Рішення № 70854846, 06.12.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
904/9124/17
Номер документу
70854846
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

06.12.2017 Справа № 904/9124/17

За позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" (49038, м.Дніпро, пр.Д.Яворницького 108)

до Управління праці і соціального захисту населення Нікопольської міської ради Дніпропетровської області (53207, Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Першотравнева 9)

про стягнення 492,45 грн.

Суддя Панна С.П.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - представник за дов. № б/н від 26.10.2017 року.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Нікопольської міської ради Дніпропетровської області про стягнення 492,45 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 року на фінансування пільг населенню за надані телекомунікаційні послуги в частині повного розрахунку за надані послуги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надав клопотання №5577 від 15.11.2017 року про розгляд справи без участі його представника та просить прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Справа згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглядається за наявними в ній матеріалами.

У відповідності до вимог ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до пунктів 1, 2 Статуту публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015р. №735, публічне акціонерне товариство Українська залізниця є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України „Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 „Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця; товариство утворено як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 р. № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»; товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

Згідно заключного передавального акту від 01.12.2015р., правонаступництво щодо всього майна, в тому числі всіх прав та обов'язків державного підприємства „Придніпровська залізниця після його реорганізації шляхом злиття переходить до публічного акціонерного товариства „Українська залізниця.

Отже, позивач - Публічне акціонерне товариство „Українська залізниця в особі Регіональної філії „Придніпровська залізниця» Публічного акціонерного товариства „Українська залізниця» є правонаступником Державного підприємства "Придніпровська залізниця".

Між Державним підприємством «Придніпровська залізниця» (Перевізник) та відповідачем («Платник») укладено договір № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. на фінансування пільг населенню за надані телекомунікаційні послуги.

Відповідно до п.1.1. договору платник зобовязується відшкодувати витрати одержувача за надані пільги з оплати телекомунікаційних послуг (встановлення телефонів), наданих громадянам, які мають пільги щодо їх оплати відповідно до діючого законодавства згідно з кодом функціональної класифікації КФК 090214, по надходженню субвенції з державного бюджету на фінансування видатків місцевого бюджету за державними програмами соціального захисту населення на відповідний рік шляхом перерахування коштів на рахунок одержувача.

Згідно п.2.3 договору одержував щомісяця до 25 числа подає платнику на паперових та електронних носіях у встановленому форматі розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2 пільга» з державного бюджету.

Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2015 року, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення (п. 4.1. договору).

Відповідно до п.6.1. укладеного договору за № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р., «Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору у відповідності до чинного законодавства та умов даного договору».

10.03.2015 р. між Позивачем та Відповідачем укладено додаткову угоду за № 1 ПР/Ш-1581/НЮдчД1 до вищезазначеного договору на відшкодування наданих пільг населенню. В додатковій угоді внесли зміни до п.4.1 договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. де зазначено, що відшкодування фактичних витрат на надання пільг населенню будуть проводитися в межах доведених бюджетними асигнуваннями Платником Постачальнику при надходженні коштів субвенції з державного бюджету, місцевому бюджету.

30.12.2015 р. між Позивачем та Відповідачем укладено додаткову угоду № 2 до договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. в якій було зазначено, що згідно постанови КМУ № 200 від 25.06.2014 року «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» на базі державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття, утворено ПАТ « Українська залізниця», до складу якого увійшло ДП «Придніпровська залізниця», сторони домовились змінити назву та внести зміни до договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. Нова назва постачальника з ДП «Придніпровська залізниця» відокремлений структурний підрозділ «Апостолівська дистанція сигналізації та зв'язку" на ПАТ «Українська залізниця» регіональна філія «Придніпровська залізниця» структурний підрозділ «Апостолівська дистанція сигналізації та зв'язку" та п.1 додаткової угоди № 2 ПР/Ш-1580/НЮдч виклали у новій редакції.

В додатковій угоді № 2 від 30.12.2015 р. до договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. змінили п.1.2. договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. де вказали, що сума договору на 2015 рік зменшена на 5453,42 грн. згідно фактично наданих пільг складає 7441,58 грн.

Згідно умов вищевказаного договору № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р. з додатковими угодами № 1 від 10.03.2015 р. та № 2 від 30.12.2015 р. структурний підрозділ «Апостолівська дистанція сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» зобов'язана надавати послуги зв'язку пільговим категоріям населення, а Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради взяла на себе зобов'язання своєчасно перераховувати кошти, виділені за рахунок субвенції з державного бюджету місцевому бюджету на оплату за надані послуги зв'язку пільговим категоріям населенню.

Структурний підрозділ «Апостолівська дистанція сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» згідно Закону України від 22.10.1993 року № 3551-Х11 « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надає загальнодоступні телекомунікаційні послуги фіксованого місцевого телефонного зв'язку фізичним особам (абонентам), які на підставі ст. 12 п.19, ст.13 п.10, ст.14 п.18, ст.6 п.6, ст.20, п.11 мають права на користування телекомунікаційними послугами на пільгових умовах.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни надаються такі пільги: позачергове користування всіма послугами зв'язку та позачергове встановлення телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів - додаткових робіт). Абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів.

