Постанова № 70806494, 05.12.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
712/12872/17
Номер документу
70806494
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2а/712/875/17

Справа № 712/12872/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі ТІТОВА О.І.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ШОРА» до Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення субєкта владних повноважень,

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство «ШОРА» звернулося до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування рішення субєкта владних повноважень, посилаючись на те, що 10 серпня 2017 року Черкаською міською радо прийнято рішення № 2-2317 «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28.07.2017 № 784 та від 28.07.2017 № 785».

Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 20.06.2013 року № 3-1737 «Про розроблення детального плану території прибережної смуги (від автодороги Н-16 до вантажного порту) в місті Черкаси» (із змінами) міською радою було вирішено розробити детальний план території прибережної смуги (від автодороги до вантажного порту) в місті Черкаси площею 260 га та зобовязано департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради забезпечити укладення договору з виконавцем, що має відповідну ліцензію на розробку проекту містобудівної документації детального плану території прибережної смуги (від автодороги Н-16 до вантажного порту).

Згідно вказаного рішення Черкаської міської ради, а також на підставі Програми розроблення містобудівної документації в м. Черкаси на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2016 року № 2-586, на замовлення департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та договору № 372 від 14.11.2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект» був розроблений проект містобудівної документації «Детальний план території набережної від вантажного порту до вул. Сержанта Жужоми в місті Черкаси», в якому відповідно до пункту 4.5 розділу 4 Державних будівельних норм України «Склад та зміст детального плану території» ДБН Б.1.1-14:2012 враховані інвестиційні наміри ПП «ШОРА» будівництва на земельній ділянці по вул. Героїв Дніпра 4 в м. Черкаси.

На виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 04 грудня 2015 року, департаментом архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради, наказом від 26 січня 2016 року № 2 «Про надання ПП «ШОРА» містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Героїв Дніпра 4» (із змінами, внесеними наказом № 100 від 13.12.2016 року), ПП «ШОРА» надано містобудівні умови і обмеження, відповідно до яких на даний час ведеться будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, замовником якого є ПП «ШОРА».

Розроблений проект містобудівної документації «Детальний план території набережної від вантажного порту до вул. Сержанта Жужоми в місті Черкаси», розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект», після проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів та їх розгляду на архітектурно-містобудівній раді, був розглянутий виконавчим комітетом Черкаської міської ради та затверджений рішенням № 785 від 28.07.2017 року.

Прийняття оскаржуваного рішення дає підстави вважати будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на земельній ділянці по вул. Героїв Дніпра 4 в м. Черкаси, замовником якого є ПП «ШОРА», самочинним. Таким чином, вважають вказане рішення протиправним, прийнятим із перевищенням повноважень і порушенням законодавства, законних прав та інтересів ПП «ШОРА». Тому просить оскаржуване рішення Черкаської міської ради визнати протиправним та скасувати його.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Міський голова в судовому засіданні при прийняті рішення поклався на розсуд суду.

Суд, заслухавши пояснення сторін, спеціаліста ОСОБА_1 вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Черкаської міської ради від 20.06.2013 року № 3-1737 «Про розроблення детального плану території прибережної смуги (від автодороги Н-16 до вантажного порту) в місті Черкаси» (із змінами) міською радою було вирішено розробити детальний план території прибережної смуги (від автодороги до вантажного порту) в місті Черкаси площею 260 га та зобовязано департамент архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради забезпечити укладення договору з виконавцем, що має відповідну ліцензію на розробку проекту містобудівної документації детального плану території прибережної смуги (від автодороги Н-16 до вантажного порту).

Згідно вказаного рішення Черкаської міської ради, а також на підставі Програми розроблення містобудівної документації в м. Черкаси на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2016 року № 2-586, на замовлення департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та договору № 372 від 14.11.2016 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект» був розроблений проект містобудівної документації «Детальний план території набережної від вантажного порту до вул. Сержанта Жужоми в місті Черкаси», в якому відповідно до пункту 4.5 розділу 4 Державних будівельних норм України «Склад та зміст детального плану території» ДБН Б.1.1-14:2012 враховані інвестиційні наміри ПП «Шора» будівництва на земельній ділянці по вул. Героїв Дніпра 4 в м. Черкаси.

За ч. 1 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план у межах населення пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 04 грудня 2015 року, у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Шора» до Виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання недійсними та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволені, визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 25.08.2015 року № 881 «Про відмову в наданні ПП «ШОРА» містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Героїв Дніпра 4. Зобовязано Виконавчий комітет Черкаської міської ради розглянути на засіданні Виконавчого комітету Черкаської міської ради питання щодо можливості надання ПП «ШОРА» містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Героїв Дніпра 4 та прийняте відповідне рішення.

На виконання вказаної постанови департаментом архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради, наказом від 26 січня 2016 року № 2 «Про надання ПП «ШОРА» містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Героїв Дніпра 4» (із змінами, внесеними наказом № 100 від 13.12.2016 року), ПП «ШОРА» надано містобудівні умови і обмеження, відповідно до яких на даний час ведеться будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, замовником якого є ПП «ШОРА».

З пояснення спеціаліста ОСОБА_1, вбачається, що прийняте міською радою рішення не відповідає вимогам чинного законодавства, так як при прийняті рішення виконкомом були враховані всі обставини справи та дотримані всі відповідні процедури його підготовки та обговорення.

За ч. 8 ст. 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання.

Розроблений проект містобудівної документації «Детальний план території набережної від вантажного порту до вул. Сержанта Жужоми в місті Черкаси», розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект», після проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів та їх розгляду на архітектурно-містобудівній раді, був розглянутий виконавчим комітетом Черкаської міської ради та затверджений рішенням № 785 від 28.07.2017 року.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада наділена повноваженнями скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.

Отже, Черкаська міська рада наділена повноваженнями скасування лише тих актів виконавчого комітету Черкаської міської ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства , рішенням Черкаської міської ради, прийнятим у межах її повноважень.

З пояснення до проекту рішення міської ради «Про скасування рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28.07.2017 № 784 та від 28.07.2017 № 785» вбачається, що підставою для винесення такого рішення, стало те, що затверджені детальні плани не відповідають вимогам Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» та прийняті всупереч інтересам громадян.

При цьому, як вищевказане пояснення до проекту рішення, так і саме оскаржуване рішення не містять обґрунтування невідповідності законодавству скасованих рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради, а містить лише загальні фрази щодо незаконності рішень виконкому, що жодним чином не підтверджується. А також відсутні посилання про те, які частини детального плану суперечать закону.

У Рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частиниРішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зпу справі щодо несумісності депутатського мандата.

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Таким чином, суд вважає, що Черкаська міська рада скасувала рішення виконавчого комітету, які відповідають законодавству. Тому суд приходить до висновку, що рішення Черкаської міської ради від 10 серпня 2017 року № 2-2317 «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28 липня 2017 року № 784 та від 28 липня 2017 № 785» є протиправним та таким, що підлягає до скасування, у звязку з чим адміністративний позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 6, 17-18, 158-163, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Визнати рішення Черкаської міської ради від 10 серпня 2017 року № 2-2317 «Про скасування рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28 липня 2017 року № 784 та від 28 липня 2017 № 785» - протиправним та скасувати його.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: