Постанова № 71064499, 14.12.2017, Кам’янський районний суд Запорізької області (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд Запорізької області)

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
319/1526/17
Номер документу
71064499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 319/1526/17

Провадження №2-а/319/50/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2017 року смт. Більмак

Куйбишевський районний суд Запорізької області

головуючого судді Мальованого В.О.

за участю секретаря Синякової О.І.

розглянув у порядку скороченого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Більмак справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пологівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі -Управління ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинення певних дій ,-

В С Т А Н О В И В :

28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулась із зазначеним позовом до суду, в якому прохає визнати протиправними дії Пологівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії за віком; зобов"язати Пологівське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 29 травня 2017 року на умовах і в порядку, передбаченому ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за три календарних роки (2012,2013,2014), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком. Стягнути з відповідача на її користь судові витрати в розмірі 640,00 грн.

В обґрунтування позову зазначила, що з 01 вересня 1989 року по 16 жовтня 2006 року вона працювала вчителем української мови та літератури Смирновської ЗОШ І-ІІ ступенів. 16 жовтня 2006 року звільнена з посади вчителя за власним бажання у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років, але фактично продовжила роботу на тому ж місці, бо вже з 18 жовтня 2006 року була призначена на посаду вчителя української мови та літератури Олексіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Куйбишевського району Запорізької області.

14 вересня 2015 року позивач оформила пенсію за віком, яку стала отримувати. Розмір пенсії на теперішній час складає 1147,77 грн.. Але в червні 2017 року зрозуміла, що відповідач нараховує пенсію меншу, ніж передбачена вимогами чинного законодавства. У зв'язку з цим, 27 червня 2017 року позивач письмово звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства .

08 липня 2017 року поштою від відповідача ОСОБА_1 отримала відповідь за вих. від 06 липня 2017 року, про те, що за результатами розгляду її заяви Пенсійний фонд не вбачає підстав для перерахунку пенсії за віком із-за застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Тобто Пенсійний фонд фактично відмовив в перерахуванні пенсії за віком, не врахувавши її теперішню заробітну плату, середню заробітну плату в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2012,2013,2014 роки.

Такі дії позивач ОСОБА_1 вважає незаконними і змушена звернутись до суду з даним позовом.

Представник відповідача управління ПФУ в Запорізькій області надали заперечення в якому зазначили, що позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти з 17 жовтня 2006 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» , при обчисленні пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати доходу в Україні за 2005 рік, з якої сплачено страхові внески, що передують року звернення за призначенням пенсії.

З 14 вересня 2015 року за заявою позивача вона була переведена на пенсію за віком у відповідності до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При цьому враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в абз.1 частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та застосується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Вважають, що управління ПФУ діяло відповідно до законодавства в межах своїх повноважень і з цих підстав просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Судом встановлено, що позивач перебувала на обліку у відповідача з 17 жовтня 2006 року як отримувач пенсії за вислугою років.

14 вересня2015 року позивач звернулася до Пологівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком та проведенням відповідного перерахунку її пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію за віком.

Листом № 56/Л-7 від 06 липня 2017 року управління ПФУ повідомило позивача про переведення її на пенсію за віком та зроблено перерахунок у відповідності до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії .

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із змінами внесеними Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною 2 статті 42 зазначеного Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1ст. 40 цього Закону. За змістом ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеній в Постанові Верховного Суду України від 31 березня 2015 року у справі № 21-612а14, «у частині першій статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не повязаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у звязку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак у випадку із заявою особи мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вона звернулася вперше. Крім того, після призначення їй пенсії за вислугою років позивач продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Враховуючи наведене та позицію Верховного Суду України, відповідачу необхідно було провести перерахунок пенсії позивачу з урахування вимог ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки позивач вперше за цим Законом звернулась до управління ПФУ про нарахування пенсії.

Суд приходить до висновку, що доводи відповідача, що позивач скористався первинним призначенням при оформленні пенсії надаючи заяву 17 жовтня 2006 року, подальше звернення позивача до відповідача є вимогою про переведення її пенсії з одного виду на інший, не можуть бути прийняті судом до уваги як такі, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, є безпідставними і юридично неспроможними.

Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вказувалось раніше, позивач звернувся до управління ПФУ 27 червня 2017 року з заявою про здійснення перерахунку пенсії, листом від 06 липня 2017 року їй було відмолено у перерахунку пенсії, до суду за захистом своїх прав позивач звернулась 28 листопада 2017 року. В позові позивач прохає провести їй перерахунок пенсії за віком з 29 травня 2017 року, проте про порушення свого права вона дізналась 27 червня 2017 року. В зв"язку з цим вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії за віком за період з 29 травня 2017 року по 26 червня 2017 року не підлягають задоволенню.

Таким чином, відмова відповідача позивачу у призначенні і перерахунку пенсії за віком з 27 червня 2017 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки (2012,2013,2014 рік), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і порушують право позивача на отримання заробленої пенсії.

Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

У відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 640грн.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 75, 92 Конституції України, ст.ст. 40, 42, 45, 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 2, 9, 69-71, 89, 94, 97, 99, ст. 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Пологівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Пологівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Пологівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком з 27 червня 2017 року відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки (2012,2013,2014 рік), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Стягнути з Пологівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області (юридична адреса: вул.Магістральна, 245 м.Пологи Запорізької області, 70608, код ЄДРПОУ 40386712) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, 640 ( шістсот сорок ) гривень в рахунок сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.О. Мальований