Ухвала суду № 70828782, 20.11.2017, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2017
Номер справи
362/2592/17
Номер документу
70828782
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

20 листопада 2017 року № 362/2592/17

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є.;

при секретарі судового засідання - Бровчук Ю.В.;

за участю:

представників позивачки -ОСОБА_1; ОСОБА_2;

представників відповідача - Дехтяренка О.І.; Степанець І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 в інтересах Дослідницької селищної територіальної громади до Васильківської районної державної адміністрації Київської області в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

звертаючись до суду з позовом в інтересах Дослідницької селищної територіальної громади, ОСОБА_5 просила зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію юридичної особи публічного права -Дослідницької селищної територіальної громади смт. Дослідницьке Васильківського району Київської області. Своє звернення обґрунтувала тим, що селищна громада, згідно статуту, являється юридичною особою публічного права, а тому рішення відповідача про відмову у внесенні відомостей стосовно громади до реєстру речових прав на нерухоме майна та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, є протиправним.

Дана справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду, в порядку ст.22 КАСУ, із Васильківського міськрайонного суду Київської області.

Під час розгляду справи судом було з'ясовано, що позивачка звернулась до суду виключно в інтересах Дослідницької селищної територіальної громади смт. Дослідницьке на захист її прав та інтересів та, на підтвердження своїх повноважень представляти інтереси цієї організації надала суду:

1. Рішення Дослідницької селищної ради Васильківського району Київської області від 22.05.2017 р. №169-19- VII, яким позивачці доручено представляти інтереси територіальної громади;

2. Протокол №1 загальних зборів уповноважених представників, обраних на загальних зборах за місцем проживання від 27.03.2016 р.;

3. Протокол загальних зборів селища Дослідницьке від 21.11.2015 р.;

4. Реєстраційні листи.

У судовому засіданні наполягала, що її звернення до суду слід розглядати як звернення представника юридичної особи суб'єкта публічного права- Дослідницької територіальної громади.

У зв'язку з відсутністю у ОСОБА_5 документів, які підтверджують її повноваження на ведення справи у судовому засіданні була оголошена перерва та запропоновано позивачці надати докази на здійснення представницьких функцій від імені юридичної особи- Дослідницької селищної територіальної громади.

Після перерви інших документів, крім зазначених вище, позивачка суду не представила. Дослідивши подані документи, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду, з огляду на таке:

за визначенням представництво - це правовідношення, відповідно до якого одна сторона (представник) на підставі набутих нею повноважень виступає і діє від імені іншої особи, яку представляє, створюючи, змінюючи чи припиняючи безпосередньо для неї цивільні права та обов'язки. Юридичні особи завдяки представництву мають можливість оперативно і кваліфіковано укладати договори, захищати свої інтереси в суді та бути повноцінними суб'єктами юридичних відносин. Дії представника особи спричиняють певні правові наслідки для інших лише у тому разі, коли представництво є належним і здійснюється у межах наданих повноважень.

Повноваження - це право однієї особи виступати представником іншої особи. Підставами виникнення повноважень, тобто тими юридичними фактами, з наявністю яких закон пов'язує виникнення повноважень, є: волевиявлення особи, яка бажає мати представника, виражене у встановленій законом формі, зокрема, у договорі доручення, довіреності; призначення або обрання особи на посаду, виконання обов'язків якої вимагає певних юридичних дій від імені іншої особи; призначення або обрання керівником підприємства; призначення на певну посаду на підприємстві чи в установі, яка надає послуги населенню шляхом укладання договорів.

Залежно від того, на чому будуються повноваження представника, КАСУ вирізняє представництво за законом (або законне, обов'язкове) і представництво за договором (або договірне, добровільне). Представництво за законом має місце тоді, коли особа представник, коло її повноважень і самі випадки такого представництва визначаються певними нормативними актами. До призначення представника той, кого представляють, у таких випадках ніякого відношення не має. Різновидом даного представництва є так зване статутне представництво, коли відповідно до статуту чи положення керівний працівник (директор, ректор, начальник, голова) наділений повноваженнями виступати у цивільному обігу від імені юридичної особи.

Представництво за договором - це таке представництво, яке виникає у результаті правочину між представником та особою, яку він представляє. Для здійснення даного представництва потрібно отримати довіреність, яку той, кого представляють, видає представникові як доказ наданих йому повноважень.

