
2-а/754/343/17
Справа № 754/3403/17
У Х В А Л А
Іменем України
17 листопада 2017 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді : Галась І.А.
при секретарі Кудрі А.В.
розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Міністерство соціальної політики України та Міністерство фінансів України про визнання бездіяльності протиправною, дій неправомірними та зобов'язання вчини дії
ВСТАНОВИВ:
15 березня 2017 року позивач звернулась до суду з вищевказаним адміністративним позовом.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 16 березня 2017 року було відкрито провадження по справі.
25 вересня 2017 року позивачем подано уточнення позовних вимог.
В процесі розгляду справи представником позивача ОСОБА_2 було заявлено клопотання щодо передачі справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
В судовому засіданні, що було призначене на 17.11.2017 р. представник позивача підтримав завалене клопотання, вказував на те, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 18 КАС України вищевказана справа Деснянському районному суду м. Києва не підсудна та її необхідно направити за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Представники відповідачів - Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації клопотання підтримала, не заперечували щодо направлення справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Інші сторони по справі в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Вислухавши учасників судового розгляду вивчивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ст. 8 ч.1 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, але за умови, що ця справа відноситься до юрисдикції цього суду, віднесеної процесуальним законом.
Підсудність - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між адміністративними судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, які належать до адміністративної юрисдикції. Призначення предметної підсудності полягає в тому, щоб розподілити всю сукупність адміністративних справ між окремими ланками судової системи, тобто така підсудність розмежовує судову компетенцію по вертикалі. Визначити предметну підсудність - означає встановити, суд якої з ланок судової системи (місцевий суд, окружний, апеляційний суд, ВАС України, ВС України) повинен вирішувати як суд першої інстанції конкретну адміністративну справу.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Суб'єктом владних повноважень, відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, є справою адміністративної юрисдикції (пункт перший частини першої статті 3 КАС України).
У статті 18 КАС України визначається предметна підсудність справ місцевим загальним, окружним адміністративним судам та Вищому адміністративному суду.
Відповідно до ст.18 ч.1 КАС України, встановлений вичерпний перелік адміністративних справ, які підсудні місцевим адміністративним судам підсудні, в т.ч. адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування; посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним судам (п.1); усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності (п.2); усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту пільг (п.4).
Згідно до частини 2 статті 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Статтею 18 ч.3 КАС України передбачено, що справи щодо оскарження дій чи бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що відповідачі по справі, зокрема: Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації є органам державної влади, та наділений юридично визначеними державно-владними повноваженнями та необхідними засобами і механізмами для виконання функцій і завдань держави, крім того Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) та Міністерство фінансів України (Мінфін), є центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з цим даний спір підсудний Окружному адміністративному суду м. Києва, відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, яка визначає предметну підсудність адміністративних справ саме окружним адміністративним судам.
Отже, спір, що виник між сторонами є публічно-правовий і відноситься до адміністративної юрисдикції, а тому його розгляд повинен здійснюватися за правилами КАС України окружним адміністративним судом.
Виходячи з наведеного вище, суд дійшов висновку, що заявлене представником позивача клопотання про передачу за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративної справи є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
При цьому, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 21 КАС України, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 22 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд до іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Таким чином, дана справа підлягає передачі за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.18, 22, 158, 159, 160 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації, Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Міністерство соціальної політики України та Міністерство фінансів України про визнання бездіяльності протиправною, дій неправомірними та зобов'язання вчини дії - направити за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвалу може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва з подачею апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня оголошення ухвали.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано протягом встановленого законом строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: