
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2017 року справа № 823/1139/17
16 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд колегіально у складі: головуючого судді Рідзеля О.А., суддів: Гаврилюка В.О., Гайдаш В.А., розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Панда до Державної служби України з безпеки на транспорті, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Корсунь про скасування постанови,
УСТАНОВИВ:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 823/1139/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Панда (далі позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Корсунь про скасування постанови від 11.07.2017 серії СА №0220450.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач прийняв оскаржуване рішення за відсутності підстав. Позивач акцентує, що не був перевізником вантажу автомобілем, щодо якого відповідачі зафіксували порушення, та не займається діяльністю з перевезення вантажів. Наголошував, що автомобіль стосовно якого прийняте оскаржуване рішення наданий ним в оренду третій особі. Тому просив задовольнити позов.
Представник відповідачів заперечував проти задоволення позову, зазначивши, що під час перевірки, за наслідками якої прийняте оскаржуване рішення, водій автомобіля не повідомив про перебування автомобіля в оренді іншої юридичної особи. Крім того, наголошував на нікчемності договору його оренди. Тому просив відмовити у задоволенні позову.
Представник СТОВ Агрофірма Корсунь просив позов задовольнити та пояснив, що тривалий час орендує згаданий автомобіль у позивача, про що повідомляв відповідачів, та саме ця третя особа перевозила на час перевірки вантаж.
Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у звязку з прибуттям у судове засідання не всіх осіб, які беруть участь у справі, суд ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши письмові докази у матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Суд встановив, що 23.05.2017 на 198 км. автомобільної дороги Київ Знамянка службовими особами відповідача встановлено, що за допомогою водію ОСОБА_1, який керував транспортним засобом КАМАЗ д.н.з. НОМЕР_1 встановлено надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, а саме: протоколу перевірки та адаптації тахографа і тахокарт у кількості, що передбачена законодавством, - чим порушено вимоги ст.48 Закону України від 05.04.2001 №2344-ІІІ Про автомобільний транспорт (далі-Закон №2344-ІІІ).
За наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та управління Укртрансбезпеки у Черкаській області прийняло оскаржувану постанову від 11.07.2017 серії СА №0220450 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню суд врахував, що ч.1 ст.48 Закону №2344-ІІІ, передбачено обов'язок автомобільних перевізників, водіїв мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
На підставі абз.2 ч.2 ст.48 Закону №2344-ІІІ документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для автомобільного перевізника є документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно з п. 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340 (діючий з 06.02.2012) (далі Положення №340), автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Відповідно до п 6.3 Положення №340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Отже, вищезгаданий автомобіль НОМЕР_2 під час здійснення перевезення вантажу має бути обладнаний діючим та повіреним тахографом.
На підставі п3.6. розділу 3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 №385 (далі Інструкція №385), перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку:
правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР);
наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку;
дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа;
дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом;
наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа;
строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
З аналізу наведених норм вбачається обовязок автомобільного перевізника забезпечити автомобіль, який він використовує, тахографом, а також належну його експлуатацію.
Суд звернув увагу, що фінансові санкції були застосовані до позивача, як юридичної особи, що здійснювала перевезення вантажу вищевказаним автомобілем без застосування тахографа.
Однак вищевказаний автомобіль переданий в оренду СТОВ Агрофірма Корсунь терміном на 5 років на підставі договору оренди сільськогосподарської техніки від 06.01.2017 та фактично переданий у користування останньому згідно з актом приймання-передачі від 06.01.2017 (а.с.11).
Твердження представника відповідачів про нікчемність договору не підтверджена належними та допустимими доказами.
Крім того, згідно з даними товарно-транспортної накладної від 23.05.2017 та подорожнього листа вантажного автомобіля НОМЕР_3 зазначене СТОВ Агрофірма Корсунь, а отже саме воно вважається перевізником.
Також, суд врахував, що водій ОСОБА_1, який безпосередньо керував вищевказаним транспортним засобом є найманим працівником СТОВ Агрофірма Корсунь, що підтверджується даними його трудової книжки, звіту форми 1-ДФ та табелю обліку робочого часу.
Вказані обставини підтверджуються також поясненнями представника СТОВ Агрофірма Корсунь, наданих суду у судових засіданнях та визнаних сторонами.
Отже позивача спірним рішенням притягнено до відповідальності за проступок, вчинений іншою особою.
Абз.18 ч.1 ст.1 Закону № 2344-III визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до абз.5 п.1.4. розділу 1 Інструкції №385 перевізники - суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортом.
Під час вирішення спору суд врахував, що згідно з даними ЄДРПОУ позивач не здійснює діяльності з надання послуг перевезення вантажів.
Ч.1 ст.60 Закону № 2344-III передбачено, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, карається штрафом у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки відповідачі не довели, що саме позивач здійснював перевезення вантажу з порушенням вищевказаних вимог закону, а надані докази підтверджують, що цю діяльність виконувала третя особа, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а сплачений судовий збір за подання позову поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1 згідно з ч.1 ст.94 КАС України, оскільки відповідач 2 не є юридичною особою.
Керуючись ст.ст.2-11, 94, 158-165, 254-256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю ПАНДА задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 11.07.2017 серії СА №0220450 про накладення на ТОВ ПАНДА адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю ПАНДА (код ЄДРПОУ 31189253) судовий збір за подання позову в розмірі 1600,00грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копію постанови направити особам, які брали участь у справі.
Головуючий суддя О.А. Рідзель
СуддяВ.А. Гайдаш
СуддяВ.О. Гаврилюк