Ухвала суду № 70804261, 05.12.2017, Апеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь)

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
264/2185/17
Номер документу
70804261
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

22-ц/775/749/2017(м)

264/2185/17

Головуючий у 1-й інстанції Литвиненко Н.В.

Суддя-доповідач Гаврилова Г.Л.

Категорія 59

У Х В А Л А

Іменем України

05 грудня 2017 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Донецької області у складі:

головуючого судді Гаврилової Г.Л.

суддів -Попової С.А., Ткаченко Т.Б.,

за участю секретаря - Костомановій А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Маріуполі цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_2, третя особа: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про стягнення надмірно виплачених грошових коштів, за апеляційною скаргою представника Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради на рішення Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 19 вересня 2017 року,

В С Т А Н О В И Л А:

В травні 2017 року Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що з 21 жовтня 2014 року по 10 січня 2017 року ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Для покриття витрат на проживання відповідачка на свою сім'ю у складі: ОСОБА_2 (заявниця), ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (дочка заявниці) та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (дочка заявниці) отримувала адресну допомогу як внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до п.3 ч.2 ст.9 Закону внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів. Відповідачем не було повідомлено департамент соціальної політики Черкаської міської ради про відрахування ОСОБА_3 із навчального закладу міста Черкаси з 26 січня 2015 року у зв'язку з переїздом до м. Маріуполя, що призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за період з 01 лютого 2015 року по 20 квітня 2015 року та з 24 квітня 2015 року по 23 жовтня 2015 року на загальну суму 15562,68грн.Отже, з посиланням на вимоги ст. 1212 ЦК України, просить стягнути з відповідачки безпідставне набуте майно.

Заочним рішенням Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 19 вересня 2017 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачену грошову допомогу в сумі 7582,44грн. Стягнуто з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір в сумі 784,00грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, Департамент соціальної політики Черкаської міської ради подав апеляційну скаргу, та, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 19 вересня 2017 року та постановити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги заявник зазначає, що суд, частково задовольняючи позовні вимоги, не врахував приписи п.3 ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п.11,12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг»,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, згідно яких внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну фактичного проживання, та суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями , повертаються на вимогу уповноваженого органу. Отже, неповідомлення позивача про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги,а також подання недостовірної інформації в заяві від 29 квітня 2015 року, призвело до надмірного нарахування та виплати ОСОБА_2 грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за період з 01 лютого 2015 року по 20 квітня 2015 року та з 24 квітня 2015 року по 23 жовтня 2015 року на загальну суму 15562,68 грн.

Відповідно до положень ч.2 ст.305 ЦПК України апеляційний суд розглядає справу у відсутності позивача та третьої особи, які про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином ( а.с.109,110), та від них надійшли заяви про розгляд справи у відсутності їх представників.(а.с.97,139)

Заслухавши суддю - доповідача, доводи відповідачки ОСОБА_2,яка заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи в межах апеляційного оскарження та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.

Відповідно вимог ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без зміни, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 21.10.2014 року була взята на облік в управлінні соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради як тимчасово переміщена особа з тимчасової окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції разом з дітьми: ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

На підставі її заяв від 21.10.2014 року та 29.04.2015 року їй та її сім'ї було призначено допомогу на проживання в розмірі: ОСОБА_2 - 442 грн., ОСОБА_3 - 884 грн., ОСОБА_4 - 884 грн.( а.с.11)

Наказом директора Черкаської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 від 26.01.2015 року №8, ОСОБА_3 було виключено із списків учнів 4-Б класу у зв'язку з переїздом до м.Маріуполя, на підставі заяви матері ОСОБА_2(а.с.9)

Згідно довідки Маріупольської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №34, ОСОБА_3 має приступити до учбовий занять в 4-Б класі цієї школи з 12.01.2015 року.( а.с.31)

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює Закон України від 20.10.2014 р. N 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон N 1706).

Так, зокрема, абз. 1 ч. 1 ст. 1 цього Закону закріплено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 505, якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.( далі Порядок)

Відповідно до пунктів 1 та 2 Порядку щомісячна адресна допомога установлюється внутрішньо переміщеним особам з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Така допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.( у редакції, що діяла на час призначення допомоги)

Виходячи зі змісту зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, до витрат на проживання входять, окрім іншого, витрати на побутові послуги, харчування, найом житла.

Відповідно до пункту 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах:

для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї);

для осіб з інвалідністю I групи та дітей з інвалідністю - 130 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

для осіб з інвалідністю II групи - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

для осіб з інвалідністю III групи - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Отже, за змістом зазначеної постанови Кабінету Міністрів України,адресна допомога на витрати на проживання , до якого входять, окрім іншого, витрати на побутові послуги, харчування, найом житла, пов'язана із кількісним складом сім'ї та нараховується окремо на кожну особу.

Відповідно до рішення УСЗН Соснівського району Черкаської області про призначення допомоги переміщеним особам від 03 червня 2014 року ОСОБА_2 була призначена допомога на ОСОБА_2 - 442 грн., ОСОБА_3 - 884 грн., ОСОБА_4 - 884 грн.

За змістом п 12. Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

За приписами п.11. Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.

Судом встановлено, що відповідачкою не було повідомлено позивача про зміну фактичного місця проживання дитини ОСОБА_3 з 26 січня 2015 року, що призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги на цю дитину за період з 01.02.2015 року по 20.04.2015 року та з 24.04.2015 року по 23.10.2015 року на загальну суму 7582,44грн.,що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Соснівського району Міністерства соціальної політики від 07.06.2016 року.

Згідно довідки УСЗН Соснівського району Черкаської області виплата адресної допомоги на сім'ю ОСОБА_2 з 01.11.2015 року припинена у повному обсязі. ( а.с.27)

Відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Черкаській області на 1 квартал 2016 року Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області проведено ревізію використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради та Управління праці та соціального захисту населення Черкаської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 рік.

За результатами контрольного заходу складено акт ревізії від 24.06.2016 року № 04-16/11, яким виявлено, що Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області за період, що охоплювався ревізією з зазначеного питання було встановлено порушення щодо перерахунку ОСОБА_2, як внутрішньо переміщеної особи, допомоги за дитину в розмірі 7582,44 гривень.( а.с.37,38,111-138)

Отже, третя особа -Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області підтримувала позовні вимоги щодо стягнення надмірно сплачених коштів саме у цьому розмірі.( а.с. 37-38)

За таких обставин, враховуючи цільову природу грошової допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, враховуючи, що відповідачка ОСОБА_2 та її друга неповнолітня донька ОСОБА_4 постійно проживали з 21.10.2014 року по 23.10.2015 та потребували матеріальної допомоги за місцем проживання в Черкаській області, судова колегія погоджується з висновками суду щодо задоволення позову саме у такому розмірі -7582,44 грн.,як безпідставно набутих на дитину ОСОБА_3 з 01.02.2015 року по 23.10.2015 року, та не бачить підстав для стягнення грошових коштів у загальному розмірі 15562,68 гривень.

Отже, переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги , судова колегія погоджується з висновками суду щодо часткового задоволення позову, а доводи апеляційної скарги про порушення норм матеріального права є безпідставними.

Порушень норм процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, та є безумовною підставою для скасування рішення у справі не встановлено.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308 ЦПК України колегія суддів

УХ В А Л И Л А:

апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради відхилити.

Рішення Іллічівського районного суду міста Маріуполя Донецької області від 19 вересня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання чинності безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Судді Гаврилова Г.Л.

Попова С.А.

Ткаченко Т.Б.