Постанова № 70799704, 05.12.2017, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
296/10330/16-а
Номер документу
70799704
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/10330/16-а

2-а/296/102/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2017 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого – судді Драча Ю.І.,

за участю секретаря судового засідання Івашко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу з 01.01.2008 року пенсії виходячи із розміру 50% грошового забезпечення та без урахування слідуючих надбавок та доплат 20% надбавки за слідчу роботу, 50% надбавки за безперервну службу, 100% надбавки, 33,3% премії з 01.01.2008 року; визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2012 року та її виплатити, з урахуванням премії у розмірі 41,9% та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 84% та зобов’язати відповідача з 01.04.2012 року здійснити перерахунок позивачу пенсії виходячи із вказаних розмірів цих видів грошового забезпечення, з виплатою різниці розміру пенсії за вказаний період; зобов’язати відповідача здійснити з 01.01.2008 року перерахунок пенсії позивача та виплачувати пенсію, виходячи із розміру 55% грошового забезпечення, для визначення основного розміру пенсії до якого врахувати надбавку за слідчу роботу у розмірі 20%, надбавку за безперервну службу у розмірі 50%, 100% надбавку, премію у розмірі 33,3 %, а з 01.04.2012 року враховувати для визначення розміру премію у розмірі 41,9 % та надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 84%, а також виплатити ОСОБА_1 різницю розміру пенсії за вказаний період.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він є ліквідатором аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. З 04.01.2001 року ОСОБА_1 звільнився із органів внутрішніх справ із посади старшого слідчого в особливо важливих справах по лінії карного розшуку слідчого управління УМВС України в Житомирській області у зв’язку із вислугою років та хворобою на пенсію.

З останнього відомого позивачу розрахунку пенсії від 01.01.2006 року до грошового забезпечення ОСОБА_1 було враховано посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, 30% надбавка за вислугу років, 50% зо ОУС, 20% - надбавка за слідчу роботу, 100 % надбавка, 50% надбавка за безперервну службу, 33,3 % премія, які були нараховані позивачу згідно Указу Президента України № 926/96 від 04.10.1996 року «Про умови грошового забезпечення осіб начальницького складу та оплати працівників ОВС».

22.06.2016 року позивач звернувся до відповідача із проханням надати йому письмовий розрахунок пенсії. Листом від 12.07.2016 року відповідач повідомив позивача, що з 01.01.2008 року проведено перерахунок пенсії та грошове забезпечення для обчислення пенсії складається із посадового окладу, окладу за спеціальне звання, 30% надбавки за вислугу років, 56% надбавка за виконання ОУС, премії 15%, а останній розмір пенсії зменшений до 50%. Однак, у серпні 2017 року відповідач надав довідку 85/8574 від 02.06.2012 року з якої вбачалось, що станом на 01.04.2012 року, розмір посадового окладу (1100), окладу за військове звання (130 грн.), надбавка за вислугу років (30%) залишилися незмінними, а розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань збільшився і становить 84% (раніше було 56%), а розмір пенсії становить 41,9% (відповідачем враховувалось 15).

Зрівнявши ці дані, ОСОБА_1 виявив, що до грошового забезпечення йому не враховані – 100% надбавка, 20% надбавка за слідчу роботу, 50% надбавка за безперервну службу, 33,3% премія, які раніше були призначені указами Президента України та 55% від грошового забезпечення згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

Вказані дії відповідача ОСОБА_2 вважає незаконними та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв’язку з чим виникла необхідність у зверненні до суду з даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові та уточненнях до позову.

Представник відповідача в судовому засіданні в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову та просив відмовити у його задоволенні, а частину позовних вимог з 01.01.2008 року по 31.07.2017 року залишити без розгляду.

Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідності до закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб».

22.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в які просив надати розрахунок пенсії для ознайомлення. Листом від 11.07.2016 року за № 1078/Г-11 позивача повідомлено, що управлінням з01.01.2008 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Перерахунок проведено згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» (а.с. 9).

Листом управління Пенсійного фонду за № 1445/Г-11 від 01.08.2017 року ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання вимог пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 « Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 та на підставі повідомлення Пенсійного фонду України, до ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області 30.03.2017 року головним управлінням надіслані списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення, в які включений позивач.

До головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління УМВС України в Житомирській області станом на 01.01.2016 року. однак, перерахунок пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 30,31).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 16 ст. 43 вказаного Закону, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393.

Пунктом 5 вказаної постанови передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У зв’язку з набранням чинності даної постанови, Указом Президента від 18.12.2007 року № 1234/2007 «Про внесення змін до Указу Президента України від 14.04.1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» скасовано Укази Президента України, якими регулювалось грошове забезпечення військовослужбовців до 01.01.2008 року зокрема Указ Президента України від 23.02.2002 року № 173 яким було передбачено надбавку в розмірі 100% грошового забезпечення; Указ Президента України від 05.05.2003 року № 389 яким було передбачено надбавку за безперервну службу; Указ Президента України від 04.10.1996 року № 926 яким було передбачено надбавку за очікувану пенсію.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 86, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Корольовський районний суд м. Житомира, –

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Ю. І. Драч