
Справа № 551/1009/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2017 року Шишацький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Сиволапа Д.С.,
секретаря Кулинченко О.А.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Шишаки Шишацького району Полтавської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шишацької районної ради про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
09 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Шишацького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Шишацької районної ради про скасування ряду рішень 21 сесії Шишацької районної ради сьомого скликання від 06 жовтня 2017 року, а саме:
- «Про внесення змін до Програми соціально-економічного розвитку Шишацького району на 2017 рік»;
- «Про внесення змін до Програми соціального захисту населення Шишацького району на 2017-2018 роки «Турбота»;
- «Про виконання Програми зайнятості населення Шишацького району на 2013-2017 роки за 2016 рік»;
- «Про внесення змін до Статуту Шишацької дитячо-юнацької спортивної школи»;
- «Про внесення змін та доповнень до районної Програми кадрового забезпечення соціально-гуманітарної сфери на 2016-2018 роки»;
- «Про ефективність, обґрунтованість та законність використання виділених коштів згідно бюджетного призначення начальником відділу освіти, молоді, спорту та культури районної державної адміністрації ОСОБА_3 на 2017 рік»;
- «Про депутатське звернення депутата Шишацької районної ради ОСОБА_4Д.».
Свої вимоги обґрунтував наступним. Так, в 2015 році позивача обрано депутатом Шишацької районної ради. У грудні того ж року його обрано заступником голови районної ради та одночасно включено до складу колегії ради.
03 жовтня 2017 року головою районної ради ОСОБА_5 проведено засідання колегії ради, без повідомлення та виклику з відпустки позивача. В засіданні колегії брало участь 4 її члени, тобто був відсутній кворум.
Таким чином нелегітимна, на думку позивача, колегія прийняла рішення про скликання 06 жовтня 2017 року сесії районної ради. За твердженнями позивача завчасне його не повідомлення про зібрання колегії та не здійснення відкликання з відпустки порушило його права на участь у місцевому самоврядуванні.
Позивач вважає, що в супереч ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ч.10 ст. 2 Регламенту Шишацької районної ради» розпорядження про початок роботи сесії не було належним чином та своєчасно оприлюднене, що перешкодило позивачу ознайомитись з порядком денним та датою проведення сесії районної ради.
На спільному засіданні постійних комісій районної ради було затверджено порядок денний зі змінами до якого включено 16 питань. В той же час на вказаному спільному засіданні не була представлена постійна комісія з питань розвитку місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, зв’язків з політичними партіями, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації. Укладений за наслідками спільного засідання протокол не був підписаний, а ні головою, а ні заступником голови даної комісії.
За таких обставин позивач вважає, що допущені чисельні процедурні порушення при підготовці 21 сесії Шишацької районної ради сьомого скликання від 06 жовтня 2017 року свідчать про незаконність оскаржуваних ним рішень.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні. Надав пояснення аналогічні доводам позовної заяви.
Представник відповідача усно та письмово заперечувала проти позовних вимог вказуючи на те, що рішення колегії носять дорадчий тобто не обов’язковий характер. Крім того засідання комісії було проведено без порушень оскільки в ньому брали участь 5 осіб, з яких 4 особисто та одна особа – ОСОБА_6 дистанційно в телефонному режимі, проти чого інші члени колегії не заперечували.
Крім того позивач в телефонному режимі 02 жовтня 2017 року повідомлявся про засідання колегії. Підстави для відкликання його з відпусти було відсутні оскільки депутати місцевих рад здійснюють свої повноваження на громадських засадах, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю.
Розпорядження про скликання сесії районної ради на 06 жовтня 2017 року було оприлюднене на офіційному веб-сайті ради 03 жовтня 2017 року та доведено до відома депутатів в телефонному режимі.
Вважає правомочним затверджений на спільному засіданні постійних комісій районної ради проект порядку денного навіть за відсутності у даному засіданні комісії з питань розвитку місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, зв’язків з політичними партіями, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації, оскільки розглянуті питання не відносились до відання даної комісії, а отже могли бути розглянуті на спільному засіданні комісій.
Крім того вказує на вибірковість позовних вимог, оскільки позивач просить скасувати не всі рішення 21 сесії Шишацької районної ради сьомого скликання від 06 жовтня 2017 року, а лише їх частину.
Заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідка ОСОБА_6, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності та взаємозв’язку, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з нижче наведеного.
Так сторонами не заперечується, що позивач є депутатом Шишацької районної ради Полтавської області сьомого скликання та на день прийняття оскаржуваних рішень обіймав посаду заступника голови районної ради. Також з пояснень сторін вбачається, що станови на 03 жовтня 2017 року позивач перебував у черговій відпустці за 2017 рік.
Рішеннями другої сесії Шишацької районної ради сьомого скликання від 01 грудня 2017 року затверджено положення про колегію районної ради та утворено колегію районної ради у складі 8 осіб. До складу колегії включено заступника голови районної ради ОСОБА_1
02 жовтня 2017 року головою Шишацької районної ради ОСОБА_5 прийнято рішення про проведення об 11 год. 03 жовтня 2017 року колегії районної ради з питань проведення чергової сесії ради.
Вказане рішення 02 жовтня 2017 року у вигляді телефонограми доведено працівником районної ради ОСОБА_7 до відома всіх членів колегії.
Незважаючи на те, що позивач заперечив факт отримання 02 жовтня 2017 роки даної телефонограми, відповідаючи на запитання головуючого він повідомив, що принаймні на ранок 03 жовтня 2017 року він був обізнаний з засіданням колегії, планував взяти у ній участь, але з певних особистих причин не зміг цього зробити про що повідомив голову районної ради.
Згідно протоколу засідання колегії районної ради від 03 жовтня 2017 року участь у засіданні приймало 5 членів. За погодженням з присутніми член колегії Коротич Н.Г. приймала участь у засіданні в телефонному режимі (а.с.5).
За наслідками засідання колегія вирішила скликати 21 сесію районної ради 7 скликання та погодитись з питаннями внесеними на розгляд сесії.
Згідно абзацу 6 ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посади заступників голів районних рад віднесені до 4 категорії посад органів місцевого самоврядування.
Згідно ч.5 ст. 21 вказаного Закону посадовим особам місцевого самоврядування надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законами України не передбачено тривалішої відпустки.
Вимогами даного Закону підстави та умови відкликання посадових осіб місцевого самоврядування з відпустки не передбачені, а тому доводи позивача в частині того, що він не був відкликаний з відпустки для участі у засіданні колегії 03.10.2017 є безпідставними.
Згідно ст. 57 Закону України про місцеве самоврядування в Україні» районна, обласна рада може утворити президію (колегію) ради. Президія (колегія) ради є дорадчим органом ради, який попередньо готує узгоджені пропозиції і рекомендації з питань, що передбачається внести на розгляд ради. Президія (колегія) ради може приймати рішення, які мають дорадчий характер.
Президія (колегія) ради діє на основі Положення про неї, що затверджується радою.
Згідно Положення про колегію Шишацької районної ради, затвердженої рішенням 2 сесії 7 скликання від 01 грудня 2015 року засідання колегії скликаються в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал і є правомочними за наявності більше половини від загального складу колегії.
А ні нормами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а ні Регламентом Шишацької районної ради, а ні Положенням про колегію районної ради не заборонена можливість прийняття членами колегії участі у її засіданні дистанційно в режимі відео чи аудіо конференції. Вказані форми цифрової комунікації на даний час активно розвиваються та запроваджуються у всі форми суспільного життя в тому числі органами державного управління та місцевого самоврядування.
Відповідно до приписів ст.ст. 3-4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15 жовтня 1985 року, яка з 01.01.1998 року набрала чинності для України, а отже є джерелом законодавства місцеве самоврядування означає право і спроможність органів місцевого самоврядування в межах закону здійснювати регулювання та управління суттєвою часткою публічних справ, під власну відповідальність, в інтересах місцевого населення.
Головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Однак це положення не перешкоджає наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону.
Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними. Вони не можуть скасовуватися чи обмежуватися іншим, центральним або регіональним органом, якщо це не передбачене законом.
Таким чином органи місцевого самоврядування наділяються дискреційними повноваженнями, а саме певною свободою розсуду, коли такі органи можуть обирати з декількох юридично допустимих рішень чи дій те, яке вони вважають кращим за даних обставин.
На думку суду саме такими повноваженнями користувався відповідач коли визнав можливим участь члена колегії Коротич Н.Г. у її засіданні в дистанційному (телефонному) режимі.
В даному випадку вирішальним фактором правомірності вказаних дій була згода на проведення засідання колегії в такій формі всіх учасників засідання, а також належна організація телефонного зв’язку, що запобігав спотворенню обговорюваної інформацію.
З пояснень свідка ОСОБА_6 вбачається, що всі ці умови при засіданні колегії були дотримані та вона була в повній мірі ознайомлена з переліком питань, що розглядались колегією та однозначно висловилась щодо свого рішення по них.
За таких обставин приходить до висновку, що засідання колегії районної ради 03 жовтня 2017 року було правомочним, а отже доводи позивача в цій частині свого підтвердження не знаходять.
Згідно ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Наступні (після першої) сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ч. 10 вказаної статті рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Згідно Регламенту роботи Шишацької селищної ради зі змінами внесеними рішенням 16 сесії 7 скликання від 10 лютого 2017 року рішення, розпорядження про скликання чергової сесії доводиться до відома депутатів і населення шляхом його оприлюднення в засобах масової інформації та/або на офіційній сторінці районної ради не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках не пізніше ніж за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Повідомлення про скликання 21 сесії Шишацької районної ради 7 скликання було розміщено 03 жовтня 2017 року на офіційній Інтернет-сторінці Шишацької районної ради (а.с. 21), тобто за три дні до початку проведення сесії у передбачений Регламентом спосіб, а отже були виконані вимоги щодо завчасного сповіщення громадян та депутатів про дату проведення сесії.
Враховуючи викладене доводи позивача в цій частині також є безпідставними.
Наведені в судовому засіданні позивачем доводи про те, що в період його відпустки оголошення безпідставно підписано від імені прес-служби районної ради, яку очолює особисто він, на висновки суду не впливають, оскільки з пояснень обох сторін вбачається, що фактично така служба у районній раді не створена, її кількість та персональний склад не затверджено. На час відпустки заступника голови районної ради, який згідно посадових обов’язків очолює прес-службу, дані обов’язки виконує апарат районної ради, зокрема керуюча справами (а.с11-113).
Суд погоджується з доводами позивача, що відповідачем не в повній мірі виконані вимоги ч. 10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 10 ст. 2 Регламенту роботи Шишацької районної ради в частині того, що у повідомленні про скликання 21 сесії районної ради 7 скликання не було відображено питань, які передбачається внести на розгляд ради.
В той же час вказаний недолік, на думку суду, не є безумовною підставою для визнання оскаржуваних рішень незаконним та їх скасування оскільки заінтересовані особи не були позбавлені права ознайомитись з пропозиціями до порядку денного сесії у виконавчому апараті ради, а остаточно порядок денний сесії було сформовано лише 06 жовтня 2017 року на спільному засіданні постійних комісій ради.
З метою недопущення передумов для порушення прав громадян на інформацію, шляхом постановлення окремої ухвали, вважає необхідним зобов’язати відповідача вжити заходів направлених на недопущення аналогічних випадків в майбутньому.
З протоколу спільного засідання постійних комісій Шишацької районної ради від 06 жовтня 2017 року вбачається, що участь у даному засіданні на якому були погоджені питання, що виносились на розгляд сесії приймав участь і позивач ОСОБА_1, а отже його доводи в частині того, що він не встиг належним чином ознайомитись з порядком денним не знаходять свого підтвердження.
Згідно ч.1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (ч. 1 ст. 47 Закону) .
Відповідно до ч. 12 ст. 47 Закону 280/97-ВР питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій.
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою (ч.15 ст. 47 Закону № 280/97-ВР).
Аналогічні норми містяться в Регламенті роботи Шишацької районної ради (п.2. ст. 2, ст. 3).
З протоколу спільного засідання постійних комісій Шишацької районної ради вбачається та не заперечується сторонами той факт що у даному засіданні не була представлена постійна комісія з питань розвитку місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, зв’язків з політичними партіями, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації. Укладений за наслідками спільного засідання протокол не був підписаний, а ні головою, а ні заступником голови даної комісії.
Проаналізувавши норми статті 3 Положення про постійні комісії Шишацької районної ради, затвердженого рішенням 2 сесії районної ради 7 скликання від 01 грудня 2015 року щодо відання та компетенції кожної з постійних комісій ради та протокол засідання спільних постійних комісій районної ради від 06 жовтня 2017 року, суд приходить до висновку, що жодне з розглянутих на засіданні питань проекту порядку денного сесії ради не відноситься до прямого виключного відання постійної комісії питань розвитку місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, зв’язків з політичними партіями, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації, а отже не представлення вказаної комісії на спільному засіданні постійних комісій жодним чином не свідчить про незаконність прийнятих на даному засіданні рішень в частині порядку денного сесії.
На думку суду в даному випадку відповідачем також були реалізовані дискреційні повноваження та за наслідками засідання комісії урахована думка більшості депутатів, що входять до складу постійних комісій ради.
На висновки суду впливає і той факт, що вказуючи на нібито системні порушення процедури при підготовці оспорюваних рішень та скликання сесії, позивач просить скасувати лише сім з чотирнадцяти рішень прийнятих 21 сесію Шишацькою районної ради 7 скликання рішень, що свідчить про його вибірковий підхід до реалізації права на судовий захист. При цьому, а ні в позовній заяві, а ні в судовому засіданні позивачем не зазначено, чому через нібито допущені процедурні порушення скасуванню підлягають лише оскаржувані ним рішення.
Як вбачається із результатів поіменних голосувань за чотири з семи оспорюваних ним рішення позивач на пленарному засіданні сесії проголосував позитивно («за»), а саме за рішення:
- «Про внесення змін до Програми соціально-економічного розвитку Шишацького району на 2017 рік»;
- «Про внесення змін до Програми соціального захисту населення Шишацького району на 2017-2018 роки «Турбота»;
- «Про виконання Програми зайнятості населення Шишацького району на 2013-2017 роки за 2016 рік»;
- «Про внесення змін та доповнень до районної Програми кадрового забезпечення соціально-гуманітарної сфери на 2016-2018 роки».
При цьому оскаржуване позивачем рішення районної ради «Про депутатське звернення депутата Шишацької районної ради ОСОБА_4Д.» взагалі не було прийнято за результатами депутатського голосування, а отже відповідно і не може бути скасоване судом (а.с. 24-39).
Враховуючи все вищевикладене, а також те, що позивачем сама процедура прийняття (обговорення, голосування, підрахунок голосів) рішень під час пленарного засідання 21 сесії Шишацької районної ради 7 скликання від 06 жовтня 2017 року не оспорюється та порушень порядку прийняття рішень на пленарному засіданні при розгляді справи не виявлено, судом не встановлено жодних підстав для скасування оспорюваних рішень, а отже у задоволені позовних вимог необхідно відмовити.
Зважаючи на те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають суд вважає необхідним всі судові витрати по справі віднести на рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шишацької районної ради про скасування рішень – відмовити.
Копію постанови вручити учасникам судового розгляду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії її повного тексту до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шишацький районний суд Полтавської області.
Головуючий - суддя Д.С. Сиволап