Постанова № 70828345, 05.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
805/2976/17-а
Номер документу
70828345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2017 р. Справа №805/2976/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12:55

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Надточей Т.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Приватного малого підприємства «Лоцмен» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

22 серпня 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем неправомірно винесене податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій, оскільки облік готівкових коштів, що надходили до каси підприємства відображені в повній мірі із роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.08.2017 №0002781405.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог та заначив, що висновки акта перевірки відповідають дійсності, зокрема, позивачем порушено вимоги п.1, 2, 13 ст.3 ЗУ «Про застосування РРО в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині проведення розрахункових операцій при продажу продукції невласного виробництва на загальну суму 195183,32 грн., також контролюючим органом встановлена невідповідність сум на місці проведення розрахунків, з огляду на те, що грошові кошти виведені пізніше ніж проведена інкасація. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, справу розглянути без його участі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

21 червня 2017 року посадовими особами Головного управління ДФС у Дніпропетровській області здійснено фактичну перевірку щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання готівки, порядку здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій за результатом якої складено акт №000489.

29 червня 2017 року акт перевірки зареєстрований в ГУ ДФС у Донецькій області за номером №190/04/36/14/РРО/23419138.

В акті зафіксовані наступні порушення: проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документу встановленої форми на суму 195183,32 грн.; не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 131 682,08 грн.

Не погоджуючись з обставинами, викладеними в акті перевірки, позивачем надані до ГУ ДФС у Дніпропетровській області заперечення за вих.№31 від 12.07.2017 на акт перевірки в частині наведених висновків.

За результатом оскарження ГУ ДФС у Дніпропетровській області надано рішення №190/04/36/14/РРО/23419138 від 29.06.2017, яким висновки щодо порушень, встановлених в ході документальної планової виїзної перевірки, залишені без змін, а скаргу без задоволення.

09 серпня 2017 року на підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0002781405, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 2,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що висновку про проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі відповідного розрахункового документу встановленої форми на суму 195183,32 грн. передувало надання контролюючому органу прибуткових касових ордерів сформованих у період з 01.06.2017 по 20.06.2017 на суму 195183,32 грн.

Згідно п.1 та п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) (далі Закон №265/95) субєкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обовязковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за N 40/10320 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення № 637).

Відповідно до п.1.2 глави 1 Положення № 637 оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Так, зокрема, відповідно до акту перевірки, інспекторами не були порівняні суми готівкових коштів за Z-звітами з сумами готівкових коштів зазначених у касових документах підприємства за облікові дні.

В судовому засіданні позивачем в повному обсязі доведено, що готівка, яка надходила від фізичних осіб-підприємців до каси в період з 01.06.2017 по 20.06.2017 на суму 195183,32 грн. своєчасно та в повній мірі оприбуткована, проведена із застосуванням РРО, що підтверджується копіями КОРО з вклеєними Z-звітами за спірний період, касовими чеками, копіями сторінок касової книги підприємства та копіями банківських документів про зарахування готівки на розрахунковий рахунок підприємства.

У зв'язку з цим, зазначене в акті податкової перевірки порушення ПМП «Лоцмен» п.1 та п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР не знайшло свого підтвердження у суді та повністю спростовується поданими позивачем доказами, а тому штрафні санкції у розмірі 1,00 грн. застосовані безпідставно.

Щодо висновку зробленого контролюючим органом під час перевірки про невідповідність суми 131682,08 грн. на місці проведення розрахунків суд зазначає наступне.

Підставою для вказаного висновку є те, що 16.06.2017 о 16:03 до установи банку інкасовано зазначену суму торгівельної виручки, при цьому фактично вказані кошти вилучені з реєстратора розрахункових операцій операцією «службове вилучення» 16.06.2017 о 16:15.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547 затверджено Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), згідно п.6 якого внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Постановою правління Національного банку України від 31.03.2017 № 29 затверджено Інструкцію з організації інкасації коштів та перевезення валютних цінностей банків в Україні.

Відповідно до неї, інкасація коштів це збирання та доставка інкасаторами згідно з укладеними з клієнтами договорами валютних цінностей клієнтів до каси банку або збирання коштів із підрозділів банку. Інкасація передбачає поступове накопичення коштів на маршруті інкасації.

Згідно з п.79 цієї Інструкції під час інкасації коштів використовуються явочна картка і супровідна відомість до сумки з готівкою або супровідний касовий ордер до сумки з валютними цінностями та інші документи, визначені в Положенні про інкасацію.

Разом з цим, суд зазначає, що заповнення часу під час здачі коштів в банк в супровідній відомості до сумки з готівковою виручкою чинним законодавством не передбачено.

Судом встановлено, що 16.06.2017 кошти в розмірі 131682,08 грн. виведені з РРО службовим чеком №3000191608 о 16 год. 15 хв. та здані до ПАТ «Приватбанк-2» через інкасаторів, що підтверджується копією супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою №94396 від 16.06.2017, банківською випискою.

Отже, враховуючи те, що 16.06.2017 в склад-магазині ПМП «Лоцман» проведено один чек «службова видача» на суму 131682,08 грн. та за результатом інкасації коштів видана одна копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою на суму 131682,08 грн., та приймаючи посилання позивача на відхилення у часі в різних технічних пристроях, що сталося не з вини позивача, суд дійшов висновку, щодо безпідставного застосування штрафних санкцій у розмірі 1,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, відповідач, як суб'єкт владних повноважень документально не підтвердив обґрунтованість своїх висновків та правомірність застосування до позивача штрафних санкцій, у звязку з чим податкове повідомлення-рішення від 09.08.2017 №0002781405 підлягає скасуванню.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Приватного малого підприємства «Лоцмен» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 09.08.2017 №0002781405.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного малого підприємства «Лоцмен» судові витрати у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

У судовому засіданні 05 грудня 2017 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Повний текст постанови складено 08 грудня 2017 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.