
465/5131/17
2/465/2485/17
РІШЕННЯ
Іменем України
08.12.2017 року Франківський районний суд м.Львова в складі :головуючого
судді Гулієвої М.І.
При секретарі Максимович М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Служби автомобільних доріг у Львівській області,ДП»Львівський облавтодор» ВАТ»ДАК «Автомобільні дороги України» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди ,-
в с т а н о в и в
Позивач звернувся до суду з позовом , в якому просить стягнути солідарно з Служби автомобільних доріг у Львівській області та ДП "Львівський облавтодор" ВАТ "ДАК"Автомобільні дороги України " 7960 грн. матеріальної шкоди, 1000 грн. моральної шкоди та 640 грн. сплаченого судового зборуПозовні вимоги мотивує тим, що 06 березня 2017 року в темну пору доби (близько 20-ї години) він керував транспортним засобом «Chevrolet Captiva» д.н.з. НОМЕР_1, рухаючись у місті Радехів Львівської області по вул.Транзитна у напрямку з м.Луцька до м.Львова. Біля перехрестя, що веде у м. Радехів Львівської області, автомобіль несподівано потрапив в глибоку яму (вибоїну), що знаходилась на правій частині смуги руху по ходу автомобіля. Внаслідок цього автомобіль отримав значні технічні пошкодження - у ньому загнувся диск колеса, пошкодилась шина.Перед вибоїною жодних попереджувальних знаків, які б попереджували про наявність цієї вибоїни не було. Причиною пошкодження автомобіля стала бездіяльність відповідачів, які відповідають за вказану ділянку автодороги, та які не забезпечили належного технічного стану покриття дороги, не провели необхідних ремонтних робіт, не встановили попереджувальних дорожніх знаків. Просить солідарно стягнути з відповідачів заподіяну шкоду в розмірі 7960 грн.та 1000 грн. моральної шкоди,так як він змушений був витрачати час і кошти для ремонту автомобіля,було змінено його звиклий спосіб життя,відсутність можливості користування автомобілем на час ремонту призвела до додаткових фізичних та матеріальних затрат.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, дав аналогічні пояснення.Просить позов задоволити.
Представник відповідача Служби автомобільних доріг у Львівській області у судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що Служба автомобільних доріг у Львівській області в частині утримання автомобільних доріг, забезпечення належних і безпечних умов дорожнього руху виконує лише функції замовника з усього комплексу дорожніх робіт. Дорожньо-експлуатаційною організацією, яка зобов'язана виконувати ремонт і забезпечувати належне експлуатаційне утримання ділянки дороги, де сталася дорожньо-транспортна пригода є ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», оскільки. між Службою автомобільних доріг у Львівській області, як замовником, та ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», як підрядником, було укладено Договір № 09-01/17, за яким підрядник здійснює експлуатаційне утримання та поточний ремонт ділянки дороги, де містилась вибоїна, несе відповідальність за неналежне експлуатаційне утримання та незадовільний експлуатаційний стан автомобільних доріг, виявлені недоліки та незабезпечення безпеки дорожнього руху. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в частині стягнення з САД у Львівській області.
Представник відповідача ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» у судове засідання повторно не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце слухання справи, а тому суд вважає, що справу слід слухати у його відсутності на підставі наявних у справі доказів,відповідно до ст.169 ЦПК України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, з таких підстав.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини громадянина захищаються судом та відповідно до вимог чинного цивільного процесуального законодавства України кожній особі гарантується право звернення безпосередньо до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Судом встановлено, що позивач 06 березня 2017 року в темну пору доби (близько 20-ї години) на транспортному засобі «Chevrolet Captiva» д.н.з. НОМЕР_1 рухався по вул.Транзитна у місті Радехів Львівської області. Біля перехрестя, що веде у м. Радехів Львівської області, автомобіль потрапив в глибоку яму (вибоїну), що знаходилась на правій частині смуги руху по ходу автомобіля. Внаслідок чого автомобіль отримав технічні пошкодження - пошкодження лівої передньої і задньої шини коліс у вигляді зовнішньої деформації шини,лівої протитуманної фари,що вбачається із схеми місця ДТП від 6.03.17р.
Як вбачається з акту обстеження дорожніх умов на ділянці дороги/вулиці від 06.03.17р.,встановлено,що на вул.Транзитній у місті Радехів на асфальтному покритті виявлено яму,глибиною 22см.На схемі місця ДТП зафіксовано розташування автомобіля позивача та вибоїну в асфальтному покритті,глибиною 22 см.,розмірами 1,3м на 1м та водночас не зафіксовано наявності попереджувального дорожнього знаку перед вказаною вибоїною.
Відповідно до рахунку на оплату № 48649 від 27.07.2017 року позивач придбав 2 автомобільні шини на загальну суму 7960,00 грн.
Судом встановлено, що балансоутримувачем ділянки дороги.на якій сталась ДТПє Служба автомобільних доріг у Львівській області.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про автомобільні дороги» державне управління автомобільними дорогами загального користування здійснює Державна служба автомобільних доріг України, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через керівника центрального органу виконавчої влади у галузі транспорту і який має свої органи управління на місцях.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 р. № 439 «Про затвердження Положення про Державне агентство автомобільних доріг України» Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства. Укравтодор відповідно до покладених на нього завдань забезпечує організацію будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами і нормами.
