ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2017 року м. Київ №826/10471/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Цент-рального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - Центральне ОУПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У вересні 2017р. представник позивача за договором ОСОБА_3 в інтересах пози-вача звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Центрального ОУПФУ в м. Києві щодо не формування та не подачі до ГУ ДКСУ у м. Києві подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 16779 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 23.11.2012 №к83/N/41;
- зобов'язати Центральне ОУПФУ в м. Києві сформувати та подати до ГУ ДКСУ у м. Києві подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 16779 грн.
Позов обґрунтовано тим, що позивач звільнений від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як особа, яка придбала житло вперше, тому помилково сплачений збір підлягає поверненню.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з наведених підстав.
Відповідач явку свого представника не забезпечив, причин чого суду не повідомив, заперечень або інших матеріалів не надав, у зв'язку з чим та згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач звернувся до Центрального ОУПФУ в м. Києві із заявою від 05.07.2017 (вх. від 06.07.2017 №30123/04), копія якої наявна у справі, в якій просив сформувати та подати до ГУ ДКСУ у м. Києві подання про повернення йому помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 16779 грн. Заява обґрунтована тим, що згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звільнений від сплати збору як особа, яка придбала житло вперше.
Листом Центрального ОУПФУ в м. Києві від 25.07.2017 №41899/16, копія якого наявна у справі, відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для повернення збору у зв'язку з відсутності у органів Пенсійного фонду України інформації відносно прав власності на нерухоме майно та інформації про те, що майно особою придбавалося вперше.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються правомірності відмови відповідача у поверненні позивачу сплаченого ним збору.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 9 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізич-ні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).
Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як стверджує позивач, 22.11.2012 ним придбано житло (квартира АДРЕСА_1 вперше. Факт придбання даної квартири не заперечується сторонами і підтверджується наявними у справі копіями договору купівлі-продажу квартири від 22.11.2012, індексний номер 3149; інформаційної довідки №101221288 від 23.10.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому зроблено запис №35214647 від 07.12.2012 про право власності, внесений державним реєстратором - приватним нотаріу-сом Київського міського нотаріального округу Бочаровою С.В. Згідно з цією інформаційною довідкою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявні відомості про те, що позивач є власником лише вказаної квартири і відсутні інші відомості щодо позивача у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек.
Сплата позивачем збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 16779 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується сторонами і підтвер-джується наявною у справі копією квитанції від 23.11.2012 №к83/N/41.
Відповідач не надав заперечень і доказів, які б спростували вказані твердження пози-вача і наданих ним доказів на підтвердження відсутності у власності іншого житла на час придбання вищевказаної квартири. Посилання відповідача у наданій відповіді на відсутність офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавається вперше, суд вважає формальним і таким, що не спростовує можливість встановлення відповідних фактів.
Беручи до уваги твердження позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбав житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне стра-хування" і п. 151 Порядку №1740 була звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності докумен-тального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з опера-цій купівлі-продажу нерухомого майна.
На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.
Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).
Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).
Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.
Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надходженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.
Враховуючи, що позивач був звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатив цей збір у сумі 16779 грн, суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена позивачем помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу. За цих обставин суд вважає відмову відповідача у задоволенні заяви позивача, викладену у листі від від 25.07.2017 №41899/16, за наявності законних підстав для підготовки відповідного подання, неправомірною і такою, що порушує майнові права та інтереси позивача на отри-мання помилково сплачених коштів.
З метою захисту порушених прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача подати до ГУ ДКСУ в м. Києві подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 16779 грн, у зв'язку з чим адміністративний позов у цій частині підлягає задоволенню.
Вимога позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо не сформування та не подання до ГУ ДКСУ у м. Києві відповідного подання про повернення збору не може бути задоволена судом. Як вбачається з фактичних обставин цієї справи, відповідач не формував і не подавав до органів Казначейства відповідного подання, а відтак суд не може визнати протиправними дії відповідача, які ним не вчинялися. Дії відповідача полягали у розгляді заяви позивача і наданні на неї відповіді про відмову в задоволенні заяви, яка (відмова) впливає на права та інтереси позивача і правову оцінку якої надано судом вище.
Таким чином, з урахуванням встановлених судом обставини і наведених мотивів та виходячи з меж позовних вимог, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з квитанцією від 18.08.2017 №192 позивачем сплачено судовий збір у сумі 640 грн. З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 94 КАС, суд дійшов висновку про присудження на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суми сплаченого судового збору у розмірі 320 грн пропорційно розміру задоволених вимог Той факт, що органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати судового збору згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" не суперечить ст. 94 КАС і не звільняє його від повернення (присудження, стягнення) судового збору на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 69-71, 76, 79, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1.
2. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 16779 грн. (шістнадцять тисяч сімсот сімдесят дев'ять гривень).
3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову в іншій частині
4. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір в сумі 320 грн. (триста двадцять гривень).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко