Постанова № 7097692, 03.06.2009, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
03.06.2009
Номер справи
2а-1082/2009
Номер документу
7097692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-1082/2009 р

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

03 червня 2009  року м.Броди

Бродівський  районний  суд Львівської області

в складі головуючої    судді Тропак О.В.

при секретарі Мартинюк О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської облас-ті про визнання неправомірними дій відповідача  щодо призначення та виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року та з липня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі значно меншому ніж це визначено в ст.15 ЗУ»Про державну до-помогу сім»ям з дітьми»;стягнення  різниці недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007р та з січня 2008 року по 05 грудня 2008 р і про зобов»язання відповідача в подальшому  виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі,як це передбачено ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,тобто встановленого законом про-житкового мінімуму для дітей віком до шести років,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача про визнання неправомір-

ними дій відповідача  щодо призначення та виплати їй щомісячної допомоги по до-гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року та з липня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі значно меншому ніж це визначено в ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»; стягнення  різниці недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 р та з липня 2008 року по грудень 2008 р  в сумі 5324 грн 15 коп і про зобов»язання відповідача в подальшому  виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі,як це передбачено ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,тобто встановленого законом про-житкового мінімуму для дітей віком до шести років.

В обґрунтування позову зазначила,що 05 грудня 2005 року у неї з чоловіком народився син-Стасюк ОСОБА_2, що стверджується копією свідоцтва про народження дитини,виданого 14 грудня 2005 року відділом РАЦС Бродівського РУЮ Львівської області.На час народження дитини вона була особою не застрахованою.

Після народження дитини вона звернулась в управління праці та соціального захисту населення Бродівського району про призначення їй одноразової допомоги на дитину та щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

З липня 2007 року вона отримує державну допомогу на сина ОСОБА_3 05.12.2005 року до досягнення ним трирічного віку,яка призначена та виплачується їй управлінням праці та соціального захисту населення.

Однак на підставі абзацу 3 ч.2 ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" рік" від 19.12.2006 року № 489-У встановлено,що у 2007 році розмір цієї допомоги дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб,та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, вста-новленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб,у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв"язку з цим з липня 2007 року по грудень 2007 року їй нарахована та виплачена допомога по догляду за дитиною в загальній сумі-632 грн.88 коп., що стверджується довідкою про доходи від 18.03.2009 року № 707.

Згідно ч.1 ст.62 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" прожитковий мінімум для дитини віком до 6-ти років складав з 01 квітня - 463 гривні, з 01 жовтня - 470 гривень.Недоплата з липня 2007 р. по грудень 2007 р. становить -2166, грн.12 коп.

-2-

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України / конститу-ційності/ положень статей 29,36,ч.2 ст.56,ч.2 ст.62,ч.1 ст.66,пунктів 7,9,12,13, 14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст.71, ст.98,101,103,111 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік / справа про соціальні гарантії громадян/ від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції ( є неконституційними) положення абзацу третього ч.2ст.56 та п.14 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Аналогічно за поданням 101 народного депутата України було прийнято ріше-ння Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року (справа про соціальні гарантії громадян) положення статті 67 розділу 1 пунктів 2-4, 6-8, 10-18 підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу П "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ПІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України визнано такими, що не відповідають конституції України ( є неконституційними).

Згідно ст.58 Закону України" Про державний бюджет на 2008 р." та про внесе-ння змін до деяких законодавчих актів України" встановлено розмір прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років на рівні: з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня- 540 грн. З 01 жовтня -557 грн.

Незважаючи на те, управління праці та соціального захисту у Бродівському районі  в 2008 році нарахувало та виплатило їй допомогу за липень-листопад по 130 грн,за грудень 20,97 грн. Загальна сума становить - 670 грн. 97 коп., що стверджується довідкою управління соціального захисту населення у Бродівському районі від 09.03.2009 р. № 721.Недоплата з червня 2008 по грудень 2008 р. ста-новить - 3158 грн.03 коп..

Загальна сума недоплати по догляду за дитиною за період липень-грудень 2007 р., та липень-грудень 2008 року становить - 5324 грн. 15 коп.

Такі дії відповідача по недорахуванню та недоплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку вважає неправомірними.

У Конституції України Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою, визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави. Статті 21 та 22 Конституції України закріпили, що права та свобода людини є не відчуже-ними та непорушними, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гаран-тії є складовою конституційного права на соціальний захист, а тому, відповідно до ч.бст.6, ч.2 ст.19, ч.І ст.68 Конституції України,вони є загальнообов»язко-вими,однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування,їх посадовими особами.

Згідно ст.19 Конституції України органи місцевого самоврядування,їх поса-дові особи зобов'язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законом України.

Відповідач подав суду письмове заперечення на позов,в якому позову не визнав,покликаючись на наступне:

При призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку управління керується Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законами України про Державний бюджет на відповідний рік та Порядком призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми,затвердженим постано-вою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 з наступними змінами та доповненнями.

Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України,органи державної влади,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Конституція України не містить норм,які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших.

Єдиним законом України, який Конституція України виокремлює серед інших, це Закон про Державний бюджет України.Зокрема,суттєві його відмінності полягають у тому що згідно з Конституцією України цей закон приймається щорічно та має визначений термін дії (частина перша статті 96),суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо цього Закону є тільки Кабінет Міністрів України (частина друга статті 96).Крім цього, відповідною конституційною нормою чітко окреслено коло питань,які можуть бути врегульовані тільки цим законом,а саме: виключно законом

-3-

про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків (частина друга статті 95 Конституції України).

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюд-жетів.

Відповідно до п.2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджет-ного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України,цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.Таким чином, норми, які вводяться Консти-туцією України,Бюджетним кодексом України,Законом України Про Державний бюджет на відповідний рік є пріоритетними відносно інших законів.

Бюджетним кодексом (п.7 ч.І ст.2) встановлено,що повноваження на здійс-нення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету надається розпо-ряднику бюджетних коштів відповідно до бюджетного призначення.Згідно з ч.2 ст.21 Бюджетного кодексу України кошти бюджету,які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів,яким є Міністерство праці та соціа-льної політики.

Управління здійснює лише перерахування державних коштів, шляхом реалізації делегованих державою повноважень відповідно до ч. З ст. 143 Конституції України і не може відповідати за встановлення розмірів допомог, самостійно визначати їх збільшення або зменшення. А тому, розгляд справи вбачають неможливим без участі у даній справі органів державної влади, які є головним розпорядником коштів (Мінпраці України) та здійснюють виділення коштів з державного бюджету для по-дальшого їх перерахування головному розпоряднику коштів,а саме - Міністерства фінансів України та Державного казначейства України.

Відповідно до вищенаведеного, збільшення розміру допомоги можливе за умови суттєвого збільшення фінансування з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги, оскільки призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету.

Так,ОСОБА_1.,як особі,що здійснювала догляд за дитиною до досягнення

нею трирічного віку у 2007р. було виплачено допомогу в розмірах, встановлених

Рішенням Конституційного Суду від 09.07.07 №6-рп/2007 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», визнано такою, що не відповідає Конституції України і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення-6, тобто з 09.07.07. Проте, зміни до Закону України "Про Державний бюджет Украї-ни на 2007 рік" у видаткову частину не внесені,тому кошти на виплату даної допо-моги в 2007 були відсутні.

Рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року № 1-рп/2008/справа щодо предмета та змісту ЗУ»Про державний бюджет України/ не стосується положень ста-тей ЗУ»Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законо-давчих актів України» стосовно розміру допомоги по догляду за дитиною,яка ви-плачувалась відповідно до ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Таким чином,вважають,що  вимоги позивача є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві.

В судовому засіданні позивач уточнила позовні вимоги і просила замість стягнення різниці недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007р та з липня 2008 ро-ку по грудень 2008 р в сумі 5324 грн 15 коп,стягнути різницю недоплаченої допо-моги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007р та з січня 2008 року по 05 грудня 2008 р ,та підтри-мала позов  в решті позовних вимог.Пояснила,що оскільки держава не доплатила їй належних сум,то вона хоче,щоб держава доплатила суму.

Представник відповідача позову не визнала з підстав наведених у заперечен-ні на позов та доповнила,що позивач не має права на проведення перерахунку суми допомоги за період з 01.07.2007 року по 09.07.2007 року та за 2008 рік ,оскільки положення ЗУ«Про державний бюджет»за ці періоди не визнавалися неконституційними

Після прийняття рішення Конституційного суду від 09.07.2007 р Управлінню праці та соціального захисту населення у Бродівському районі ні в 2007 році,ні в 2008-2009 роках не поступали субвенції з Державного бюджету для доплати матерям допо-моги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у розмірі різниці

-4-

між прожитковим мінімумом для дітей у віці до 6-ти років та фактично виплаченою допомогою.А тому управління не має коштів для виплати цієї різниці.

