
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про визнання боржника банкрутом
11.12.2017Справа № 910/20673/17
За заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" (ідентифікаційний код 38451064)Пробанкрутство Суддя Омельченко Л.В.
Представники:
Від заявника (боржника)Радзівіл С.Г. - ліквідаторПрисутні Посвистак С.М. - представник Головного управління ДФС у м. Києві за довіреністю 28.07.2017 № 162/26-15-10-06 Баскаков О.В. арбітражний керуючий (особисто)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У листопаді 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" в особі ліквідатора юридичної особи, призначеного загальними зборами учасників товариства, звернулося до суду із заявою від 20.11.2017 про порушення справи про своє банкрутство у зв'язку з виявленням у ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.11.2017 № 910/20673/17 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" було прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 04.12.2017, встановлено визначеному автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство арбітражному керуючому Дяченку Сергію Вікторовичу строк до 01.12.2017 для подання заяви про участь у справі.
23.11.2017 до суду надійшла заява арбітражного керуючого Баскакова Олександра Віталійовича про участь у справі.
29.11.2017 арбітражний керуючий Дяченко С.В. подав до суду заяву про участь у справі про банкрутство.
01.12.2017 від боржника до суду надійшло клопотання про долучення документів на виконання вимог ухвали від 23.11.2017
04.12.2017 у підготовче засідання з'явився Радзівіл Сергій Григорович - ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА", призначений загальними зборами учасників та представник арбітражного керуючого Дяченка С.В.
У ході судового засідання Радзівіл С.Г. підтримав заяву про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА", складену з урахуванням особливостей, передбачених ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 у редакції від Закону 22.12.2011 з наступними змінами і доповненнями (далі - Закон).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.12.2017 № 910/20673/17 було порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, розгляд справи для вирішення питання про визнання боржника банкрутом призначено на 11.12.2017, зобов'язано ліквідатора боржника подати додаткові докази у справі.
08.12.2017 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" до суду надійшли письмові пояснення у справі.
08.12.2017 судом було отримано заяву арбітражного керуючого Дяченка С.В. від 07.12.2017 № 02-00/754 про відкликання заяви про участь у справі № 910/20673/17.
У судове засідання, призначене на 11.12.2017, з'явився ліквідатор боржника Радзівіл С.Г., який подав суду письмові пояснення і документи на виконання вимог ухвали суду від 04.12.2017, доповів про обставини припинення боржника у порядку Цивільного та Господарського кодексів України та надав усні пояснення щодо обставин відсутності у Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" активів для оздоровлення фінансового становища, яке б дозволило провести розрахунки з кредиторами, а також просив суд визнати юридичну особу банкрутом та ввести ліквідаційну процедуру, призначивши його ліквідатором.
Представник органу доходів і зборів документи, витребувані ухвалою суду від 23.11.2017 та 04.12.2017 не подав, обставин, які унеможливлюють відкриття ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою "Зерно.УА", не повідомив.
Дослідивши подані докази, заслухавши пояснення ліквідатора юридичної особи, призначеного загальними зборами учасників товариства та оглянувши оригінали документів, копії яких залучено до матеріалів справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" зареєстровано як юридична особа за законодавством України у 2012 році.
Відповідно до статуту та даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням вказаного товариства станом на грудень 2017 року є: 01033, м. Київ, Печерський район, вул. Шота Руставелі, 20 "В", ідентифікаційний код 38451064, видами діяльності - оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (основний); виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості; діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; неспеціалізована оптова торгівля.
Згідно з п. 3.1 статуту Товариства з обмеженою "Зерно.УА" (у редакції зі замінами станом на листопад 2015 року) його засновником є громадянин України Радзівіл Сергій Григорович (АДРЕСА_1).
Як встановлено судом, 14.08.2017 загальними зборами учасників Товариства з обмеженою "Зерно.УА" у зв'язку з незадовільним станом надходження фінансових потоків від здійснення господарської діяльності було прийнято рішення про припинення юридичної особи шляхом її ліквідації, про призначення Радзівіла С.Г. ліквідатором товариства, уповноважено останнього на вчинення всіх дій, пов'язаних зі здійсненням ліквідаційної процедури.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного Кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно з ч. 3 ст. 110 Цивільного Кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
Аналогічні положення містяться у спеціальному нормативно-правовому акті - Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 у редакції від 22.12.2011 зі змінами та доповненнями (надалі - Закон), де у ст. 95 вказується, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України (абз. 2 ч. 1 ст. 95 Закону).
Частиною 1 ст. 105 Цивільного кодексу України на учасників юридичної особи покладено обов'язок письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію про припинення юридичної особи протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.
Статтею 209 Господарського кодексу України унормовано, що у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним. Нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування визначеної судом ліквідаційної процедури вважається банкрутством.
Відповідно до ст. 1 Закону банкрутство - це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури;
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вимог Цивільного Кодексу України та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", які передбачають обов'язкове внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи та оприлюдненню цих відомостей на порталі електронних сервісів, ліквідатор вчинив всі необхідні дії і про необхідний результат надання передбачених законодавством адміністративних послуг свідчать наявні у справі документи. Зокрема, 14.08.2017 відбулося оприлюднення повідомлення про припинення Товариства з обмеженою "Зерно.УА", про встановлення строку до 14.10.2017 для заявлення кредиторських вимог, про особу ліквідатора та ін.
Листом 16.08.2017 № 01/16-01 ліквідатор товариства звернувся до Державної податкової інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, повідомивши про ухвалення загальними зборами учасників рішення про припинення юридичної особи та приєднав до свого звернення копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та копію протоколу від 14.08.2017 № 14-08.
Станом на 11.12.2017 органом доходів і зборів не було подано суду доказів дотримання положень Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА". Проте, з документів, що надійшли від боржника, судом встановлено, що після отримання від Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" повідомлення про припинення юридичної особи шляхом ліквідації Головне управляння ДФС у м. Києві провело документальну позапланову перевірку платника за період 01.01.2015 по 02.11.2017.
Згідно з актом "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" код 38451064 податкового законодавства за період з 01.01.2015 по 02.11.2017, валютного законодавства з 01.01.2015 по 02.11.2017, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 02.11.2017" № 410/1-26-15-14-03-02/38451064 Товариством з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" занижено податок на прибуток на загальну суму 4 451 000,00 грн., у тому числі за 2017 рік на суму 4 451 000,00 грн.
За результатами такої перевірки органом доходів і зборів винесено податкове повідомлення-рішення від 22.11.2017 № НОМЕР_1 на суму 5 563 750,00 грн. податку на прибуток, з яких 4 451 000,00 грн. - основне податкове зобов'язання, 1 112 750,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
У підготовчому судовому засіданні та 11.12.2017 ліквідатор пояснив суду, що ним планується оскарження цього податкового повідомлення-рішення до суду.
Наданою Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві довідкою від 30.08.2017 № 12437/10/26-55-08-01 стверджується наявність у боржника станом на 30.08.2017 кількох відкритих банківських рахунків в АТ "ОТП Банк", ПАТ "МІБ" та ПАТ КБ "Правекс-Банк" із всього переліку рахунків, про які підприємство за час своєї діяльності повідомляло податковий орган.
Згідно з поясненнями ліквідатора, на рахунки підприємства, що наразі є відкритими, накладено арешт у зв'язку з проведенням виконавчих проваджень з примусового виконання судових рішень, а тому на власний рахунок ліквідатором внесені кошти у сумі 157 000,00 грн. для витрат у судовій процедурі банкрутства.
Згідно з даними інвентаризації та випискою по рахунку, залишок коштів на відкритих рахунках товариства складає 92,78 грн.