Як вбачається з Положення про службу автомобільних доріг ув Львівській області,затвердженого наказом Державного агенства автомобільних доріг Укаїни №277 від 12.09.16р.,метою діяльності служби є організація утримання в належному технічному стані та розвиток мережі автомобільних доріг загального користування,мостів,штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них.Предметом діяльності,згідно п.2.2 є оргакнізація будівництва,ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування .а також відповідних інженерних комунікацій і споруд, фінансування робіт з будівництва,ремонту,реконсттрукції та утримання мережі автомобільних доріг загального користування;здійснення функцій замовника по всьому комплексу дорожніх робіт та ін.
Відповідно до вимог ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусила зробити для відновлення свого порушеного права.
За положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1 ст. 837 Цивільного кодексу України).
30.01.2017р. між САД у Львівській області як Замовником та ДП «Львівський облавтодор» (Підрядник) укладено Договір №9-01/17 про закупівлю послуг:поточний дрібний ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення Львівської області: Бродівський р-н,Кам"янка-Бузький р-н, Радехівський район.Перелік доріг,що доручаються підряднику для надання послуг згідно предмету договору визначений в Додатку №1.
Т ермін надання послуг за Договором встановлено з 30.01.17р.до 31.12.2017р.
Як вбачається з п.1.5 Договору,на період дії договору та протягом гарантійного періоду підрядник відповідно до З)акону України"Про дорожній рух" ,норм гл.82 ЦК України.в повній мірі відповідає за належне утримання доріг.забезпечення умов безпеки руху і несе повну безумовну майнову відповідальність в частині відшкодування матеріальної і моральної шкоди та компенсацію витрат власникам транспортних засобів,якщо ДТП виникла з причин незадовільного експлуатаційного утримання доріг.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов"язана довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.Однак,відповідачем ДП«Львівський облавтодор» не надано суду жодних належних та допустимих доказів на спростування заявлених вимог.
Учасники дорожнього руху мають права на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Водій має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. (ч. 3 ст.14, ч. 1 ст.16 Закону України «Про дорожній рух»).
Згідно зі ст.9 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить: розробка програм та здійснення заходів щодо розвитку, удосконалення, ремонту та утримання у безпечному для дорожнього руху доріг, вулиць та залізничних переїздів, зон відчуження, компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів, забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху, забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях, термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях, залізничних переїздах, своєчасне виявлення перешкод дорожнього руху та їх усунення а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними направляючими засобами: організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Згідно п. 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198 власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
Згідно пп. «в» п. 2.12 Правил дорожнього руху, власник транспортного засобу має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг вимогам безпеки дорожнього руху.
Щодо заявлених позовних вимог до відповідача - Служби автомобільних доріг у Львівській області, то в цій частині в позові слід відмовити, оскільки, Служба автомобільних доріг у Львівській області, уклавши договір з ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» передала права на експлуатаційне утримання доріг ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», який відповідно до пункту 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг №198 від 30.03.1994р. зобов'язаний постійно контролювати стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що саме ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» є відповідальним за шкоду, заподіяну ОСОБА_1 внаслідок наїзду на вибоїну на проїзній частині, оскільки відповідальність за шкоду, завдану внаслідок незадовільного утримання автомобільної дороги на себе за договором взяло ДП «Львівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення з відповідача -Дочірнього підприємства»Львівський облавтодор» ВАТ»Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в користь ОСОБА_1 7960грн.матеріальної шкоди.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає в душевних стражданнях, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням майна і відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.
Згідно п. 1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31 березня 1995 року за № 4 (з подальшими змінами та доповненнями) звернув увагу судів на те, що встановлене Конституцією та законами України право на відшкодування моральної (немайнової) шкоди є важливою гарантією захисту прав і свобод громадян та законних інтересів юридичних осіб. Тому суди повинні забезпечити своєчасне, у повній відповідності із законом, вирішення справ, пов'язаних з відшкодуванням такої шкоди.
Крім цього, в п. 3 Постанови Пленуму Верховного суду України зазначено, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди позивачу завдано моральних страждань, порушився його звичайний режим життя та робочий графік, відчував душевний дискомфорт, витрачав багато вільного часу для ремонту автомобіля, при підготовці скарг, запитів, до судового процесу.
Моральну шкоду, зважаючи на її сутність, не можна відшкодувати в повному обсязі, оскільки. немає (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю. Зважаючи на це, будь - яка компенсація моральної шкоди не може бути адекватною дійсним стражданням, тому будь - який її розмір може мати суто умовний характер.
Виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, а також з врахуванням ст. 23 ЦК України, ст. 1167 ЦК України, роз'яснень Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року №4 (з наступними змінами) «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової ) шкоди», суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення моральної шкоди підлягають до часткового задоволення в розмірі 500грн., оскільки, така сума є достатньою для поновлення прав позивача, а тому слід стягнути з відповідача - Дочірнього підприємства»Львівський облавтодор» ВАТ»Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в користь позивача 500 грн. моральної шкоди.
Відтак, вирішуючи питання стягнення судових витрат на підставі ст. 88 ЦПК України, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача - Дочірнього підприємства»Львівський облавтодор» ВАТ»Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на користь позивача документально підтвердженні судові витрати у розмірі 640,00 грн. судового збору.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 169, 208, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити частково .
Стягнути з Дочірнього підприємства»Львівський облавтодор» ВАТ»Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в користь ОСОБА_1 7960грн.матеріальної шкоди,500грн.моральної шкоди та 640грн.сплаченого судового збору,а всього 9100(дев»ять тисяч сто)грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Львівської області протягом 10днів з дня його проголошення.
Суддя М.І.Гулієва