З»ясувавши обставини у справі і перевіривши їх доказами,суд дійшов виснов-ку,що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визна-чено,що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надає-ться у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до копії свідоцтва про народження позивач -05.12.2005 року народила дитину- Стасюка ОСОБА_2/ас 12/ і отримувала в Управлінні праці та соціального захисту в 2007 та 2008 роках допомогу по догляду за цією дитиною/ас 6,7/ .

Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2007 року - 434 грн.; з 1 квітня 2007 року - 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.

Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено,що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.

Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими,що не відповідають Конституції України (є неконституцій-ними),зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» якими обмежується дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність отже,з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.

На підставі ст.5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі  всі види державної допомоги сім'ям з дітьми,крім допомоги у зв'язку з вагітністю та поло-гами жінкам , зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону ,призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків…А тому Управління праці є належним відповідачем.

Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України Упра-влінням праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної

адміністрації Львівської області,оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з 09 07.2007 р по грудень 2007 року включно,виплачувалась не у повному розмірі,тому позов в частині визнання за позивачем права на отримання недопла-ченої допомоги за вказаний вище період підлягає до задоволення.В сумарному вира-зі,згідно поданого відповідачем розрахунку/ас 18/ сума недоплати за вищезгаданий період становить  2072 грн 75 коп. Так як покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету Укра- їни у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів,а місцевому бюджету,тобто відпові-дачу такі субвенції для виплати різниці між належною та фактично виплаченою за період з 09.07.2007 року по 01.01.2008 року допомогою,ні у 2007 році,ні в на-ступних роках не поступили,тому суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача тієї суми недоплати допомоги,яку суд визнав обґрунтованою,однак суд вважає,що в наяв-ності є достатні правові підстави для покладення на відповідача обов»язку випла-тити позивачу належну йому суму недоплати в розмірі 2072 грн 75 коп.

Позовні вимоги про стягнення суми недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2008 року до 05.12.2008 р до задоволення не підлягають,оскільки за вищезгаданий період позивачу виплачува-лася допомога по догляду за дитиною у відповідності до розмірів, встановлених тими статтями ЗУ»Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких

-5-

законодавчих актів України»,якими було врегульовано та встановлено розмір допо-моги сім»ям з дітьми і які не були визнані неконституційними.    

Позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача  щодо призначе-ння та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею триріч-ного віку період з липня 2007 року по грудень 2007 року та з липня 2008 року по грудень 2008 року у розмірі значно меншому ніж це визначено ст.15 ЗУ»Про держав-ну допомогу сім»ям з дітьми» до задоволення не підлягають,оскільки при призначе-нні та виплаті позивачу в 2007 та 2008 роках допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,відповідач діяв у відповідності до п.2 ст.4 Бюд-жетного кодексу України та у відповідності до ЗУ»Про державний бюджет» за відпо-відні роки.

Оскільки статтею 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено виплату допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,а дити-на позивача 05.12.2008 року досягла трирічного віку ,то немає законних підстав і для задоволення позовних вимог в частині зобов»язання відповідача в подальшому  виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі,як це передбачено ст.15 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,бо позивач після 05.12.2008 року немає права на отримання вищезгаданої допомоги.

На підставі ст.15 ч.1 ЗУ»Про державну допомогу сім»ям з дітьми»,керуючись ст.ст.11,160,161,163 КАС України,суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Бродівської районної державної адміністрації Львівської області/ідентифікаційний номер за ЄДРПОУ 03194298/виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по до-гляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 01.01.2008 року в сумі 2072 грн 75 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України судовий збір на користь:

ОСОБА_1 в сумі 20 грн 73 коп.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністратив-

ного суду через Бродівський  районний суд Львівської області,шляхом подачі зая-ви про апеляційне оскарження  протягом десяти днів з дня  складення постанови в повному обсязі.

Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним  надісланням  її копії до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,якщо скарга подається у строк,встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.Тропак