Ухвала суду № 70891031, 07.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
815/4964/17
Номер документу
70891031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4964/17

УХВАЛА

07 грудня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.,

секретаря судового засідання Соколова М.С.

за участі:

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача (ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області) – ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову приватного підприємства “БЕССАРАБІЯ-В” до ОСОБА_2 об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення пені,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за уточненим адміністративним позовом приватного підприємства «БЕССАРАБІЯ-В» до ОСОБА_2 об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення пені.

07 листопада 2017 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 про залишення без розгляду адміністративного позову ПП «БЕССАРАБІЯ -В» в частині: визнання протиправними дій щодо несвоєчасного подання Головному управлінню ДКСУ в Одеській області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь підприємства по декларації з податку на додану вартість за серпень 2014 року в розмірі 2416713 грн. та за жовтень 2014 року у розмірі 14986394 грн.; стягнення з Державного бюджету України в особі ГУ ДКСУ в Одеській області на користь підприємства пеню за нездійснення бюджетного відшкодування ПДВ за жовтень 2014 року у розмірі 801131,13 грн. та за серпень 2014 року у розмірі 1416379,21 грн. В обґрунтування клопотання посилається на ч.ч.1,2 ст.99, п.5 ч.1 ст.107, п.9 ч.1 ст.155 КАС України та вказує, що серед вимог адміністративного позову ПП «БЕССАРАБІЯ-В» просить суд визнати протиправними дії ОДПІ щодо несвоєчасного подання Головному управлінню ДКСУ в Одеській області висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь підприємства по декларації з податку на додану вартість за серпень 2014 року в розмірі 2416713 грн. та за жовтень 2014 року у розмірі 14986394 грн. та стягнути суму пені. Із адміністративного позову підприємства вбачається, що вимоги ПП «БЕССАРАБІЯ-В» щодо визнання дій протиправними та стягнення пені у загальному розмірі 2217510,34 грн. подані поза межами встановленого строку звернення до суду, оскільки зазначена сума розрахована ПП «БЕССАРАБІЯ-В» в проміжок часу з 02.11.2014 року по 03.03.2017 року (загальна сума пені, яка заявлена у позовних вимогах складає 2297137,95 ган., з яких 79627,61 грн. за період з 14.04.2017 року по 12.09.2017 року). Однак, адміністративний позов ПП «Бессарабія-В» надійшов до Одеського окружного адміністративного суду лише у вересні 2017 року, тобто після спливу 6-місячного терміну з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про (припустимо) порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У судовому засіданні представник позивача проти задоволення клопотання заперечував з підстав, наведених у запереченні на клопотання про залишення позову без розгляду, у якому зазначає, що оскільки ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеські області не деталізовано з якого строку вони рахують строк звернення до суду, та по яким саме вимогам і в якій саме частині вони вважають строк таким, що минув викликає заперечення довід ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про пропущення ПП «БЕССАРАБІЯ-В» строку звернення до суду і з огляду на наявність судових проваджень за позовами ПП «БЕССАРАБІЯ-В» та наявність значної кількості судових рішень, якими встановлено необґрунтованість дій та рішень Відповідача 1 по зменшенню бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2014 р. та жовтень 2014 р. Довід ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС Одеській області про пропущення ПГІ «БЕССАРАБІЯ-В» строку звернення до адміністративного суду для захисту порушеного права не є таким, що ґрунтується на нормах матеріального права.

Представник відповідача ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області у судовому засіданні клопотання підтримала та просила таке задовольнити.

Вирішуючи клопотання представника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову ПП «БЕССАРАБІЯ-В», суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Зазначеною статтею визначаються строки звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом з метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням.

Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В обґрунтування свого клопотання представником ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області не надано жодного доказу.

В свою чергу суд зазначає, що відповідно до положень ч.1, ч.6 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Позивач у своєму уточненому адміністративному позові наводить розрахунки пені за прострочення виплати бюджетного відшкодування по податковій декларації №9067900466 за жовтень 2014 року за проміжок часу з 31.12.2014 року по 12.09.2017 року та по податковій декларації №9054443494 за серпень 2014 року за проміжок часу з 31.12.2014 року по 31.03.2017 року. Окрім цього позивач також вказує, що сума бюджетного відшкодування за серпень 2014 року була повністю відшкодована у квітні 2014 року, а сума бюджетного відшкодування за жовтень 2014 року до цього часу на рахунок ПП «БЕССАРАБІЯ-В» не надходила.

Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Враховуючи вищевикладене, оскільки до суду не надано доказів звернення ПП «БЕССАРАБІЯ-В» з даною позовною заявою з порушенням строків, визначених КАС України, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні клопотання представника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову приватного підприємства “БЕССАРАБІЯ-В” до ОСОБА_2 об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення пені.

Керуючись ст.ст.133, 155, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області про залишення без розгляду адміністративного позову приватного підприємства “БЕССАРАБІЯ-В” до ОСОБА_2 об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення пені - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 11 грудня 2017 року.

Суддя Вовченко O.A.