суд вважає необхідним позов задовольнити та зобов'язати Держгеонадра видати ТОВ "Токарівський пісок" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування піску в межах Східної ділянки Токарівського-2 родовища в Сумському районі Сумської області на строк 15 років.
На підставі ст. 94 КАС України необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1600 грн., сплачений при зверненні до суду.
На підставі ст. 267 КАС України зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" до Державної служби геології та надр України про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування піску в межах Східної ділянки Токарівського-2 родовища в Сумському районі Сумської області на строк 15 років.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Токарівський пісок" (код ЄДРПОУ 38867637) судовий збір в розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот грн. 00 коп.), сплачений при зверненні до суду.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя О.В. Соп'яненко
судді О.А. Прилипчук
В.М. Соколов