Постанова № 70829481, 08.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
815/3924/17
Номер документу
70829481
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/3924/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого по справі судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Іщенко С.О.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю),

за участі представника відповідача ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Конверсія» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Конверсія» до Головного управління ДФС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення: № НОМЕР_1 від 19.04.2017 р., яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних (фінансових санкцій) за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сумі 1 грн.; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Конверсія» (65000 м. Одеса, вул. Армійська, 23, (код ЄДРПОУ 39216619) понесені витрати зі сплати судового збору в сумі 1600,00 грн.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача вказує, що 22.03.2017 року ГУ ДФС в Одеській області проведено фактичну перевірку господарських одиниць ТОВ «Фінансова компанія «Конверсія» - операційних кас, що знаходяться за адресами: операційна каса № 12, що знаходиться за адресою: м. Одеса, пр. Шевченка, б. 23; операційна каса № 17, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Пушкінська, б. 58; операційна каса № 18, що знаходиться за адресою: м. Одеса, пров. Семафорний, 6.4.

ГУ ДФС в Одеській області зроблено висновки, що TOB «ФК «Конверсія» порушено п.1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що зафіксовано в актах (довідках) № 000106 від 24.03.2017 р., №000087 від 24.03.2017 року, № 000111 від 24.03.2017 року.

На підставі зазначених висновків, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення: № НОМЕР_2 від 19.04.2017 р., визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних (фінансових санкцій) в сумі 970 554, 49 грн.; № НОМЕР_3 від 19.04.2017 р., яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних (фінансових санкцій) в сумі 796 775,54 грн.; № НОМЕР_1 від 19.04.2017 р., в сумі 1 грн.

Не погоджуючись з прийнятими податковими повідомленнями-рішення, у встановлений законодавством строк, TOB «ФК «Конверсія» оскаржено вказані рішення в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби в м. Києві.

Рішенням ДФС України від 03.07.2017 р. № 14264/6/99-99-11-03-01-15 частково задоволено скаргу товариства та прийнято рішення, яким: залишено без змін ППР ГУ ДФС в Одеській області № НОМЕР_1 від 19.04.2017 р., в сумі 1 грн.; збільшено грошове зобов'язання в частині донарахування фінансових санкцій у сумі 1699,00 грн.; скасовано ППР ГУ ДФС в Одеській області № НОМЕР_2 від 19.04.2017 р., № НОМЕР_3 від 19.04.2017 р. в частині застосованих штрафних санкцій відповідно у сумах 795 075,54 грн. і 968 854,49 грн.

На думку представника позивача, податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 19.04.2017 року прийнято упереджено, необґрунтовано, без зясування фактичних обставин справи та норм матеріального права, що є безумовною підставою для його скасування, оскільки позивач вважає, що здійснення контролюючим органом перевірки інших періодів діяльності субєкта господарювання в день проведення фактичної перевірки не передбачено податковим законодавством. Також представник позивача вказує на те, що обовязок фінансової компанії використовувати при проведенні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти реєстратор розрахункових операцій, виникає у субєктів господарювання через шість місяців із дня затвердження ДФС України Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Представник позивача звертає увагу суду, що Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій неодноразово приймався та скасовувався. Крім тог, на думку представника позивача, ТОВ « ФК «Конверсія» не є тим субєктом, до якого може бути застосована відповідальність за незастосування реєстратора розрахункових операцій при здійсненні купівлі-продажу іноземної валюти.

Представник позивача під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові та додаткових письмових поясненнях.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов, з огляду на які, ГУ ДФС в Одеській області розглянувши позовну заяву TOB «Фінансова Компанія Конверсія» про скасування податкового повідомлення-рішення від 19.04.2017 №0007571406 вважає її необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. ГУ ДФС в Одеській області проведена фактична перевірка операційної каси №18, яка знаходиться за адресою: м.Одеса, пров. Семафорний, 4 в якому здійснює діяльність TOB «Фінансова компанія Конверсія», за результатами якої складено акт перевірки від 24.03.2017 №140/15/53/РРО/39216619 (далі-акт перевірки №1).

Перевіркою встановлено, що TOB «Фінансова Компанія Конверсія» у період з 17.12.2016 по 13.03.2017 проводили операції з купівлі - продажу іноземної валюти в операційній касі №18 за адресою: м.Одеса, пров. Семафорний, 4 з відображенням їх в касовій книзі пункту обміну валют на загальну суму 762 634,82 грн. без застосування реєстратора розрахункових операцій (далі-РРО), чим порушено п.1, п.2 ст.З Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон № 265). За розглядом акта перевірки ГУ ДФС в Одеській області винесено ППР від 19.04.2017 №0007571406, яким застосована фінансова санкція у сумі 1,00 грн. відповідно п. 1 ст. 17 Закону №265. Представник відповідача зазначає, що вирішуючи питання щодо правомірності оскаржуваного ППР ДФС виходить з наступного

За результатами перевірок TOB «Фінансова Компанія Конверсія», відповідачем правомірно встановлено факт порушення порядку проведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, проте має місце прийняття ГУ ДФС в Одеській області ППР від 19.04.2017 №№0007801406,0007791406, 007571406 без врахування п. 1 ст. 18 Закону № 265.

Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону № 265 у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі непроведения розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, нероздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання операції з купівлі-продажу іноземної валюти, або проведення операції на неповну суму коштів. Отже, фінансові санкції за здійснення операції з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування РРО та без роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання цієї операції повинні становити 1700,00 грн.

Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд встановив наступне.

22.12.2016 року ДФС України направила на адресу ГУ ДФС в Одеській області лист № 40617/7/99-99-14-05-01-17 від 22.12.2016 року, згідно з яким з 17.12.2016 року субєкти господарювання, які здійснюють операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, зобовязані при здійсненні зазначених операцій використовувати РРО. Відповідальність за незастосування РРО субєктами господарювання, які здійснюють операції з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти, визначена ст. 18 Закону № 265.

16.02.2017 року на адресу в.о. начальника ГУ ДФС в Одеській області надійшла доповідна записка з приводу надання дозволу на проведення фактичної перевірки ТОВ «Фінансова Компанія «Конверсія», у звязку із неподанням останнім у 2017 році в установлений законом строк обовязкової звітності про використання РРО, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій або проведенням з нульовими показниками.

15.03.2017 року співробітникам ГУ ДФС в Одеській області видано направлення, на підставі ст.. 20 пп. 80.2.2 пп. 80.2.4 п. 80.2 ст. 80 ПКУ та наказу № 520 від 02.03.2017 року, №№ 216, 217 на проведення фактичної перевірки ТОВ «ФК «Конверсія» тривалістю 10 діб.

Вказані направлення на проведення перевірки та копію наказу вручено посадовим особам позивача - 22.03.2017 року.

24.03.2017 року відповідачем складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки, згідно з яким проведено перевірку господарської одиниці операційна каса № 18, що розташована за адресою: м. Одеса, пров. Семафорний, 4 субєкта господарської діяльності ТОВ «ФК «Конверсія». Перевіркою встановлено, позивач у періоді з 17.12.2016 року по 13.03.2017 року, включно, проводив операції з купівлі-продажу іноземної валюти в операційній касі № 18 за адресою: м. Одеса, пров. Семафорний, 4,з відображенням у касовій книзі пункту обміну валют на загальну суму 762634,82 грн. без застосування РРО.

При цьому, суд зазначає, що з огляду на акт перевірки станом на 24.03.2017 року позивачем забезпечено використання РРО при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, що також підтверджується наявною в матеріалах справи копією журналу використання РРО з купівлі-продажу іноземної валюти.

19.04.2017 року відповідачем, на підставі акта перевірки від 24.03.2017 року, яким встановлено порушення позивачем п. 1 ст. 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон № 265) прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким застосовано штрафні (фінансові санкції) у розмірі 1,00 грн.

За результатами оскарження позивачем, у тому числі, прийнятого відповідачем ППР № НОМЕР_1, ДФС України встановила, що ГУ ДФС в Одеській області правомірно встановлено факт порушення позивачем порядку ведення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, проте має місце прийняття ППР без врахування п. 1 ст. 18 Закону № 265. Фінансові санкції за здійснення операції з купівлі-продажу іноземної валюти без застосування РРО та без роздрукування розрахункового документа, що підтверджує виконання цієї операції повинні становити 1700,00 грн. У звязку з чим, ДФС України залишено без змін ППР № НОМЕР_1 та збільшено грошове зобовязання, в частині донарахування фінансових санкцій у сумі 1699,00 грн.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР.

