
Справа № 428/13383/17
Провадження №2-а/428/576/2017
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
14 грудня 2017 року м. Сєвєродонецьк
Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Кордюкова Ж.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Дарницького районного у м.Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві, третя особа Дідковська –ОСОБА_2 про скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовом до Сєвєродонецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Дарницького районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві, третя особа Дідковська –ОСОБА_2 про скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, вважаю, що він підлягає поверненню позивачу з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п.1,7 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідачами у позовній заяві зазначені Сєвєродонецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області та Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві.
Згідно з п.п.1-3 Типового положення про відділи державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції міністерства юстиції України в Автономній республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 11.04.2016 року № 1079/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 квітня 2016 року за № 536/28666, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі є структурними підрозділами головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі – Відділ).
Відділ реалізує повноваження Міністерства юстиції України у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.
Основними завданнями Відділу є забезпечення проведення державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п.п. 1,3 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 23.06.2011 року №1707/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 року за №759/19497, Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головне територіальне управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.
Основними завданнями Головного територіального управління юстиції є реалізація державної правової політики, державної політики з питань банкрутства, у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, державної реєстрації статутів територіальних громад сіл, селищ, міст, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації; забезпечення реалізації державної політики у сферах організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), у сфері пробації.
Пунктом 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 липня 2014 року №228 встановлено, що Міністерство юстиції України (Мін’юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мін’юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства та використання електронного цифрового підпису, у сфері нотаріату, організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб’єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації.
Аналізуючи вищенаведені норми, приходжу до висновку, що відповідачі по даній адміністративній справі Сєвєродонецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області та Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві входять до системи органів виконавчої влади України та здійснюють реєстрацію актів цивільного стану відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Аналіз цієї норми показує, як тільки у справі є стороною державний орган, незалежно від іншої сторони, така справа належить до підсудності окружного адміністративного суду.
Таким чином, адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Дарницького районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві, третя особа Дідковська –ОСОБА_2 про скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії не підсудна Сєвєродонецькому міському суду Луганської області як адміністративному суду, оскільки справа зазначеної категорії відноситься до предметної підсудності окружного адміністративного суду (Луганського окружного адміністративного суду чи окружного адміністративного суду м. Києва), а тому позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Відповідно до п.6 ч.3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору в розмірі 640 грн. підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-3, 18, п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, Дарницького районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в м. Києві, третя особа Дідковська –ОСОБА_2 про скасування рішення суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії повернути позивачу, як непідсудний Сєвєродонецькому міському суду Луганської області.
Роз'яснити позивачу, що зазначений позов підлягає розгляду в окружному адміністративному суді (Луганському окружному адміністративному суді чи окружному адміністративному суді м. Києва).
Копію цієї ухвали негайно направити позивачу разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Управлінню Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області повернути ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, сплачений при подачі заяви судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп., згідно квитанції №9 від 08.12.2017 на р/р 31213206700080 ГУ ДКСУ у Луганській області (код ЄДРПОУ отримувача коштів 37944909, МФО отримувача коштів 804013, код класифікації доходів 22030001, код виду платежу 101).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ж. І. Кордюкова