Постанова № 70799068, 16.11.2017, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
16.11.2017
Номер справи
161/16096/17
Номер документу
70799068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/16096/17

Провадження № 2-а/161/1056/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2017 року м.Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі :

головуючого судді Івасюти Л.В.

при секретарі Царюк Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом , мотивуючи його тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області, де відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» одержує пенсію за вислугою років в розмірі 80% від суми грошового забезпечення. Посилається на те, що є пенсіонером МВС України у званні підполковника міліції; проходив службу в апараті МВС України, і при досягненні права на пенсію за вислугою років та інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262-XII (із послідуючими змінами та доповненнями) був звільнений з органів внутрішніх справ України у відставку за інвалідність. Вислуга на час звільнення складала в календарному обчисленні 27 років 01 місяць 26 днів, у пільговому 34 роки 02 місяці 08 днів. Має соціальний статус інваліда 2 групи та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення серії Б № 358900 від 28.03.2013р.) . 17 травня 2017 року звернувся з письмовою заявою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_2 про здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(надалі-Закон №2262-ХІІ), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 80% (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 року №1957, яка у відповідності до чинного законодавства Головою Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області була направлена до Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області для перерахунку його пенсії. Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 19.09.2017 року №544/М-01 йому безпідставно і протиправно відмовлено у задоволенні його законних вимог у проведенні перерахунку та виплаті пенсії. Суб’єкт владних повноважень відмовився посприяти в реалізації закріплених Конституцією України його прав та інтересів на соціальний захист, не забезпечив поновлення порушених прав та протизаконно проігнорував Закони України №2262-ХІІ, №900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, від 11.11.2015 року №988, які підлягають негайному виконанню суб’єктами владних повноважень на території України.

Відповідач не виконав своїх обов’язків по всебічній і об’єктивній перевірці заяви, фактично не здійснив жодних дій щодо перерахунку пенсії на підставі його письмового звернення та наданою особисто ним, а перед цим раніше направленою Ліквідаційною комісією УМВС в області довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не оцінював надану довідку, не визначав нового розміру пенсії, не встановлював відсотки, з яких обраховувалася раніше призначена пенсія та не обмежував граничного розміру пенсії, яка повинна йому виплачуватися, чим порушив вимоги ст.ст. 15, 19 Закону України «Про звернення громадян».

Відповідь відповідача вважає необгрунтованою, бездіяльність щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України вважає неправомірною.

Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо відмови йому у перерахунку пенсії по інвалідності, у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, протиправною; зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Волинській області провести з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру, перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII та Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 90 відсотків (в редакції, чинній на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпеченя Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області від 17.05.2017року №1957, що подається для перерахунку пенсії, а також врахувати доплати передбачені постановою КМУ № 355 від 23.04.2012р в розмірі – 35%, які зазначені в розрахунку пенсії по інвалідності, пенсійна справа ХА4811.

Позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності , згідно з якою позовні вимоги підтримує, з підстав наведених в позовній заяві, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений. Суд вважає за можливе розглядати справу за його відсутності

Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України у званні підполковника міліції, що підтверджується пенсійним посвідченням від 17.04.2000 року за № 3036 (а.с.9); проходив службу в апараті МВС України, і при досягненні права на пенсію за вислугою років та інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262-XII (із послідуючими змінами та доповненнями) був звільнений з органів внутрішніх справ України у відставку за інвалідність.

Як вбачається з матеріалів справи, вислуга на час звільнення складала в календарному обчисленні 27 років 01 місяць 26 днів, у пільговому 34 роки 02 місяці 08 днів.

Судом встановлено, що позивач має соціальний статус інваліда 2 групи та право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення серії Б № 358900 від 28.03.2013р.) .

Судом також встановлено, що позивач 17 травня 2017 року звертався з письмовою заявою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області ОСОБА_2 про здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі-Закон №2262-ХІІ), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII та Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 80% (в редакції на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 року №1957, яка у відповідності до чинного законодавства Головою Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області була направлена до Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області для перерахунку його пенсії.

Рішенням №544/М-01 від 19 травня 2017року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року, згідно якої уповноважені структурні підрозділи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії. Оскільки повідомлення про перерахунок пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило, підстав для перерахунку пенсії немає.

Перевіряючи достовірність доводів відповідача про відсутність законних підстав проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії, суд виходить із наступних обставин.

Спірні правовідносини між сторонами в даній справі регулюються правовими нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.

Ч. 3 ст.63 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст.51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45(надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Законом України №900-VIII від 23 грудня 2015 року статтю 63 Закону України №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі, пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Введення в дію Закону України «Про національну поліцію» не скасовує встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі, що стосується пенсій, за колишніми працівниками міліції та пенсіонерами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виходячи з наведених правових норм, суд приходить до висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII набрав чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, а тому не має зворотної дії в часі. На думку суду, тлумачення представником відповідача поняття "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" є помилковим.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часіце дія нового нормативно-правового акта на правовідносини, що мали місце до набрання ним чинності.

У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той законабо інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції Українипро зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988діяла і є чинною на день розгляду справи.

У своїх запереченнях відповідач посилався на Порядок №45, відповідно до якого для перерахунку пенсії органи Національної поліції України повинні були повідомити Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсії та надати відповідні документи, зокрема, довідку про розмір грошового забезпечення особи. Оскільки повідомлення про перерахунок пенсії від Національної поліції України до Пенсійного фонду України не надходило, відповідач вважає, що підстав для проведення перерахунку пенсії немає.

Такі доводи відповідача суд вважає безпідставними, з огляду на те, що відповідно до п. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником, за місцем його проживання.

Зазначена норма встановлює право ОСОБА_1 самостійно звернутися в разі виникнення права на перерахунок пенсії до органу, що призначає пенсію, із відповідною заявою.

Відповідно до ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.

Стаття 46 Конституції Українивстановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Аналізуючи в сукупності викладені обставини, виходячи з того, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, Законом України №900-VIII від 23 грудня 2015 року статтю 63 цього Закону доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Та обставина, що постанова за датою передувала даті внесення змін до ст. 63 Закону, правового значення не має.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області, оформлене листом № 544/М-01 від 19 вересня 2017 року, про відмову позивачу в перерахунку пенсії, відповідно до ст.63 Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є протиправним, а тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до вимог ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач просить суд здійснити йому вищевказаний перерахунок і виплату пенсії з 01 січня 2016 року.

Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцієюабо законом (стаття 8). Право на ефективний судовий захист закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права 1966 року (стаття 2) та в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (стаття 13), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи було порушено, має право на ефективний спосіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ч. 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскільки перерахунок пенсії не було проведено з вини державних органів, тому позов ОСОБА_1 про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням положень 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є обґрунтованим та підлягає до задоволення, починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру.

Керуючись ст.ст. 7, 71, 158-163 КАС України, ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про національну поліцію», суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності, у зв'язку із зміною грошового забезпечення поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року,.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Волинській області провести з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 80 відсотків (в редакції, чинній на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області від 17.05.2017року №1957, що подається для перерахунку пенсії, а також врахувати доплати, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012р в розмірі 35%, які зазначені в розрахунку пенсії по інвалідності, пенсійна справа ХА4811.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .

Суддя Луцького міськрайонного суду Івасюта Л.В.

Волинської області