З огляду на матеріали справи, підставою для визначення контролюючим органом позивачу спірних сум штрафних санкцій послугувало встановлення факту здійснення розрахункових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти в операційній касі № 18 ТОВ «ФК «Конверсія» з 17.12.2016 року по 13.03.2017 року.

Відповідно до п.2, п.5 ст. 4 Закону України № 265, уповноважені банки, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єкти господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зобов'язані: проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій; видавати особі, яка купує або продає іноземну валюту, перший примірник розрахункового документа на повну суму операції.

Згідно до п.1, п.2 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються: при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту) підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку; при виконанні банківських операцій, крім: операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, якщо такі операції виконуються не в касах уповноважених банків; операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

З аналізу вищенаведених правових норм випливає, що обов'язки з виконання вищевказаних операцій виникають у уповноважених банків або їх агентів.

Відповідно до статті 18 Закону №265, у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, до уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції.

Отже, до відповідальності за порушення встановленого Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти може бути притягнуто лише уповноважений банк або його агентів.

Порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою на території України для уповноважених банків (далі - банк), а також для уповноважених фінансових установ та національного оператора поштового зв'язку (далі - фінансова установа), їх кас, пунктів обміну іноземної валюти та пунктів обміну іноземної валюти, що відкриваються банком, фінансовою установою на підставі укладених агентських договорів з юридичною особою-резидентом регламентується Інструкцію про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 №502 (далі Інструкція №502).

Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції №502 фінансова установа, її відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти мають право розпочинати роботу: після реєстрації РРО в органі доходів і зборів; за наявності юридично оформленого документа, що підтверджує право власності на приміщення, в якому розміщені відокремлені підрозділи та пункти обміну валюти або право оренди (суборенди) на це приміщення на строк не менше ніж один рік.

Згідно з п.5 розділу ІІІ Інструкції №502, банк, фінансова установа зобов'язані здійснювати валютно-обмінні операції, крім тих, що проводяться через платіжні пристрої, з оформленням квитанції про здійснення валютно-обмінної операції за формою, наведеною в додатку 3 до цієї Інструкції.

Квитанція про здійснення валютно-обмінної операції виписується у двох примірниках: перший примірник видається фізичній особі, другий - зберігається в паперовій формі в документах дня.

Касири каси банку, фінансової установи, пункту обміну валюти зобов'язані видати квитанцію про здійснення валютно-обмінної операції одночасно з прийняттям та видачею фізичній особі коштів. Квитанція про здійснення валютно-обмінної операції повинна видаватися не пізніше завершення операції.

Відповідно до п.6 розділу ІІІ Інструкції №502, банк, фінансова установа під час здійснення операції з купівлі у фізичних осіб готівкової іноземної валюти за готівкові гривні через платіжні пристрої зобов'язані оформити квитанцію/чек банкомата.

Форма і зміст розрахункового документа, який друкується РРО та застосовується для обліку й реєстрації валютно-обмінних операцій, мають відповідати вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 лютого 2016 року за № 220/28350, та додатково містити таку інформацію: назва операції (купівля, продаж, зворотній обмін, конвертація іноземної валюти, операція сторно), назва і код прийнятої валюти, сума прийнятої валюти, курс, крос-курс, назва і код валюти до видачі, сума валюти до видачі, сума комісії.

Судом встановлено, що відповідно до рішення ДФС України від 03.07.2017 року № 14264/6/99-999-11-03-01-15, до позивача застосовано штрафні санкції на підставі п. 1 ст. 18 Закону № 265, тоді як позивач не належить до уповноважених банків або його агентів, а здійснює діяльність на підставі свідоцтва Національно комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг через операційні каси, відповідно, притягнення позивача до відповідальності за порушення пунктів 2 та 5 статті 4 Закону №265, з огляду на рішення ДФС України від 03.07.2017 року № 14264/6/99-999-11-03-01-15 є необґрунтованим.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо(неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до положень ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з платіжним дорученням про сплату судового збору № 1441 від 24.07.2017 року (арк.с.3), позивачем сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 1600,00 грн., тому саме зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 159-164, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Конверсія».

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення прийняте Головним управлінням ДФС в Одеській області від 19 квітня 2017 року № НОМЕР_1,

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Конверсія» (код ЄДРПОУ 39164414) судові витрати у сумі 1600 (тисячу шістсот ) грн. 00 копійок.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.В. Бжассо

.