ПОСТАНОВА
Іменем України
30 листопада 2009 року справа № 2а-5101/09/2370
09 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
представника відповідача державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області Трояна Ю.О. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом малого приватного підприємства «Вегас» до державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
ВСТАНОВИВ:
Мале приватне підприємство «Вегас» (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до державної податкової інспекції у Чигиринському районі Черкаської області (далі - відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003152302 від 06.11.2008 р.
Позивач в поданій ним заяві просив суд провести розгляд справи за відсутності його представника.
Представник відповідача проти позову заперечував, вважаючи застосування штрафних санкцій правомірними.
Судом встановлено, що мале приватне підприємство «Вегас» зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Одеської міської ради 19.10.1998 р. (ідентифікаційний код 30199999).
19 вересня 2008 року Покровською міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу залу гральних автоматів за адресою: м.Покровське, вул. Горького, 47е, та належить малому приватному підприємству «Вегас», за результатами якої складено акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 24.09.2008 р. № 0012/04/27/23/30199999 в якому зафіксовано, що розрахункові операції за надані послуги в сфері грального бізнесу проводилися без застосування реєстраторів розрахункових операцій за виписаними квитанціями на суму 293 грн. Крім того, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, при цьому сума невідповідності коштів склала 10 грн.
На підставі вказаного акту перевірки відповідач рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003152302 від 06.11.2008 р., застосував до позивача штраф у розмірі 1515 грн. відповідно до вимог пункту 1 статті 17 та статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР), що включає 1465 грн. штрафних санкцій за порушення вимог пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», та 50 грн. штрафних санкцій за порушення пункту 13 статті 3 цього Закону.
Свої вимоги, викладені в позовній заяві, позивач обґрунтовує тим, що під час проведення перевірки встановлено, що при наданні послуг в сфері грального бізнесу розрахункові операції проводилися без застосування касового апарату при його наявності за квитанціями, на суму 293 грн. Крім того, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків не відповідає сумі зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, при цьому сума невідповідності коштів склала 10 грн. Позивач зазначає, що під час роботи залу гральних автоматів ним використовувалася розрахункова книжка та видавалися розрахункові квитанції, оскільки касовий апарат в цей період перебував у ремонті. Щодо виявленого порушення - невідповідності готівкових коштів в сумі 10 грн., як зазначено в акті перевірки, та застосування при цьому штрафних санкцій в розмірі 50 грн., позивач зазначає, що доказів факту виявленого порушення, а саме акту перевірки, не достатньо, і тому застосування штрафних санкцій з цих підстав вважає неправомірними.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, та пояснив суду, що на підставі направлень на перевірку працівниками податкових органів були проведені перевірки залів гральних автоматів відповідача, в результаті яких встановлені порушення пунктів 1 та 13 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, та невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що послужило підставою для нарахування позивачу штрафу у сумі 1515 грн. А саме, відповідно до пункту 1 статті 17 цього Закону штрафні санкції нараховуються у п'ятикратному розмірі вартості наданих послуг, у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, що відповідає розміру 1465 грн., та згідно статті 22 Закону - у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (10 грн.), що складає 50 грн.
Суд, заслухавши пояснення та доводи представника відповідача, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
З огляду на вимоги статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-ХІ1 передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та в порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно пункту 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Перевіркою встановлено, що касовий апарат відповідача знаходився в ремонті та був повернутий 19.09.2008 р. В звязку з цим розрахункові операції проводилися по розрахунковій книжці з 18.09.2008 р. по 22.09.2008 р.
Частиною 1 статті 5 Закону № 265/95-ВР передбачено, що на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідальність за проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів та невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, та застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, встановлена пунктом 1 статті 17 та статею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 4 грудня 2009 року.