
Номер провадження: 2-а/537/212/2017
Справа № 537/4877/17
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07.12.2017 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Сьоря С.І., розглянувши у порядку скороченого провадження в м.Кременчуці Полтавської області в приміщенні Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд визнати протиправним рішення Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №6 від 03.01.2017 року про відмову в призначенні йому пенсії за віком, зобовязати Кременчуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити та виплачувати йому пенсію за віком, з урахуванням заробітної плати, як непрацюючому пенсіонеру, з дати звернення 23.12.2016 року.
Свої вимоги мотивував тим, що до листопада 1997 року він проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1, надалі виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.
23.12.2016 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернулася до Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії за віком, до заяви додані всі необхідні та достатні документи для призначення пенсії, в тому числі оригінал трудової книжки. Рішенням Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 6 від 03.01.2017 року у призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено. В обґрунтування прийнятого рішення управлінням зазначено, що відповідно до п. 2.9 Порядку № 22-1 особа яка звертається за пенсією повинна пред'явити паспорт, або інший документ, що підтверджує місце проживання (реєстрації). Не надано документ, про місце проживання на території України. Вважає протиправними рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в призначенні пенсії за віком, оскільки виходячи із правової та соціальної природи пенсії, право громадянина на призначення йому пенсії не може повязуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні. Відмова в призначенні пенсії суперечить положенням діючого законодавства та Конституції України. З урахуванням викладеного, просив позов задовольнити.
Представник відповідача - Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області надіслав до суду письмові заперечення проти позову, в яких в задоволенні позову просить відмовити у звязку з його безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч.1ст. 6 КАС Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом , звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідност. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, визначенийКонституцієюта законами України.
Пунктом 1 частини 3статті 2 КАС Українипередбачено, що до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка чи вчинені дії суб»єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією Українита законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 9КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбаченіКонституцієюта законами України.
Зі змістуст. 159 КАС Українивбачається, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується копією закордонного паспорта №PU122465, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, виїхав на постійне місце проживання до держави Ізраїль, де з 10.02.2004 року перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.
Як достовірно встановлено в судовому засіданні до листопада 1997 року місце проживання ОСОБА_1 було зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 та на даний час останній постійно проживає у державі Ізраїль.
23 грудня 2016 року представник ОСОБА_1 ОСОБА_2 звернулася до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком.
Рішенням Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №6 від 03.01.2017 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком, в зв»язку з відсутністю документів, що підтверджують факт його проживання (реєстрації місця проживання) в Україні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст..8 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені устатті 36цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ст.. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше пятнадцяти років.
Як встановлено судом, та це зокрема вбачається із трудової книжки на імя ОСОБА_1, на час звернення за призначенням пенсії за віком, йому виповнилось 68 років та останній має страховий стаж 30 років 6 місяців 18 днів.
Таким чином відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії за віком.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у звязку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обовязку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Стаття 24 Конституції України гарантує громадянам України рівність конституційних прав незалежно від місця проживання.
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 25 Конституції України, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.
Відповідно до ст.. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів, незалежним і неупередженим судом.
Згідно ч.1 ст. 7 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» загальнообовязкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обовязків стосовно сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно п.2 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно до ст. 51 вказаного Закону під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обовязковість якої надана Верховною Радою України.
У відповідності з ч.3 ст. 3 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
Згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
За таких обставин, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання зі збереженням усіх конституційних прав, гарантованих Конституцією та державою Україна.
Рішенням Конституційного суду України від 07.10.2009 року № 25-рп/2009 визнано неконституційними пункт 2 частини 1 ст. 49 та друге речення ст. 51 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».
Аналізуючи вищевказані норми, суд приходить до висновку, що із визнанням неконституційними положень п.2 ч.1 ст. 49 та другого речення ст. 51 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зникли перешкоди для реалізації позивачем своїх прав на пенсійне забезпечення. Позивач, як громадянин України, незалежно від країни свого проживання, вправі користуватися всіма конституційними правами, в тому числі і на пенсійне забезпечення, з застосуванням всіх доплат, підвищень, здійснення перерахунків, які передбачені діючим пенсійними законодавством України для всіх громадян України незалежно від їх місця проживання, а тому будь-які перешкоди, при наявності умов, зазначених в законі для призначення пенсії та її виплати відсутні.
Таким чином, після прийняття Конституційним судом України вищезазначеного рішення, право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
Європейський суд з прав людини у п. 51 рішення у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 02.02.2014 року, зазначив, що право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України.
Тобто, ОСОБА_1, проживаючи в державі Ізраїль, як громадянин України, має такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, так як Конституція України і пенсійне законодавство України не допускає обмеження прав на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії, за ознакою місця проживання громадянина України.
Відповідно до ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис.
Відповідно до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії за віком додаються документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов»язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно п. 2.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна предявити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Відповідно до п. 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Як вбачається з розписки-повідомлення, яка прийнята спеціалістом Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області 23.12.2016 року і зареєстрована за №724, до заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 були подані копії та оригінали документів, що узгоджується з самим рішенням Управління Пенсійного Фонду України в м. Кременчуці №6 від 03.01.2017 року, де зазначено, що для призначення пенсії за віком ОСОБА_1 його представником було подано заяву про призначення пенсії на наступні документи: нотаріально завірена копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оригінал та копія картки платника податків, оригінал та копію трудової книжки від 15.05.1967 року, заяву про перерахування коштів через установу банку .
У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені ) вони на підставах, у межах повноважень то у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вище вкладне, встановлені обставини справи, а також те, що позивач в порядку, визначеному Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в спосіб, передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, звернувся через свого представника, який діє на підставі виданої йому нотаріально посвідченої довіреності до обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії за віком, до якої додані всі необхідні документи для призначення пенсії, а також те, що відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії за віком, то суд приходить до висновку, що відповідач без наявності до того законних підстав відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню.
З урахуванням задоволення позову, судові витрати, що понесені позивачем, підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 6,12,94, 159-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним рішення Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області №6 від 03.01.2017 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобовязати Кременчуцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсію за віком, відповідно до поданої заяви від 23 грудня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ідентифікаційний код 40367050) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) - 640 грн. сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: С.І. Сьоря