ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 грудня 2009 року №2а-5113/09/2370
11 год. 35 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смілянця Е.С.,
при секретарі Веліхановій О.С.,
за участю:
представника позивача Ковальчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ДПІ у Маньківському районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Маньківська пересувна механізована колона №204» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ :
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ДПІ у Маньківському районі Черкаської області, в якій просить стягнути з відкритого акціонерного товариства «Маньківська пересувна механізована колона №204» податкову заборгованість в сумі 105737 грн. 54 коп.
Представник позивача Ковальчук В.В. в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та пояснила, що відповідачем не сплачуються своєчасно визначені законами податкові зобовязання та інші обовязкові платежі, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 105737 грн. 54 коп. Ця сума включає в себе: податок на прибуток підприємств в розмірі 5170 грн. та 170 грн. штрафної санкції, податок на додану вартість в розмірі 67822 грн. 45 коп. та 245 грн. 80 коп. пені, збір за спеціальне використання водних ресурсів в розмірі 61 грн. 02 коп., збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, в розмірі 7 грн. 75 коп. та 170 грн. штрафної санкції і 17 коп. пені, податок з власників транспортних засобів в розмірі 10901 грн. 95 коп. та 279 грн. 37 коп. штрафної санкції, земельний податок в розмірі 9442 грн. 33 коп. та 184 грн. 88 коп. штрафної санкції, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 1792 грн. 03 коп. та 116 грн. 72 коп. штрафної санкції і 282 грн. 96 коп. пені, комунальний податок в розмірі 504 грн. 74 коп., збір за забруднення навколишнього середовища в розмірі 916 грн. 09 коп.
В судовому засіданні представником позивача зменшено заявлені позовні вимоги до 103737 грн. 54 коп. в звязку з частковою сплатою відповідачем податку на додану вартість в розмірі 1993 грн. 35 коп. за основним платежем та 6 грн. 65 коп. пені.
В звязку з тим, що відповідач не сплачує податкову заборгованість в розмірі 103737 грн. 54 коп. в добровільному порядку, ДПІ у Маньківському районі просить суд стягнути з товариства зазначений борг.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи. Відповідачем неодноразово після судового засідання на адресу суду направлялися телеграми про відкладення слухання справи без зазначення поважної причини неявки в судове засідання та будь-якого підтвердження її наявності. На думку суду, відповідачем умисно затягується розгляд справи, в звязку з чим суд вважає за можливе продовжити розгляд справи без участі представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, а також дослідивши та оцінивши всі наявні в матеріалах даної адміністративної справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Податкові органи є контролюючими органами та органами стягнення стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, відповідно до ст. 2 Закону №2181.
Державними податковими органами відповідно до статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-ІІІ здійснюється контроль за своєчасністю та правильністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів).
Відповідач як субєкт підприємницької діяльності юридична особа зареєстрований Маньківською районною державною адміністрацією Черкаської області 21.05.1997 та знаходиться на обліку в ДПІ у Маньківському районі Черкаської області з 18.05.2004 як платник податків. Відповідно до ст. 67 Конституції України, ст. 44 Господарського кодексу України, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» субєкти підприємницької діяльності зобовязані сплачувати податки і збори. Відповідно до статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ (Закон №2181) відповідач як платник податків і зборів зобовязаний самостійно сплачувати суми податкових зобовязань, визначених податковими деклараціями, розрахунками та податковими повідомленнями-рішеннями.
Платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 17 Закону №2181 сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Положенням пп. 7 п. 1 ст. 17 Закону №2181 визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Крім цього, на підставі статті 16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Підпунктом 1 пункту 3 статті 5 Закону №2181 встановлено десятиденний строк сплати податкового зобовязання, самостійно визначеного в поданій відповідачем до територіального податкового органу декларації.
Статтею 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-XII від25 червня 1991 року визначено вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків і зборів (обовязкових платежів). Відповідач, враховуючи специфіку господарської діяльності, зобовязаний сплачувати до державного бюджету: податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, податок з власників транспортних засобів, збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, збір за спеціальне використання природних ресурсів, збір за забруднення навколишнього природного середовища, а також до місцевого бюджету комунальний податок.
Платниками податку на прибуток підприємств згідно з підпунктом 1 пункту 1 статті 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» №334/94-ВР від 28 грудня
1994 року є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Судом встановлено, що на підставі даної норми відповідач є платником податку на прибуток підприємств, що передбачає обовязок своєчасної звітності та сплати цього різновиду податку до Державного бюджету України.