У відповідності до ст.17 Закону «Про телекомунікації» від 18.11.2003 р. № 1280-1У- фінансування витрат, пов'язаних з наданням телекомунікаційних послуг, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджету, але вказане зобов'язання належним чином не виконується Управлінням праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», яка визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.

Відповідно до ч. З ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» телекомунікаційні послуги (послуги зв'язку) споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Структурний підрозділ «Апостолівська дистанція сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» свої зобов'язання виконав в повному обсязі, що підтверджується довідкою про дебіторську заборгованість за надані послуги зв'язку станом на 01.09.2017 р. за вих. № 134 від 01.09.2017 р., а також довідкою про нарахування та оплату послуг згідно оборотно-сальдової відомості по м. Нікополь за грудень 2015 року - заборгованість складає - 492 грн. 45коп., довідкою - розрахунок про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку по м. Нікополь за грудень 2015 року заборгованість складає- 492 грн. 45 коп.

Як було встановлено матеріалами справи регіональна філія «Придніпровська залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» зверталась до голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації з приводу вирішення питання, щодо погашення дебіторської заборгованості за отримані телекомунікаційні послуги пільговими категоріями населення по Дніпропетровській області (лист за № Н-21/241 від 10.05.2016, лист за № Н-21/974 від 05.10.2016). У відповідях які надійшли з Дніпропетровської обласної державної адміністрації - департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської області вбачається, що згідно з порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року за № 256 (із змінами), головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Разом з тим, місцеві органи виконавчої влади відповідно до ст. 91 Бюджетного кодексу України можуть самостійно передбачати з місцевого бюджету видатки на компенсацію пільговій категорії громадян усіх видів.

Крім того, структурний підрозділ «Апостолівська дистанція сигналізації та зв'язку» регіональної філії «Придніпровська залізниця» неодноразово звертався до Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради з приводу сплати заборгованості ( лист за № 109 від 11.05.2016р., № 126 від 01.07.2016р., № 148 від 21.07.2016 р., за № 220 від 06.12.2016 р.). Відповідач на дані листи у відповіді від 29.12.2016 року №16/09/0216-7022 зазначив, що у них є відсутність видатків у вигляді субвенцій з державного бюджету та сплачувати грошові кошти відмовляються. Фінансування на відшкодування послуг телефонного зв'язку пільговій категорії населення з міського бюджету на 2016 рік відсутнє.

Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради не виконало взяті на себе зобов'язання за договором № ПР/Ш-1580/НЮдч від 26.01.2015 р., відповідно до чого у відповідача перед позивачем залишилась заборгованість в розмірі 495,45 грн., яка підтверджується матеріалами справи та підлягає до стягнення.

Згідно з п. «б», п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (надалі -Постанова № 256) затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету. Зокрема, п. 2 Постанови № 256 визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.

Відповідно до п. З Постанови № 256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення - є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно з ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України обумовлено виникнення цивільних прав та обов'язків безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Норми вказаних законів України закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовний обов'язок оператора телекомунікації надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Відповідно до п.5 ст. 39 Закону «Про телекомунікації» від 18.11.2003 р. № 1280-1V - оператори, провайдери телекомунікацій не мають права відмовляти в подальшому в наданні загальнодоступних послуг.

У відповідності до ст.,ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Частина 2 статті 218 ГК України та стаття 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставиною, яка є підставою для звільнення від відповідальності.

Відповідно до роз'яснень викладених у листі Міністерства фінансів України від 30.06.2011 року №31-07310-10-24/16584, статтею 48 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Державного казначейства України.

Згідно с Законом України «По внесення змін до Бюджетного кодексу України від 20.12.2016 р. за № 1789-19 » в Бюджетний кодекс України внесені зміни, а саме ст. 91 Бюджетного кодексу України доповнено в частині здійснення видатків з усіх місцевих бюджетів видатками на пільги з послуг зв'язку та інші передбачені законодавством пільги (в т.ч. на надання пільг з послуг зв'язку) та виключено із ст. 102 Бюджетного кодексу України субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку та інші передбачені законодавством України пільги.

Місцеві органи виконавчої влади відповідно до ст. 91 Бюджетного кодексу України можуть самостійно передбачати видатки на компенсацію, забезпечувати при цьому контроль за ефективним і цільовим використанням коштів на зазначені цілі.

Таким чином, видатки на пільги з послуг зв'язку включено до визначених ст. 91 Бюджетного кодексу України, видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватись з усіх місцевих бюджетів. Цей закон набрав чинності з 01 січня 2017 року.

Відсутність бюджетних коштів передбачених у видатках Державного бюджету України не є підставою для звільнення Відповідача від відповідальності за порушення зобов'язання зі сплати компенсації пільг, а посилання відповідача на те, що він не має бюджетних призначень щодо розпорядження бюджетними коштами на компенсацію пільг не звільнюють його від обов'язку сплатити цю компенсацію. Не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Нікопольської міської ради (53207, м. Нікополь, Дніпропетровська область вул. Першотравнева, 9, код ЄДРПОУ 26136955) на користь ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" в особі Регіональної філії "ПРИДНІПРОВСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (49038, м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 108, код 40081237) заборгованість за надані послуги звязку пільговій категорії населення в розмірі 492,45 грн., судового збору в сумі 1600 грн., про що видати наказ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 11.12.2017 року.

Суддя ОСОБА_2