За правилами ст.58 КАСУ повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесу на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.

Повноваження законних представників підтверджується документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.

Довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства установи організації (за наявності).

Як слідує із змісту заявлених позовних вимог, ОСОБА_5 просить зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію юридичної особи публічного права - Дослідницької селищної територіальної громади, тому рішення Дослідницької селищної ради Васильківського району Київської області від 22.05.2017 р. №169-19-VII про доручення позивачці виступати в судовому засіданні в інтересах Дослідницької селищної територіальної громади не є належним документом, що підтверджує її повноваження, оскільки: по-перше, Дослідницька селищна рада не виступає стороною у спірних правовідносинах, а по-друге, у даному випадку ОСОБА_5 представляє інтереси територіальної громади не як адміністративно-територіального утворення, а як юридичної особи публічного права, тобто у даному випадку має місце статутне представництво.

Відповідно до ст.11 Статуту територіальної громади смт. Дослідницьке вищим органом територіальної громади є загальні збори, правомочність яких визначається ч.4 цієї статті - якщо в них беруть участь більше ніж половина членів територіальної громади.

До статутних представників цієї юридичної особи відносяться згідно із ч.3 ст. 27 Статуту голова громади, голова виконавчого комітету громади, голова ради громади у межах повноважень, наданих членами громади.

У якості правомочності свого представництва ОСОБА_5 надала протокол №1 зборів уповноважених громади від 27.03.2016 р.

За приписами п.1 ст.12 Статуту збори уповноважених представників членів територіальної громади скликаються головою громади або радою громади в разі неможливості чи недоцільності скликання загальних зборів громади. Відповідно до ч.2 ст.12 Статуту збори уповноважених представників членів територіальної громади правомочні за наявності на них не менше як двох третин уповноважених представників.

Уповноважені представники обираються на зборах членів громади за місцем проживання. Один уповноважений представник обирається від 10 членів територіальної громади, які проживають в окремих частинах селища Дослідницьке- вулицях, багатоквартирних будинках,- ч.3-4 ст.12 Статуту.

На підставі ст.14 Статуту визначено, що збори громадян за місцем їх проживання - це збори членів територіальної громади, які проводяться в межах її окремих частин- вулицях, багатоквартирних будинках.Порядок їх проведення передбачено постановою ВРУ від 17.12.1993 р. №3748-XII, якою затверджено Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні.

Відповідно до ст. 2 Положення у роботі зборів мають право брати участь громадяни, які досягли 18 років і постійно проживають на відповідній території. У зборах не беруть участі психічно хворі громадяни, визнані судом недієздатними, особи, яких тримають в місцях позбавлення волі, а також особи, які знаходяться за рішенням суду в місцях примусового лікування.

Правомочність зборів встановлена ч.1 ст.3 Положення: за наявності на них більше половини громадян, які проживають на відповідній території і мають право брати участь у зборах, а в разі скликання зборів (конференції) представників громадян - не менш як двох третин представників відповідних територіальних утворень.

Відповідно до ст. 12 Положення за результатами зборів складається протокол, який підписується головою і секретарем зборів. До протоколу зборів (конференції) додаються матеріали реєстрації їх учасників (список громадян, які були присутніми на зборах, із зазначенням місця їх проживання або список представників громадян відповідних територіальних утворень, а також рішення органів територіальної самоорганізації громадян про делегування своїх представників для участі в конференції).

Органами управління територіальної громади є рада громади, голова громади та виконавчий комітет.

Як вбачається із протоколу загальних зборів жителів селища Дослідницьке від 21.11.2015 р. на вказаних зборах рішення про уповноваження ОСОБА_5 представляти інтереси громади не приймалось. До того, на зборах були присутні 198 осіб; у представлених суду реєстраційних листах відсутнє зазначення місця проживання підписантів, які приймали участь у голосуванні, що суперечить вимогам ст.12 Положення та унеможливлює встановити факт чи дійсно особи, які підписались є членами територіальної громади.

Крім того, за відсутності відомостей про точну кількість проживаючих на території смт. Дослідницьке, які приймали участь у голосуванні та їх пов'язаність з територіальною громадою с.Дослідницьке місцем проживання, рішення від 21.11.2017 р. не може слугувати доказом підтвердження повноважень ОСОБА_5 на ведення справи від імені територіальної громади як юридичної особи.

