
Справа № 643/11577/17
Провадження № 2-а/643/398/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.12.2017 року м. Харків
Московський районний суд м. Харкова у складі: головуючого судді Погасій О.Ф., за участю секретаря Бровкіної М.І.,
розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, про визнання дії протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До суду 07.09.2017 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Недригайлівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій з приводу відмови в перерахунку пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати від 12.08.2016 р. № 01-20/441 та від 12.08.2016 року № 01-20-441/1; та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2015 року в розмірі 90% заробітку, визначеного у довідці, виданій Недригайлівською районною державною адміністрацією Сумської області від 12.08.2016 р. № 01-20/441/1 з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення, без обмеження максимального розміру пенсії; зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.05.2016 р. в розмірі 90% заробітку, визначеного у довідці виданій Недригайлівською районною державною адміністрацією Сумської області від 12.08.2016 р. № 01-20/441, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення, без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Недригайлівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, у 2011 році йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування у розмірі 90% від отримуваного заробітку. Листом від 04.07.2017 року № 3060/02-10 відповідач відмовився у проведенні йому перерахунку пенсії з тих підстав, що діючі норми законодавства не передбачають відповідні перерахунки пенсій, призначених відповідно до законодавства про державну службу. Позивач зазначає, що раніше він не мав можливості подати до суду позов, оскільки не був обізнаний про порушення його прав та не володів інформацією про складові, що ураховувалися при призначенні йому пенсії, та і при її перерахунку. Позивач просить поновити йому строк для захисту порушеного права.
03 жовтня 2017 року до суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову, в яких відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що законодавством України, діючим на момент звернення Позивача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, не передбачено перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», та зміна розміру заробітної плати державних службовців не є підставою для перерахунку пенсії.
Позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити та розглядати справу без його участі, про що виклав у письмовій заяві.
Відповідач проти позовних вимог заперечував та просив розглядати справу без участі його представника, про що виклав у письмовій заяві.
Справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.6 ст. 128 КАС України.
Суд, дослідивши письмові докази, встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 22.03.2011 року перебуває на обліку в Недригайлівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
22.06.2017 р. позивач звернувся до Недригайлівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про проведення йому перерахунку пенсії за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Листом від 04.07.2017 року позивачу було відмовлено у проведенні такого перерахунку.
Згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон) (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1 відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
У відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. N 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, матеріальну допомогу, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), виплати соціального характеру.
Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.
ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.
Стаття 22 ОСОБА_2 України закріплює: права і свободи людини і громадянина, закріплені цією ОСОБА_2, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Частиною 3 статті 22 ОСОБА_2 передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 (справа про постійне користування земельними ділянками) роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 ОСОБА_2 України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя).
Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Проте, пенсія позивачу не була перерахована.
Суд прийшов до висновку, що причини пропущення строку звернення позивача з позовом до суду є поважними , та наявні підстави для поновлення пропущеного строку.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст.8-11,17, 18, 69-71, 94, 128, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, ст.ст. 3,19, 22,58, 64 ОСОБА_2 України, ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу», -
ПОСТАНОВИВ:
Визнати причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду поважними та поновити строк.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Недригайлівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, про визнання дії протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати дії Недригайлівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, протиправними.
Зобов’язати Недригайлівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.12.2015 року в розмірі 90% заробітку, на підставі довідки, виданої Недригайлівською районною державною адміністрацією Сумської області від 12.08.2016 р. № 01-20/441/1 з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов’язати Недригайлівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.05.2016 р. в розмірі 90% заробітку, визначеного у довідці виданій Недригайлівською районною державною адміністрацією Сумської області від 12.08.2016 р. № 01-20/441, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Недригайлівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 судовий збір в розмірі 1280 грн. 00 коп. (одну тисячу двісті вісімдесят гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Московський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Ф. Погасій