Постанова № 71055527, 14.12.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
234/14276/17
Номер документу
71055527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чернобай А.О.

Суддя-доповідач - Василенко Л.А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року справа № 234/14276/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гайдара А.В., Компанієць І.Д.,

при секретареві судового засідання Святодух О.Б.,

з участю позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Хлудєєвої А.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області, ОСОБА_2 на постанову Краматорського міського суду Донецької області від 7 листопада 2017 року у справі № 234/14276/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (далі - УПФУ у м.Краматорську), в якому з урахуванням уточненого позову просила: визнати протиправним рішення УПФУ у м. Краматорську від 23.08.2017 №105 по справі №821724 про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати УПФУ у м. Краматорську з моменту призначення пенсії - 30.07.2013 здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі додаткових сум заробітної плати з урахуванням всіх виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати (які є складовими фонду оплати праці, та з яких своєчасно та в повному обсязі сплачено страхові внески), лікарняних та відпускних (а.с. 2-4, 17-18).

Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 7 листопада 2017 року зазначений позов ОСОБА_2 задоволений частково, а саме:

визнано протиправним та скасовано рішення УПФУ у м. Краматорську від 23.08.2017 року № 105 по справі № 821724 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2;

зобов'язано УПФУ у м. Краматорську здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця в розмірі 80% від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 01.09.2017р.;

в іншій частині позовних вимог відмовлено (а.с. 38-40).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, яким не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям (а.с. 43-45).

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції в частині незадоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В обгрунтування доводів посилалась на те, що суд помилково визначив дату перерахунку пенсії з 01.09.2017, а не з моменту призначення пенсії - 30.07.2013, оскільки відповідач навмисно призначив пенсію без врахування всіх виплат, встановлених законом. Зазначає про необхідність призначення пенсії в належному розмірі з урахуванням заробітної плати, що не була врахована відповідачем при призначенні пенсії (а.с. 47-48).

Від відповідача надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу позивача, в яких просить апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції скасувати та відмовити у задоволенні позову (а. с. 72-73).

Представник відповідача підтримав доводи своєї апеляційної скарги, заперечував проти доводів апеляційної скарги позивача.

Позивач підтримав доводи своєї апеляційної скарги та заперечував проти доводів апеляційної скарги відповідача.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційних скарг з врахуванням письмових заперечень на апеляційну скаргу позивача і дійшла висновку про те, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ у м.Краматорську та з 30.07.2013 року отримує пенсію, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати. До виходу на пенсію позивач працювала в УПФУ у м.Краматорську (а.с.23).

Розрахунок середньомісячної заробітної плати, з якої обчислено пенсію за віком, здійснений на підставі довідок про складові заробітної плати від 26.07.2013 №17237/04, №17240-04 за період роботи з 01.07.2011 до 30.06.2013 (а.с. 23).

17.08.2017 позивач звернулася до УПФУ у м.Краматорську з заявою про перепризначення розміру пенсії, оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з наданням нової довідки від 21.07.2017 № 12592/07, виданої УПФУ у м.Краматорську про складові заробітної плати для обчислення пенсії (а.с. 107).

В довідці УПФУ у м.Краматорську від 21.07.2017 № 12592/07 зазначено, що ОСОБА_2 за період з 01.07.2011 до 30.06.2013 виплачені: матеріальна допомога - 13196,12 грн., індексація заробітної плати - 10940,99 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( а. с. 8-9, 111-112).

Рішенням від 23.08.2017 №105 по справі №821724 УПФУ у м.Краматорську позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки з 01.05.2016 набрав законної Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям (а. с. 7).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14.12.2017 позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії залишені без розгляду за період з 30.07.2013 року до 14.02.2017 включно.

Спірним у справі є правомірність рішення відповідача щодо відмови в перерахунку розміру пенсії, призначеної позивачеві у липні 2013 року за Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII на підставі довідки про заробітну плату від 21.07.2017 № 12592/07.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на дату призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За приписами ст. 37-1 Закону №3723 перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року №108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно з нормами частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плат.

Аналогічну позицію висловив також і Верховний Суд України в постановах від 28 травня 2013 року (№21-97а13), від 16 вересня 2014 (№21-314а14) та підтримав Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 10.01.2017 (712/13554/15-а), від 23.01.2017 (№221/2125/15-а).

Таким чином, колегія суддів, аналізуючи положення вищевказаних норм, погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, чим спростовує доводи заявника апеляційної скарги щодо протилежного.