Щодо протоколу №1 Загальних зборів (зборів уповноважених представників, обраних на загальних зборах за місцем проживання) від 27.03.2016 р., суд зазначає таке: згідно ст.9 Статуту членами територіальної громади є громадяни, які досягли 18 річного віку, постійно проживають в с. Дослідницьке та особисто, письмовою заявою підтвердили свою участь у громаді. Частиною 4-5 ст.9 Статуту встановлено, що реєстрація членів громади та інших жителів здійснюється згідно чинного законодавства України та Положення про реєстрацію членів громади. Відомості реєстрації передаються у виконавчий комітет ради громади у порядку та строки, передбачені чинним законодавством.

Як слідує із змісту протоколу від 27.03.2016 р. рішення про надання виборним органам самоврядування смт. Дослідницьке повноваження представницьких органів селищної територіальної громади було прийнято зборами уповноважених представників у кількості 78 осіб.

Відповідно до п.3 ст.12 Статуту уповноважені представники членів громади обираються на зборах членів громади за місцем проживання. Один уповноважений представник від 10 членів територіальної громади в окремих частинах селища Дослідницьке.

Протоколи обрання уповноважених представників членів територіальної громади до суду не надані, а відтак повноваження представників, обраних на загальних зборах за місцем проживання не підтверджені.

Згідно даних позивачки членами територіальної громади є 1383 особи, тобто кількість уповноважених представників згідно п.4 ст.12 Статуту повинна складати 138 осіб. Правомочність зборів передбачена п.2 ст.12 Статуту, - 2/3 уповноважених представників, тобто у кількості 92 осіб. При цьому, суд зазначає, що 78 осіб - уповноважених представниківвказаних у протоколі, відносно яких відсутні докази про їх обрання як уповноважених членів селищної територіальної громади, не можуть слугувати належним доказом їх легітимного представництва 1383 членів територіальної громади. Відтак, протокол №1 від 27.03.2016 р. про надання виборним органам самоврядування (селищній раді, селищному голові) повноважень представницьких органів територіальної громади, з урахуванням неправомочності прийнятого рішення, не дає право селищній раді або селищному голові представляти інтереси Дослідницької селищної територіальної громади в суді як юридичної особи.

Визначаючи повноваження органів місцевої влади, Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» у ст. 25 виділив загальну компетенцію міської (селищної) ради , в межах якої вона правомочна розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією та законами України до її відання. У ст. 26 цього Закону визначена виключна компетенція міської ради, тобто ті питання, які: розглядаються обраними представниками територіальної громади - депутатами; обговорюються колегіальним органом - радою; вирішуються, виключно, на її пленарних засіданнях; не мають права передаватися іншим органам влади і посадовим особам для їх вирішення.

Згідно п.4 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження місцевих органів самоврядування щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян обмежуються правом звернення до суду лише у випадках визнання незаконними актів органів виконавчої влади, інших органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальної громади, а також повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Тобто, право органу місцевого самоврядування на звернення до суду в інтересах територіальної громади як адміністративно-територіального утворення обмежено оскарженням актів органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які ущемлюють права громади.

Позивачкою подано позов про зобов'язання відповідача здійснити державну реєстрацію юридичної особи публічного права, тому ці вимоги виходять за межі повноважень місцевих органів самоврядування та, у разі їх висунення в інтересах громади, потребують підтвердження волевиявлення членів територіальної громади у формі та способом, зазначеним судом вище.

Юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення або через представника.

Оскільки ОСОБА_5 суду не надані належні докази її або статутного представництва, або представника юридичної особи публічного права - Дослідницької селищної територіальної громади, а саме на цьому статусі наполягала ОСОБА_5 у судовому засіданні, суд вважає, що позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи, а відтак застосовує наслідки, встановлені п.2 ч.1 ст.155 КАСУ.

Керуючись статтями 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Позовну заяву ОСОБА_5 в інтересах Дослідницької селищної територіальної громади до Васильківської районної державної адміністрації Київської області в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців про зобов'язання вчинити певні дії, залишити без розгляду.

2. Копію ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Брагіна О.Є.