Постанова № 71012727, 14.12.2017, Близнюківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
612/722/17
Номер документу
71012727
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

612/722/17

2-а/612/19/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 грудня 2017 року смт. Близнюки

Близнюківський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Масло С.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому просить визнати дії ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду в Харківській області щодо відмови в проведені йому перерахунку пенсії- протиправними. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року з урахуванням змінених видів грошового забезпечення, зазначених у Довідці № № 100/31904-2003007098 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка надана Ліквідаційною комісією ГУ МВСУ в Харківській області, а саме: посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби та премії ( з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) - відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року та інших додаткових видів грошового забезпечення, які були складовими при нарахуванні мені пенсії. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду. Звернути до негайного виконання постанови щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 01.01.2016 року. Стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати у розмірі 640.00 (шістсот сорок ) грн. 00 коп.

В обґрунтування позову вказує про те, що він звільнився з посади старшого інспектора сектору ГІРФО Близнюківського РВ ГУМВСУ в Харківській області, та йому було призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківської області.

Законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. N 988 змінено грошове забезпечення поліцейських і така зміна надає позивачу право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області була виготовлена довідка про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії, у якій зазначені нові підвищені види грошового забезпечення, які повинні бути використані при перерахунку пенсії. Зазначена довідка була отримана ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, але всупереч чинному законодавству перерахунок пенсії здійснено не було, в звязку з чим позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Від відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області надійшли письмові заперечень проти позову, в яких просив відмовити в його задоволенні.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд дійшов висновку, що позов підлягає часткову задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області ОСОБА_3 була видана довідка № 100/31904-2003007098 від 06.06.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою старшого інспектора сектору ГІРФО Близнюківського РВ ГУМВСУ в Харківській області становить 6471 грн. 99 коп.

10.11.2017 року позивач із заявою звернувся до ОСОБА_2 УПФУ у Харківській області та просив здійснити перерахунок розміру пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 з урахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.

Головне УПФУ в Харківській області на адресу позивача направило лист від 17.11.2017, згідно якої зазначили, що перерахунок пенсії, з урахуванням довідки про грошове забезпечення буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 (далі - Постанова №988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року №580-VІІІ (далі - Закон №580-VІІІ), пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 988.

Конституційним Судом України у рішенні від 09.02.1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті судом першої інстанції.

Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Абзацом 1 п. 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №3-1 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено пунктом 3 Порядку № 3-1, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, порядок проведення перерахунку пенсії, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ в Харківської області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача є протиправною.

Доводи відповідача про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, суд вважає необґрунтованими, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Щодо доводів відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом своїх прав, суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Доводи відповідача, щодо обізнаності позивача про порушення його прав та не обґрунтування не звернення до суду раніше, суд вважає помилковими, оскільки підставою звернення за перерахунком слугувала довідка від 06.06.2017р., а отже отримавши відмову від пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії на її підставі, датовану 17.11.2017р. позивач в межах 6 місяців звернувся до суду, а саме в листопаді 2017р.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 не проведений з 01 січня 2016р., а тому право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком відповідно до ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення.

В цій частині суд вважає необхідним зазначити наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З вищенаведеної норми права вбачається, що це є правом, а не обовязком суду. З позовної заяви не встановлено достатніх та обґрунтованих підстав для застосування судом інституту визначеного у ст.. 267 КАС України, тобто такі підстави не доведені позивачем по справі.

Щодо вимог про звернення до негайного виконання постанови щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 01.01.2016 року, суд зазначає наступне.

Як вбачається з позовних вимог позивач просить суд визнати дій відповідача протиправними та зобовязати вчинити певні дії. В межах заявлених позовних вимог суд вирішив публічно-правовий спір, при цьому позивач не заявляв вимоги про стягнення будь-яких сум.

Згідно ч.1 ст. 256 КАС України, негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1,3,4,5,6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Проте, суд зазначає, що вказана справа предметно відноситься до справ, передбачених п. 2 ч.1 ст. 183-2 КАС України.

Отже, підстав для застосування інституту негайного виконання постанови, прийнятою в порядку скороченого провадження, в цілому з 01.01.2016 року, як про це просить позивач, не має.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат, суд вирішує згідно ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-14, 71, 94, 159-163, 167, 183-2, 254 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки № 100/31904-2003007098 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої 06.06.2017 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», за довідкою № 100/31904-2003007098 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виданої 06.06.2017 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням вже виплачених коштів.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 600 (шістсот) гривень 00 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами та іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Близнюківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя С.П. Масло

14 грудня 2017 року