Крім того, колегія суддів залишає поза увагою посилання відповідача на те, що на момент звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, відповідно до п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» якого, зокрема, визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім окремих положень статті 37. Отже, на дату звернення позивача за перерахунком втратила чинність стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, з наступних підстав.

Пенсія позивачеві призначена у липні 2013 року згідно Закону №3723. Позивач оспорює право на призначення пенсії з урахуванням заробітної плати, що не була врахована відповідачем при призначенні пенсії. Об'єктом захисту у цій справі є право позивача на призначення пенсії у належному розмірі, внаслідок чого, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо застосування до спірних правовідносин норм права, які діяли на момент призначення позивачеві пенсії, оскільки саме в такий спосіб можливо відновити порушене право позивача на призначення та отримання пенсії в належному розмірі як складову права власності.

Матеріалами справи встановлено, що розмір пенсії позивачеві обраховано пенсійним органом на підставі довідки від 26.07.2013 №17240, виданої УПФУ у м.Краматорську про складові заробітної плати позивача, що подається для призначення пенсії. Зі змісту цієї довідки встановлено відсутність таких виплат як матеріальна допомога та індексація (а.с. 14).

У зв'язку з тим, що відповідач проігнорував звернення позивача від 15.02.2017 року про видачу нової довідки про складові заробітної плати для обчислення пенсії позивач у березні 2017 року звернулася до Краматорської місцевої прокуратури, у квітні 2017 року повторно до УПФУ у м.Краматорську та у червні 2017 року до ГУПФУ в Донецькій області з приводу спонукання відповідача до видачі довідки. 21.07.2017 року УПФУ у м.Краматорську видано довідку №12592/07 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (а.с. 78-101, 103-104)

В довідці УПФУ у м.Краматорську від 21.07.2017 № 12592/07 зазначено, що ОСОБА_2 за період з 01.07.2011 до 30.06.2013 виплачені: матеріальна допомога - 13196,12 грн., індексація заробітної плати - 10940,99 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( а. с. 8-9, 111-112).

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що посадовими особами УПФУ в м.Краматорську допущено помилку при складанні попередньої довідки про складові заробітної плати позивача від 26.07.2013 №17240, на підставі даних якої розраховано середньомісячну заробітну плату, з якої обчислено пенсію за віком, оскільки в ній відсутні суми матеріальної допомоги та індексації.

Позивач звернувся до УПФУ в м.Краматорську з приводу видачі нової довідки для обчислення розміру пенсії 15.02.2017, суд апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку має місце не перерахунок пенсії, а виправлення помилки при обрахуванні розміру пенсії, яка була допущена саме відповідачем, оскільки позивач була працівником УПФУ в м.Краматорську, і саме відповідачем було видано довідку не з усіма складовими заробітної плати, з яких обчислюється розмір пенсії і розмір пенсії повинен бути перерахований з дати звернення позивачем до відповідача з приводу виправлення цієї помилки, а саме, з 15.02.2017 року.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно вирішив справу за суттю вимог, а саме, те що порушене право позивача на отримання належного розміру пенсії підлягає відновленню, проте суд першої інстанції внаслідок порушення норм процесуального закону в частині вирішення питання щодо пропущення строку звернення до суду, допустив помилку у визначенні дати, з якої порушене право підлягає відновленню, в зв'язку з чим резолютивна частина постанови суду першої інстанції підлягає зміні, а також доповненню щодо стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача, оскільки це питання не було вирішене судом першої інстанції.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме в сумі 640,0 гривень документально підтверджених витрат. Позивачем сплачено судовий збір до суду першої інстанції - 640,0грн, до суду апеляційної інстанції - 704,0 ( а.с. 1, 61).

В повному обсязі постанова складена 18 грудня 2017 року.

Керуючись ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області, ОСОБА_2 задовольнити частково.

Постанову Краматорського міського суду Донецької області від 7 листопада 2017 року у справі № 234/14276/17 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини постанови в наступній редакції:

«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця в розмірі 80% від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, починаючи з 15 лютого 2017 року відповідно до довідки Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську від 21.07.2017 № 12592/07».

В іншій частині постанову Краматорського міського суду Донецької області від 7 листопада 2017 року у справі № 234/14276/17 залишити без змін.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 640,0 грн. (шістсот сорок гривень).

Постановаа суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий Л.А.Василенко

Судді А.В. Гайдар

І.Д. Компанієць