Ухвала суду № 70853496, 01.12.2017, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2017
Номер справи
823/1792/17
Номер документу
70853496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

про забезпечення позову

01 грудня 2017 року Справа № 823/1792/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Рідзеля О.А.,

при секретарі судового засідання – Мельниковій О.М.,

за участю:

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання ОСОБА_3 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИВ:

10.11.2017 у Черкаський окружний адміністративний суд звернувся ОСОБА_3 (далі – позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати накази відповідача:

від 30.06.2017 №23-5191/14-17-СГ “Про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області”;

від 04.07.2017 №203 “Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах”.

Разом з адміністративним позовом позивачем подано клопотання про забезпечення позову, в якому позивач просить до набрання законної сили рішення у цій справі:

зупинити дію наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 30.06.2017 №23-5191/14-17-СГ «Про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області»;

зупинити дію наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 04.07.2017 №203 “Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах”;

заборонити ГУ Держгеокадастру у Черкаській області та будь-яким іншим третім особам проводити земельні торги (аукціон) щодо земельних ділянок на підставі наказу від 04.07.2017 №203 “Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах”.

В обґрунтування клопотання позивач зазначив, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства скасував раніше наданий позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку та виставив її на публічні торги. На переконання позивача, до закінчення розгляду цієї справи земельні торги можуть бути проведені, що призведе до передачі права власності на земельну ділянку третім особам та унеможливить відновлення порушених прав позивача.

13.11.2017 клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову розглянуте судом, а вирішення вказаного клопотання призначено на 01.12.2017 о 12 год. 00 хв.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив його задовольнити. Представник відповідача заперечував проти задоволення вказаного клопотання.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку частково задовольнити клопотання про забезпечення позову, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидним є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.

Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії (ч. 4 ст. 117 КАС України).

Згідно з п. 17 Постанови Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ”, судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.

Порядок забезпечення адміністративного позову визначений ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, частиною 3 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.

Згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України, підставами вжиття заходів забезпечення позову є: очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів; якщо для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Суд встановив, що наказом відповідача від 15.06.2017 №23-4295/14-17-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, яка розташована в адмінмежах Хижинської сільської ради Лисянського району Черкаської області (за межами населеного пункту), орієнтовною площею 2.0000 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ 01.03).

У подальшому, наказом від 30.06.2017 №23-5191/14-17-СГ «Про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області» відповідачем скасований власний наказ про надання позивачу дозволу на розробку землеустрою на вищенаведену земельну ділянку.

Крім того, наказом від 04.07.2017 №203 “Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах” вказану земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права оренди на земельних торгах.

Відповідно до ч.1 ст.134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Земельні торги відповідно до ч.1 ст.135 Земельного кодексу України проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

На підставі ч.24 ст.137 Земельного кодексу України договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев'ятою цієї статті.

Таким чином, виходячи із системного тлумачення вище викладених норм у контексті з'ясованих обставин, суд дійшов висновку, що на підставі оскаржуваних у цій справі наказів здійснюється підготовка до проведення земельних торгів у т.ч. щодо земельної ділянки, яку позивач має намір отримати у власність, що у свою чергу може призвести до передачі її у власність третій особі.

Разом з тим, заявлений позивачем спосіб забезпечення позову, шляхом повного зупинення дії оскаржуваних у цій справі наказів та заборони проведення земельних торгів суд вважає необґрунтованим, оскільки наказом від 30.06.2017 №23-5191/14-17-СГ скасовано 169 наказів про надання дозволів на розробку проекту землеустрою, серед яких і наказ, що стосується позивача.

Крім того, наказом від 04.07.2017 №203 призначено земельні торги щодо п’яти земельних ділянок, загальною площею 197,94 га.

Отже, дії та рішення, які позивач просить зупинити та заборонити вчиняти до вирішення спору по суті, відносяться у тому числі до прав та обов'язків суб'єктів, які не є сторонами цього спору.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваних наказів в частині, що стосується земельної ділянки, яку позивач має намір отримати у власність.

За переконанням суду, такий спосіб забезпечення позову є достатніми, оскільки у повній мірі усувають можливість заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача.

Враховуючи викладене, суд вважає клопотання позивача часткового обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в частині.

Керуючись статтями 156, 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_3 про забезпечення позову задовольнити частково.

Зупинити дію наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 30.06.2017 №23-5191/14-17-СГ «Про скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області» в частині скасування наказу від 15.06.2017 №23-4295/14-17-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою»;

Зупинити дію наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 04.07.2017 №203 «Про визначення переліку земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах» в частині включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу права оренди на земельних торгах земельної ділянки, що розташована в адмінмежах Хижинської сільської ради Лисянського району Черкаської області (за межами населеного пункту), орієнтовною площею 2.0000 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ 01.03), дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо якої наданий наказом від 15.06.2017 №23-4295/14-17-СГ.

У задоволенні решти клопотання відмовити.

Ухвала діє до закінчення розгляду справи по суті та набрання рішенням по справі законної сили.

Ухвала підлягає негайному виконанню, оскарження ухвали не зупиняє її виконання та не перешкоджає розгляду справи.

Копії ухвали надіслати для виконання особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття ухвали у письмовому провадженні, або без виклику особи, яка її оскаржує апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя О.А. Рідзель

Ухвала у повному обсязі складена 06.12.2017