21.09.2017 Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надано довідку № 58-1 про відсутність заборгованості перед Фондом, виходячи з даних акту перевірки від 13.09.2017 № 8 (копія акту перевірки в матеріалах справи).
Провівши інвентаризацію та оформивши її результати з урахуванням наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження типових форм для відображення бюджетними установами результатів інвентаризації" від 17.06.2015 № 572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2015 за № 788/27233 та наказу Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 "Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за № 1365/26142, ліквідатор підприємства встановив відсутність у товариства запасів, матеріальних цінностей, прийнятих на відповідальне зберігання, грошових документів, бланків документів суворої звітності, фінансових інвестицій, дебіторської або кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув і яка планується до списання, боргів із відшкодування матеріальних збитків, об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів.
До інвентаризаційного опису необоротних активів від 20.09.2017 внесено дві одиниці електротехніки, вартістю 1 249,88 грн. кожна.
До акту інвентаризації розрахунків з дебіторами і кредиторами від 20.09.2017 ліквідатор вніс відомості про дебіторську заборгованість перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт" в сумі 3 594 908,91 грн. і 1 523 972,00 грн., перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Етада спринт Україна" в сумі 340 300,00 грн., перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Золоті ворота" в сумі 2 400,00 грн., а також кредиторську заборгованість перед Приватним підприємством "Фронтех" в сумі 100 000,00 грн., Товариством з обмеженою відповідальністю "РДМ Груп" в сумі 25 000,00 грн., Товариством з обмеженою відповідальністю "Альтан-17" в сумі 30 000 000,00 грн., Публічним акціонерним товариством "Державна продовольчо-зернова компанія України" в сумі 10 836 398,31 грн. та підзвітною особою в сумі 45 232,48 грн.
30.08.2017 ліквідатор надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт" і Товариству з обмеженою відповідальністю "Етада спринт Україна" претензії-вимоги на суму 340 300,00 грн., 3 594 908,91 грн. та 1 523 972,00 грн. відповідно.
З відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ліквідатором встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт" припинено як юридична особа, а тому, як вказано у заяві про порушення провадження у справі, дебіторська заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт" ним не враховувалася.
Відповідь на претензію-вимогу від Товариства з обмеженою відповідальністю "Етада спринт Україна" отримано не було, заборгованість станом на час проведення цього судового засідання не повернуто.
У встановлений строк підприємством були отримані кредиторські заяви від Публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова компанія України" на суму 10 836 398,31 грн. та Товариства з обмеженою відповідальністю "Альтан-17" на суму 30 000 000,00 грн.
За наслідками розгляду вказаних вимог ліквідатором було визнано заявлені суми як заявлені в установленому порядку грошові вимоги, які включено до реєстру вимог кредиторів і відображено у проміжному ліквідаційному балансі. Як зазначає ліквідатор, про наслідки розгляду кредиторів було повідомлено письмово.
За даними ліквідатора у підприємства відсутня заборгованість із відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю, виплати заробітної плати та вихідної допомоги працівникам, виплати авторської винагороди.
Діяльність, пов'язана з державною таємницею, підприємством не проводилася, спеціальний дозвіл відсутній, наймані працівники також відсутні.
Даними статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" та відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стверджується, що у статутному капіталі господарюючого суб'єкта частка державної власності відсутня.
На підставі встановлених ліквідатором даних було складено проміжний ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" станом на 28.10.2017 (оформлено як фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва), відповідно до якого непокритий збиток підприємства становить 35 255 тис. грн., "пасив" складає 41 011 тис. грн. та набагато перевищує його активи, що складаються з округленої до 5 758 тис. грн. дебіторської заборгованості за товари, роботи і послуги і за розрахунками з бюджетом, інших оборотних активів та зношених основних засобів.
У судовому засіданні 11.12.2017 ліквідатор пояснив, що розділ "актив" проміжного ліквідаційного балансу в дійсності складається з 340 тис. грн. дебіторської заборгованості, оскільки дебіторська заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт" підлягає списанню у зв'язку з припиненням боржника у зобов'язанні.
Відповідно до ст. 609 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора).
Як слідує з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариства з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт" припинено 21.10.2016.
Аналізуючи відомості проміжного ліквідаційного балансу у сукупності з іншими наявними у справі доказами, суд погоджується з ліквідатором та вважає недоцільним включення до активів боржника дебіторської заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Кійагропродукт", яка підлягає списанню.
Таким чином, ліквідатором товариства було встановлено, що вартості майнових активів юридичної особи, яка ліквідується за рішенням власника, недостатньо для погашення виявленої кредиторської заборгованості.
17.11.2017 загальними зборами учасників товариства було затверджено проміжний ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" та ухвалено рішення про звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, на подачу якої уповноважено Радзівіла С.Г., уповноважено на покриття всіх судових витрат за рахунок власних заощаджень ліквідатора (протокол від 17.11.2017 № 17-11 в матеріалах справи).
Заява про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" була подана до Господарського суду міста Києва 21.11.2047, тобто вже після спливу двомісячного строку з дня публікації повідомлення про його припинення та повідомлення податкового органу про необхідність проведення перевірки за п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Згідно з чинним законодавством під державною реєстрацією юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців розуміється офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій (ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Згідно з ч. 12 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
В Єдиному державному реєстрі містяться, серед іншого, такі відомості про юридичну особу як дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог; дані про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, у тому числі відомості про розпорядника майна, керуючого санацією (ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Статтею ст. 26 цього ж Закону передбачено, що розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" результати надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, у тому числі виписки (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних), підлягають обов'язковому безоплатному оприлюдненню на порталі електронних сервісів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України в Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру.
При цьому, зазначений нормативно-правовий акт передбачає певну інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. Так, відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.
Виходячи з системно-структурного аналізу Цивільного і Господарського кодексів України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" оприлюднення в установленому законодавством порядку відомостей про припинення юридичної особи (у даному випадку - за рішенням власника) тягне за собою численні наслідки як для ліквідатора (ліквідаційної комісії) юридичної особи, так і для її кредиторів, дебіторів, органів, що здійснюють контроль за справлянням податків і зборів та порядком сплати страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок ліквідації юридичної особи, описаний у Цивільному та Господарському кодексах України у загальному передбачає певний перелік необхідних та обов'язкових до виконання заходів, які мають бути вчинені ліквідаційною комісією (ліквідатором) з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи, зокрема, стягнення дебіторської заборгованості; письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи; закриття рахунків у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами в ході ліквідаційної процедури; інвентаризація майна; повернення майна від третіх осіб; повернення дебіторської заборгованості; проведення незалежної оцінки майна; закриття відокремлених підрозділів; звільнення працівників; повернення уповноваженим органам документів дозвільного характеру, початків, штампів; надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування звітності за останній звітний період, документів, первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірки юридичної особи, яка ліквідується та визначення наявності або відсутності відповідної заборгованості; складання проміжного ліквідаційного балансу тощо.
Судом встановлено, що загальний порядок ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" був дотриманий, за виключенням повернення документів дозвільного характеру, оскільки вони відсутні, а також знищення печатки, так як вона використовуватиметься у ліквідаційній процедурі, залишення одного банківського рахунку, адже на них накладено арешт .
Частиною 5 ст. 60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Нормами ч. 1 ст. 37 Закону у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру.
Відсутність майна, достатнього для розрахунків з кредиторами у підприємства, що ліквідується підтверджено ліквідатором актами інвентаризації, даними офіційної звітності, відомостями державних реєстрів прав власності на нерухоме майно, заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, іпотек.
Враховуючи наявні у матеріалах справи докази та встановлені у ході судового розгляду обставини, зокрема, щодо недостатності майна боржника для задоволення вимог його кредиторів, господарський суд приходить до висновку щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації. При цьому, судом враховано та перевірено дані проміжного ліквідаційного бухгалтерського балансу боржника та фінансових звітів попередніх періодів та встановлено, що його пасиви перевищують активи, що свідчить про його неплатоспроможність.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Закону при ухваленні судового рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття щодо нього ліквідаційної процедури господарський суд також вирішує питання про призначення ліквідатора у порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.
Порядок призначення розпорядника майна встановлений ч. 1 ст. 114 Закону, де вказується, що кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення розпорядника майна господарським судом у справах про банкрутство затверджується Пленумом Вищого господарського суду України за погодженням з державним органом з питань банкрутства. Під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі.
Поряд з цим, ч. 2 ст. 95 Закону, яка встановлює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником унормовано, що обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
На виконання положень ст. 114 Закону судом було застосовано автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство.
29.11.2017 від арбітражного керуючого Дяченка С.В., визначеного автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, надійшла заява про участь у справі про банкрутство, яка у подальшому ним була відкликана.
Радзівіл С.Г., який був призначений загальними зборами учасників юридичної особи ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА", клопотав перед судом про призначення його ліквідатором банкрута у судовій процедурі банкрутства, надав письмові пояснення, в яких зазначив про відсутність відомостей про порушенням ним порядку ліквідації боржника або ж будь-яких інших обставин, які можуть свідчити про існування перешкод для виконання ним визначених законодавством функцій після визнання боржника банкрутом. На думку Радзівіла С.Г. призначення його ліквідатором у справі не потребуватиме додаткового часу для передачі статутної, бухгалтерської, реєстраційної та іншої документації, виключить можливість створення безнадійної заборгованості зі сплати грошової винагороди арбітражному керуючому. Також, Радзівіл С.Г. вказував, що він не є заінтересованою у справі особою, йому не відмовлено у допуску до державної таємниці, він не має конфлікту інтересів, належним чином виконував обов'язки ліквідатора юридичної особи у процедурі її припинення за рішенням власника, має достатні організаційні й технічні можливості для виконання обов'язків ліквідатора у судовій процедурі банкрутства, а також наголошував на доцільності спрямування виявлених ним незначних активів підприємства на задоволення вимог кредиторів.
Приймаючи до уваги описані обставини, суд вважає за можливе призначити ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" Радзівіла С.Г. в порядку ч. 2 ст. 95 Закону.
При цьому, подана арбітражним керуючим Баскаковим О.В. заява про участь у справі про банкрутство залишається без розгляду через відсутність передумов, визначених законодавством, для її розгляду на цій стадії провадження у справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 37, 97, 95, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 32, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Визнати банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 20 "В", ідентифікаційний код 38451064).
2. Відкрити ліквідаційну процедуру Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" (01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 20 "В", ідентифікаційний код 38451064).
3. Призначити ліквідатором банкрута Радзівіла Сергія Григоровича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2).
4. Підприємницьку діяльність банкрута завершити.
5. Строк виконання всіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав 11.12.2017.
6. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), відсотків та інших фінансових (економічних) санкцій за всіма зобов'язаннями фізичної особи - підприємця, крім зобов'язань, не пов'язаних із здійсненням такою особою підприємницької діяльності.
7. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 11.12.2017.
8. Зобов'язати ліквідатора відкрити спеціальний банківський рахунок, на який зараховуються кошти, отримані від продажу майна банкрута, та здійснюються розрахунки з кредиторами банкрута, відомості про рух кошті на рахунках боржника за останні півтора роки.
9. Зобов'язати ліквідатора надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора до 11.11.2018.
10. Офіційно оприлюднити повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" у встановленому законодавством порядку.
11. Зобов'язати державного реєстратора за місцем знаходження боржника внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запис про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю "Зерно.УА" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та відомості про ліквідатора банкрута.
12. Копію постанови направити державному реєстратору за місцем знаходження банкрута для виконання, органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням банкрута.
Суддя Л.В. Омельченко