
Постанова
Іменем України
Справа 712/12925/17
Провадження 2а/712/877/17
06 грудня 2017 року
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді - Марцішевської О.М.
при секретарі – Олефіренко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця. Просить суд визнати протиправною бездіяльність УПФ в м. Черкасах Черкаської області щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії у зв"язку із установленням з 1 січня 2017р. нових розмірів посадових окладів на посадах державної служби та зобов"язати відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017року відповідно до статті 37-1 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу», п.4 постанови КМУ від 31.05.200р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та підпункту 2 п.6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії держслужбовця, затвердженого постановою КМУ від 19.06.2013р. №426 (в редакції, що діяла на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішення КМУ) перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної відповідно до Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу» в розмірі 80% заробітної плати на момент виходу на пенсію, виходячи із розміру посадового окладу 4500 грн. за 6 групою оплати праці, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017р. "Питання оплати праці працівників державних органів", що прирівняна до його посади (остання посада на державній службі, з якої призначено пенсію), провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року у розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати; останнім його місцем роботи перед виходом на пенсію була посада начальника відділу організаційної роботи Державної фінансової інспекції у Черкаській області.Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року (із урахуванням змін) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України (далі КМУ). 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України № 4050-VІ від 17 листопада 2011 року «Про державну службу» який діяв в період з 1 січня 2016 року по 22 січня 2016 року та втратив чинність 22 січня 2016 року на підставі підпункту 3 пункту 2 розділу прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII від 10 грудня 2015 року «Про державну службу». Постановою КМУ № 426 від 19 червня 2013 року «Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця» затверджено Порядок та умови визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, яка набрала чинності з дня набрання чинності Законом України № 4050-VІ від 17 листопада 2011 року «Про державну службу». Підпунктом другим пункту 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 426 від 19 червня 2013 року визначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом України № 4050-VI від 17 листопада 2011 року «Про державну службу», пенсіонерам визначається на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Постанова КМУ України № 426 від 19 червня 2013 року, набрала чинності з дня набрання чинності Законом України № 4050-УІ від 17 листопада 2011 року «Про державну службу», діяла в період з 1 січня 2016 року по 22 липня 2016 року включно, тобто під час дії ст.ст. 37, 371 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 «Про державну службу», законів України № 4050-УІ від 17.11.2011 «Про державну службу» та Закону України № 889-VІІІ та 10.12.2015 «;Про державну службу», втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 465 від 22 липня 2016 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України».
Абзацом першим частини третьої статті 51 Закону України № 889-VІІІ від 10 грудня 2015 року «Про державну службу» визначено, що схема посадових окладів на посадах державної служби визначається щороку Кабінетом Міністрів України.
Схема посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 292 від 6 квітня 2016 року «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» яка набрала чинності 1 травня 2016 року одночасно із Законом України № 889-VІП від 10 грудня 2015 року «Про державну службу».
Таким чином, на думку позивача, вказаними постановами КМУ було встановлено порядок перерахунку призначених пенсій непрацюючим державним службовцям і у звязку з підвищенням з 01.01.2017 року розміру заробітної плати (посадових окладів) працюючим державним службовцям органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати перерахунок та виплату пенсії непрацюючим державним службовцям.
02 жовтня 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії як непрацюючому державному службовцю у зв'язку з підвищенням посадових окладів на посадах державної служби та розміру мінімальної заробітної плати, в порядку, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426 «Про затвердження порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця».
Після його звернення до УПФ України в м. Черкасах Черкаської області 10 жовтня 2017 року щодо перерахунку нарахованої пенсії, позивачу було відмовлено.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив задоволити.
Представник відповідача у наданому суду запереченні обгрунтовував правомірність відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії.
Вирішуючи позов, суд виходить з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року у розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
02.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як непрацюючому державному службовцю у зв'язку з підвищенням посадових окладів на посадах державної служби та розміру мінімальної заробітної плати, в порядку, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України від 19 червня 2013 року № 426 «Про затвердження порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця».
Листом УПФ України в місті Черкасах Черкаської області від 10 жовтня 2017 року йому було відмовлено у задоволенні його заяви із посиланням на те, що відповідно до пункту 3 постанови КМУ від 19 червня 2013 року № 426 «Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця набрання чинності вказаної постанови мало відбутися одночасно з набранням чинності Законом України від 17 листопада 2011 року №4050-VІ „Про державну службу (далі - Закон № 4050). Остання подія, тобто набрання чинності Законом № 4050, мала відбутися 01 січня 2016 року. 10 грудня 2015 року було прийнято новий Закон України „Про державну службу №889- VIII, який був опублікований в газеті - Голос України № 250 від 31 грудня 2015 року. Цим Законом визначено новий механізм нарахування заробітної плати працюючим державним службовцям, зокрема схема посадових окладів на посадах державної служби зазначається щороку Кабінетом Міністрів України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік, в той же час перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям даним Законом не передбачені. Розділом XI „Прикінцеві та перехідні положення Закону визначено, що вказаний Закон набирає чинності з 1 травня 2016 року, крім деяких положень, зокрема, підпункту 3 пункту 2, який набирає чинності з для його опублікування (тобто, Закон № 4050 визнаний таким, що втратив чинність з 31 грудня 2015 року ). Закон №4050 так і не набрав чинності, відповідно постанова КМУ від 19 червня 2013 року № 426 „Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця також не набрала чинності. Крім того, посадові оклади працюючим державним службовцям встановлені постановою КМУ від 6 квітня 2016року № 292 „Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році, набула чинності одночасно з Законом України „Про державну службу від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який перерахунки пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачає.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Однак, в подальшому законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі - Закон № 889). Відповідно до п.2. Прикінцевих положень Закону № 889 визнаний таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993р., крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Таким чином, у зв'язку з набранням чинності з 01.05.2015р. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII, положення ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII в частині права на перерахунок пенсії втратили чинність.
Відповідно до статті 90 Закону № Про державну службу" 10 грудня 2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Натомість, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначає, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
У рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Більш того, виключення законодавцем статті, що передбачала право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних державних службовців не може бути розцінено як звуження соціально-правових гарантій, порушення принципу передбачуваності Закону, та відповідно не створює обов'язку держави для здійснення перерахунку пенсії без правових на те підстав.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи суд вважає таким, що не обгрунтовують позовні вимоги, виходячи з наступного.
Разом з тим, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 3 жовтня 1997 року, сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. З прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Закон "Про державну службу" 16.12.1993 № 3723-XII втратив чинність на підставі пізніше прийнятого однопредметного нормативного правового акта однакової сили - Закону "Про державну службу" N 889-VIII від 10.12.2015, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону N 889-VIII від 10.12.2015р.
Оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії згідно ст.37-1 Закону № 3723-ХІ вказана норма закону втратила чинність, тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача до вчинення дій, не передбачених чинним законодавством. За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку у травні 2017 року пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Позивач звернувся до пенсійного органу в період чинності ст.37-1 ЗУ "Про державну службу" з питання перерахунку пенсії не звертався, тому до спірних правовідносин підлягає застосуванню саме положення чинного на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Закону № 889-VIII від 10.12.2015р. Аналогічні висновки наявні в ухвалі колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 10 лютого 2017 року у справі 617/276/16-а, ухвалах Вищого адміністративного Суду України 20 березня 2017 року м. Київ у справі К/800/8058/17, 05 травня 2017 року у справі К/800/14662/17. З огляду на вищенаведене, відсутні підстави для задоволення позову, у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, що він і довів суду як суб'єкт владних повноважень, відповідно до частини другої статті 71 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 94 КАС України суд,
П О С Т А Н О ВИ В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Головуючий: