Постанова № 70793155, 05.12.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2017
Номер справи
822/2697/17
Номер документу
70793155
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2697/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2017 року 15:00м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-Волнат" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "В3" №0024201208 від 18 вересня 2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "УКР-Волнат" звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "В3" №0024201208 від 18 вересня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки позивача є необґрунтованими та безпідставними, а сам акт таким, що складений із грубим порушенням вимог норм чинного податкового законодавства України, а прийняте на підставі нього податкове повідомлення-рішення незаконним та таки, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі з підстав, що зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, вказала, що позовні вимоги ТОВ "УКР-Волнат" є необґрунтованими, а факт відсутності права на бюджетне відшкодування та заниження суми від'ємного значення підтверджується матеріалами перевірки позивача. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, що викладені в письмових запереченнях проти позову, копія яких долучена до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 22 травня 2017 року ТОВ "Укр-Волнат" подано декларацію з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за квітень 2017 року №9094044967, в якій заявлено бюджетне відшкодування ПДВ на поточний рахунок в сумі 161200,00 грн. за період з грудня 2015 року по квітень 2017 року.

У вересні 2017 року відповідно до ст.76, ст.200 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс), працівниками ГУ ДФС у Хмельницькій області проведено камеральну перевірку податкової звітності з ПДВ з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника у банку за липень 2017 року. Результати перевірки оформлено актом №5308/22-01-12-02/36451130 від 05 вересня 2017 року (далі - акт перевірки №5308/22-01-12-02/36451130 від 05 вересня 2017 року) та порушення п.200.1, абз. "б" п.200.4 ст.200 ПК України та наказу Міністерства фінансів України №21 від 28 січня 2016 року "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" та порушення абз. "в" п.200.4 ст.200 ПК України, п.5 розділу V наказу Міністерства фінансів України №21 від 28 січня 2016 року "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість".

Відповідно до висновків акту перевірки №5308/22-01-12-02/36451130 від 05 вересня 2017 року ТОВ "Укр-Волнат" не має права на отримання бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (рядок 20.2.1 декларації) задекларованого у декларації з ПДВ за липень 2017 року в сумі 143445 грн. та ТОВ "Укр-Волнат" за липень 2017 року занижено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.21 декларації) на 143445 грн.

На підставі вказаних висновків акту перевірки №5308/22-01-12-02/36451130 від 05 вересня 2017 року, ГУ ДФС у Хмельницькій області винесено податкове-повідомлення рішення "В3" №0024201208 від 18 вересня 2017 року, яким виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період липень 2017 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 143445 гривень.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню відповідача, суд враховує наступне.

Відповідно до п.48.1 ст.48 ПК України, податкова декларація складається формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності яке: документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Форма податкової декларації та обов'язкових додатків, а також порядок їх заповнення та подання затверджені наказом Міністерства фінансів України №21 від 28 січня 2016 року "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за №159/28289 із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23 лютого 2017 року №276, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 лютого 2017 року за №269/30137 (далі - Наказ №21).

Пунктом 10 розділу III Наказу №21 із змінами і доповненнями визначено, що у складі декларації подаються передбачені цим Порядком додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації).

Платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування ПДВ, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації Додаток 3 - "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" та Додаток 4 - "Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, з обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)".

Відповідно до наявних в матеріалах справи письмових доказів, камеральною перевіркою встановлено порушення в частині заповнення Додатку "Розрахунок сум бюджетного відшкодування (ДЗ)" до податкової декларації з ПДВ за липень 2017 року, а саме - в рядках:

- "Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п.200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, зарахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду)", стовпчики "дані платника, дані перевірки та відхилення" мають значення "0";

- "Фактично сплачено у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України", стовпчики "дані платника" - "143445", дані перевірки" - "0", відхилення" - "-143445";

- "Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (зазначається сума рядка 1, яка не більша значення рядка 2), (значення цього рядка переноситься до рядка 20.2 декларації за поточний звітний (податковий) період)", стовпчики "дані платника" - "143445", дані перевірки" - "0", відхилення" - "-143445".

Під час проведення відповідачем перевірки встановлено, що ТОВ "Укр-Волнат" при заповненні Додатка "Розрахунок сум бюджетного відшкодування (ДЗ)" в таблиці 1 "Розрахунок сум бюджетною відшкодування" в рядку 1 "Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, зарахованої у зменшення суми податкового боргу податку на додану вартість" визначено суму від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації у розмірі 0 грн.

Розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від'ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість.

Таким чином, перевіркою даних додатку 3 "Розрахунок бюджетного відшкодування (вх.№9168219940 від 21 серпня 2017 року) до податкової декларації з ПДВ за липень 2017 року встановлено, фактично сума бюджетного відшкодування ПДВ складає 0 грн. відхилення 143445 грн.

Порушення, встановлені даною перевіркою, в частині заповнення додатку 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування (ДЗ)" вплинуло на визначення задекларованої суми бюджетного відшкодування на рахунок платника (рядок 20.2.1 декларації), а саме - завищено на суму 143445 грн. та на визначення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації) за липень 2017 року, а саме - занижено вказаний показник на суму 143445 грн.

Згідно до п.5 розділу V Наказу №21 передбачено, що якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань (рядок 9) і податкового кредиту (рядок 17) отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.

З рядка 19 визначається сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації. Визначена сума вказується у рядку 19.1 та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21).

Порушення у визначені суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню по додатку 3 "Розрахунок сум бюджетного відшкодування (ДЗ)" за липень 2017 року вплинули на визначення задекларованої суми бюджетного відшкодування по податковій декларації з ПДВ за липень 2017 року по р.20.2.1 "Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19-рядок 19.1), яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку".

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд враховує, що згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_3 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, оскаржуване податкове повідомлення-рішення форми "В3" від 18 вересня 2017 року №0024201208 винесено на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним податковим законодавством України, із врахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому підстави для визнання його недійсним і скасування відсутні, в зв'язку із чим позовні вимоги ТОВ "Укр-Волнат" до ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "В3" від 18 вересня 2017 року №0024201208 необхідно залишити без задоволення.

На підставі ст.94 КАС України, судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "УКР-Волнат" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "В3" від 18 вересня 2017 року №0024201208 - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 06 грудня 2017 року , 15:50.

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1