
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/18104/16 Головуючий у 1-й інстанції: Смолій І.В. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
У Х В А Л А
Іменем України
12 грудня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.
суддів Ганечко О.М. Коротких А.Ю.
при секретарі Архіповій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «АТП-1» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Публічного акціонерного товариства «АТП-1» про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ПАТ «АТП-1» про зобов'язання вчинити дії.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю: зобов'язано ПАТ «АТП-1» (код ЄДРПОУ 03746384) допустити до приміщень та території підприємства за адресою: вул. Промислова, 1 у м. Києві, для проведення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - ПАТ «АТП-1», звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Головним управлінням ДСНС України у м. Києві на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого наказом МВС України від 02 листопада 2015 року № 1337 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25 листопада 2015 року за №1467/27912) Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві видано наказ від 17 березня 2016 року № 97 «Про проведення планових перевірок».
На підставі наказу № 363 від 11 серпня 2016 року, видано посвідчення від 01 вересня 2016 року № 665 на проведення державним інспектором перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.
Повідомлення від 01 вересня 2016 року № 24/2107 про проведення планової перевірки ПАТ «АТП-1» організацій, фірм та осіб на правах власності або орендному користуванні по вул. Промислова, 1, вручено 06 вересня 2016 року особисто головному інженеру ПАТ «АТП-1».
Перед початком здійснення перевірки державним інспектором надано/пред'явлено головному інженеру ПАТ «АТП-1» службове посвідчення, що засвідчує особу перевіряючого та посвідчення № 665.
Однак, всупереч пред'явлених документів та законних підстав для проведення перевірки, головний інженер ПАТ «АТП-1» відмовився допускати державного інспектора до перевірки, відмовився надавати будь-які пояснення.
Вказані вище обставини зумовили звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом цивільного захисту України (далі - КЦЗ України), Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 р. № 877-V (далі - Закон № 877-V), Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 02 листопада 2015 року № 1337 (далі - Порядок № 1337), Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052 (далі - Положення № 1052).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст. 1, ч. 1 ст. 4, ч. 1, 4 і 5 ст. 5, ч. 1 - 6 ст. 7 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Загальні засади призначення та проведення планових заходів здійснення державного нагляду визначені у ст. 5 цього Закону. Зокрема, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Статтями 64, 66, 67 КЦЗ України регламентовано, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень.
Згідно з п.п. 1, 3, 7, 39 Положення № 1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Внутрішніх Справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
ДСНС відповідно до покладених на неї завдань організовує і здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, іншими державними органами та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи
Відповідно до пункту 3 Розділу І, пунктами 6-9 Розділу ІІ Порядку № 1337 посадові особи ДСНС України та її територіальних органів здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок стану додержання та виконання суб'єктами господарювання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Вiдповiдно до затвердженого у встановленому порядку плану перевiрок для здiйснення планової перевiрки ДСНС України або її територiальними органами видається наказ про її проведення .
Наказ про проведення перевiрки має мiстити: найменування/прiзвище, iм'я та по батьковi суб'єкта господарювання; мiсцезнаходження / мiсце проживання суб'єкта господарювання та адреса розташування об'єкта перевiрки; предмет перевiрки; дату початку та дату закiнчення перевiрки; посаду, прiзвище, iм'я та по батьковi посадової особи, яка буде здiйснювати перевiрку.
На пiдставi наказу на проведення перевiрки оформлюється посвiдчення на проведення перевiрки.
Посвiдчення на проведення перевiрки посадовими особами ДСНС України оформлюється на бланку ДСНС України для загального листування за пiдписом Голови ДСНС України або його заступника, до повноважень якого вiдповiдно до розподiлу обов'язкiв вiднесено питання державного нагляду (контролю), та скрiплюється гербовою печаткою.
Посвiдчення на проведення перевiрки суб'єктiв господарювання, що здiйснюється посадовими особами територiального органу ДСНС України на територiї вiдповiдної адмiнiстративної одиницi, оформлюється на бланку територiального органу ДСНС України для загального листування за пiдписом керiвника цього територiального органу або його заступника, до повноважень якого вiдповiдно до розподiлу обов'язкiв вiднесено питання державного нагляду (контролю), та скрiплюється гербовою печаткою.
У посвiдченнi на проведення перевiрки зазначаються: найменування структурного пiдроздiлу ДСНС України або її територiального органу, що здiйснює таку перевiрку; її тип (планова або позапланова); найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи та/або його вiдокремленого пiдроздiлу або прiзвище, iм'я та по батьковi фiзичної особи - пiдприємця, щодо якого (якої) здiйснюється перевiрка; мiсцезнаходження/мiсце проживання суб'єкта господарювання та/або його вiдокремленого пiдроздiлу та адреса розташування об'єкта перевiрки, щодо якого здiйснюється перевiрка; номер i дата наказу ДСНС України або її територiального органу, вiдповiдно до якого здiйснюється перевiрка; дата початку та дата закiнчення перевiрки; посадовi особи ДСНС України або її територiального органу, якi будуть здiйснювати перевiрку, iз зазначенням їх посад, прiзвищ, iмен та по батьковi; предмет та пiдстава для здiйснення перевiрки; iнформацiя про здiйснення попередньої перевiрки (тип та строк її здiйснення).
Посвiдчення на проведення перевiрки зберiгається в наглядовiй справi на об'єкт перевiрки в органi, який її здiйснював .
ДСНС України або її територiальний орган здiйснює планову перевiрку за умови письмового повiдомлення суб'єкта господарювання про проведення планової перевiрки не пiзнiше нiж за десять днiв до дня її здiйснення.
Повiдомлення про проведення планової перевiрки надсилається рекомендованим листом з повiдомленням про вручення (телефонограмою) за рахунок коштiв ДСНС України (її територiального органу) або вручається особисто пiд розписку керiвнику чи уповноваженiй особi суб'єкта господарювання.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що територіальні органи ДСНС України здійснюють нагляд (конроль) у сфері пожежної і техногенної безпеки, зокрема шляхом проведення перевірок суб'єктів господарювання, що призначаються наказом відповідного ГУ, на підставі якого видається посвідчення на проведення перевірки та направляється відповідне повідомлення підконтрольному суб'єкту господарювання.
Разом з тим, наявність законодавчо визначених підстав для проведення перевірки, зокрема сукупність вищезазначених документів та пред'явлення посадовими особами посвідчення (направлення) на проведення перевірки та службового посвідчення, обумовлює обов'язок підконтрольного суб'єкта господарювання допустити посадових осіб до її проведення, в іншому випадку - контролюючий орган має право звернутися з позовом до суду про зобов'язання суб'єкта господарювання допустити його до проведення перевірки.
Виходячи з цього, колегія суддів звертає увагу на те, що перевірка ПАТ «АТП-1» була призначена відповідним наказом, відповідач був повідомлений про її проведення, перевіряючим особам видано посвідчення (направлення) на її проведення, яке разом зі службовими посвідченнями були пред'явлені ними уповноваженому представнику товариства.
З огляду на зазначені вище обставини, колегія суддів вважає, що позивачем дотримано вимоги законодавства, зокрема Закону № 877-V та Порядку № 1337, щодо призначення та проведення перевірки підконтрольного суб'єкту господарювання, а отже, у відповідача не було правових підстав для не допуску посадових осіб контролюючого органу до здійснення перевірки.
Разом з тим, відповідач не допустив перевіряючих до проведення перевірки. За фактом недопущення до проведення перевірки та у відповідності з пунктом 11 розділу III Порядку проведення перевірок, державними інспекторами складені акти про недопущення до проведення планової перевірки від 05 жовтня 2016 року, 06 жовтня 2016 року, 07 жовтня 2017 року.
При цьому, наказ про призначення перевірки апелянтом не оскаржено, такий наказ є чинним, ніким не скасований і підлягає до виконання.
Доводи апелянта про те, що проведення зазначеної перевірки є неправомірним через вручення документів про перевірку головному інженеру ПАТ «АТП-1», який не є уповноваженою особою відповідача, колегією суддів не приймаються до уваги, оскільки відповідачем не надано доказів того, що вказана особа немає відношення до забезпечення додержання ПАТ «АТП-1» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Згідно з ст. 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.
За таких обставин, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання ПАТ «АТП-1» допустити до приміщень та території підприємства за адресою: вул. Промислова, 1 у м. Києві, для проведення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «АТП-1» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2017 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Ганечко О.М.
Коротких А.Ю.
Повний текст ухвали виготовлено 13 грудня 2017 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Коротких А. Ю.
Ганечко О.М.