Податкові зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 5170 грн. виникли внаслідок самостійного визначення відповідачем даної суми в податкових деклараціях на прибуток підприємства від 05.02.2009 №22505 на 5120 грн. та від 06.05.2009 №6727 на 50 грн., поданих товариством до територіального податкового органу.
За неподання декларації на прибуток підприємств за І півріччя 2009 року на підставі згадуваного положення пп. 1 п. 1 ст. 17 Закону №2181 позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000022801/0 від 27.08.2009 про застосування до відповідача штрафної санкції в розмірі 170 грн., яка на момент розгляду справи в суді не сплачена. Дане рішення товариством не оскаржене, хоча отримане посадовою особою, що підтверджується відповідним підписом.
Загальна сума заборгованості з податку на прибуток підприємств становить 5340 грн.
Відповідач є платником податку на додану вартість (ПДВ) на підставі пункту 1 статті 3 ЗУ «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 3 квітня 1997 року, тобто особою, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України. Заборгованість з ПДВ в розмірі 67822 грн. 45 коп. у товариства виникла внаслідок несплати сум, самостійно визначених у поданих до податкового органу деклараціях від 19.12.2008 №19662 на 4999 грн. 45 коп., від 20.01.2009 №21826 на 18360 грн., від 18.02.2009 №2670 на 5323 грн., від 12.03.2009 №3549 на 6040 грн., від 16.04.2009 №5415 на 1323 грн., від 19.05.2009 №7504 на 15720 грн., від 17.06.2009 №8297 на 1168 грн., від 20.07.2009 №10215 на 2933 грн., від 20.08.2009 №11593 на 1522 грн., від 21.09.2009 №12260 на 434 грн. Крім цього, відповідачу у відповідності до зазначеної вище статті 16 Закону №2181 нараховано 245 грн. 80 коп. пені за період з 31.12.2008 по 31.07.2009 за прострочення сплати суми, визначеної розрахунком №19662 від 19.12.2008.
Таким чином, загальна сума заборгованості товариства з ПДВ становить 68068 грн. 25 коп.
Пунктом 3 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту» від 16 серпня 1999 року №1494 визначено, що платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, що використовують водні ресурси та користуються водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту. Даною нормою передбачено обовязок відповідача сплачувати збір за спеціальне використання водних ресурсів, який справляється за використання води з водних об'єктів, що забрана із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод.
Заборгованість в розмірі 61 грн. 08 коп. виникла внаслідок несплати сум, визначених в поданих відповідачем до податкового органу розрахунках збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики від 20.01.2009 №21837 на 17 грн. 97 коп. та від 27.07.2009 №10471 на 43 грн. 05 коп.
Єдині правила обчислення і справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, регламентуються Порядком встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння, затвердженим Постановою КМУ від 29 січня 1999 року №115. Пунктом 1 цього Порядку встановлено, що збір за виконані геологорозвідувальні роботи справляється з надрокористувачів незалежно від форми власності, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які видобувають корисні копалини на раніше розвіданих родовищах, а також на розташованих у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони родовищах з попередньо оціненими запасами, які за згодою заінтересованих надрокористувачів передані їм для промислового освоєння.
Відповідач як надрокористувач шляхом подачі до ДПІ розрахунків від 20.01.2009 №21839 та 20.05.2009 №7608 самостійно визначив зобовязання в розмірі 7 грн. 75 коп. Крім цього, за неподання розрахунку за ІІ квартал 2009 року на підставі пп. 1 п. 1 ст. 17 Закону №2181 позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002411501/0 від 27.08.2009 про застосування до відповідача штрафної санкції в розмірі 170 грн., а також нараховано пеню в сумі 14 коп. за період з 20.02.2009 по 20.05.2009 за прострочення сплати суми, визначеної розрахунком №21839 від 20.01.2009, а також в сумі 3 коп. за період з 21.05.2009 по 10.09.2009 за прострочення сплати суми, визначеної розрахунком №5421 від 16.04.2009.
Загальна сума боргу відповідача як платника збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, становить 177 грн. 92 коп.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.
Відповідач як платник податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин подав до ДПІ розрахунки сум цього податку від 28.01.2008 №533 та від 14.01.2009 №223 на суму 10901 грн. 95 коп. 6 лютого 2009 проведено невиїзну документальну перевірку відповідача щодо своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та встановлено несвоєчасну сплату такого податку за період з 14.10.2008 по 07.11.2008, про що складено акт №99/15-01036632. На підставі цього акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.02.2009 №0000011501/0/102 про застосування штрафних санкцій в розмірі 279 грн. 37 коп. на підставі положення пп. 7 п. 1 ст. 17 Закону №2181.
Загальна сума заборгованості відповідача з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин становить 11181 грн. 32 коп.
Стаття 2 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року №2535-XII визначає, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Підставою для нарахування земельного податку згідно зі статтею 13 Закону України «Про плату за землю» є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Заборгованість з земельного податку виникла у відповідача внаслідок несплати податкових зобовязань, самостійно визначених в розрахунках від 30.01.2008 №1647 та від 30.01.2009 №2170. Крім цього, за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку прийнято акт перевірки від 01.06.2009 №317/15-01036632, в якому відображено порушення несвоєчасну сплату земельного податку, за що позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.06.2009 №0001381501/0 про застосування на підставі пп. 7 п. 1 ст. 17 Закону №2181 штрафних санкцій в розмірі 184 грн. 88 коп.
Загальна сума заборгованості з земельного податку становить 9627 грн. 21 коп.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності в розмірі 1792 грн. 03 коп. визначена в податкових деклараціях від 24.01.2008 №309, від 30.01.2009 №2171 та від 17.06.2009 №8276. 1 червня 2009 року за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати земельного податку складено акт перевірки №316/15-01036632, в якому відображено порушення несвоєчасну сплату орендної плати за землю, внаслідок чого позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.06.2009 №0001371501/0 про застосування на підставі пп. 7 п. 1 ст. 17 Закону №2181 штрафних санкцій в розмірі 116 грн. 72 коп. А також за простроченя сплати узгодженого податкового зобовязання, визначеного розрахунком №309 від 24.01.2008, за період з 21.01.2009 по 14.10.2009 відповідачу нараховано пеню в розмірі 58 грн. 69 коп. та за прострочення сплати суми, визначеної розрахунком №2171 від 30.01.2009, за період з 03.03.2009 по 14.10.2009 нараховано пеню в розмірі 53 грн. 50 коп.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача з орендної плати за землю становить 2191 грн. 71 коп.
Комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств, у відповідності до статті 15 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори» від 20 травня 1993 року №56-93. Розрахунками по комунальному податку від 14.01.2009 №20940, від 16.04.2009 №5418 та від 28.07.2009 №10472 відповідачем самостійно визначено зобовязання в розмірі 504 грн. 74 коп., яке в установлені строки не сплачене до місцевого бюджету.
Згідно з пунктом 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою КМУ від 1 березня 1999 року №303, збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Борг в розмірі 916 грн. 09 коп. виник згідно з поданими відповідачем до ДПІ розрахунками збору за забруднення навколишнього середовища від 07.02.2008 №22633, від 28.04.2009 №6237 та від 28.07.2009 №10469.
З урахуванням часткової сплати відповідачем податку на додану вартість в розмірі 1993 грн. 35 коп. за основним платежем та 6 грн. 65 коп. пені, загальна сума стягнення зменшена до 103737 грн. 54 коп.
Сума несплачених зобовязань з усіх видів податків ВАТ «Маньківська пересувна механізована колона №204», яка підлягає стягненню, становить 103737 грн. 54 коп.
Згідно з підпунктом 1 пункту 2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації та не може бути оскаржене платником в адміністративному або судовому порядку.
У відповідності до підпункту 1 пункту 2 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 Закону №2181, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком апеляційного оскарження такого зобовязання. Згідно з цією нормою всі зобовязання, визначені податковим органом, вважаються узгодженими та підлягають стягненню.
ДПІ у Маньківському районі Черкаської області вжито всі передбачені законодавством заходи щодо отримання заборгованості з обовязкових платежів, а саме: вручено першу та другу податкові вимоги у відповідності до пп. «а» та пп. «б» п. 6.2.3 ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ., а також зареєстровано в Державному реєстрі застав рухомого майна податкову заставу на активи платника податків на суму в два рази більше суми податкового боргу.
Оскільки в добровільному порядку відповідач податкові зобовязання не сплачує, суд вважає обґрунтованою та законною вимогу ДПІ у Маньківському районі Черкаської області стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 103737 грн. 54 коп.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що даний позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків» №2181-ІІІ, Господарським кодексом України, Законом України „Про систему оподаткування», ст.ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Маньківська пересувна механізована колона №204» (Черкаська обл. смт Маньківка пров. Промисловий, 5, код ЄДРПОУ 01036632) за рахунок активів товариства на користь бюджету через Державну податкову інспекцію у Маньківському районі Черкаської області 103737 (сто три тисячі сімсот тридцять сім) грн. 57 коп. податкового боргу.
Звільнити ВАТ «Маньківська пересувна механізована колона №204» від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Е.С. Смілянець
Повний текст постанови виготовлений 8 грудня 2009 року.