КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-29164/08 Головуючий у 1 інстанції Пилипенко О.Є.
Суддя доповідач Заяць В.С.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2009 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого:
Суддів:
при секретарі: Зайця В.С.,
Кузьменка В.В.,
Попович О.В.,
Леонтовичі М.А.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2008 р. по справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» до Державної податкової інспекції в Краснокутському районі Харківської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
ДПІ в Краснокутському районі Харківської області було проведено невиїзну документальну перевірку ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз Україна» щодо дотримання ним вимог податкового законодавства, за результатами якої складені акти «Про виявлені порушення податкового законодавства» № 95/15-020/30019775 та № 96/15-026/300-19775 від 01.08.2007 р.
На підставі вказаних актів податковим органом винесені наступні податкові повідомлення-рішення: № 0001871501/0 від 01.08.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на суму 707 579,60 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон № 2181-ІІІ); № 0001881501/0 від 01.08.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на суму 531 758,49 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ; № 0001871501/1 від 03.10.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на суму 70 777,96 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ; № 0001881501/1 від 03.10.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на суму 53 175,85 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ; № 0001871501/2 від 12.12.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на суму 70 757,96 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III; № 0001881501/2 від 12.12.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні на суму 53 175,85 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III; № 0001871501/3 від 14.02.2008 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на суму 70 757,96 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ; № 0001881501/3 від 14.02.2008 р. про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні на суму 53 175,85 грн. згідно пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ.
ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз Україна» звернулась з позовом до ДПІ в Краснокутському районі Харківської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2008 р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що вказана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, судом не повно зясовано обставни у справі, тому вона підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким задовольнити позов.
Письмових заперечень на апеляційну скаргу позивача від інших осіб у встановлений судом строк до суду не надійшло.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз Україна», суд першої інстанції виходив з того, що позивачем були порушені граничні строки сплати узгодженого податкового зобовязання з рентної плати за природний газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні, за що до позивача були застосовані штрафні санкції.
Колегія суддів вважає за можливе погодитись з такими висновками Окружного адміністративного суду міста Києва та зазначає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є законним та обгрунтованим, так як вимогами статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належать рентні платежі.
Згідно з частиною 6 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування», порядок зарахування загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.
Частиною 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 30.11.2006 року № 398-У «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» встановлено, що у 2007 році субєкти господарювання, які здійснюють видобуток вуглеводневої сировини, а саме природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) та газового конденсату і нафти на підставі спеціальних дозволів на право користування надрами, вносять у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, до Державного бюджету України, рентну плату за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат..
Згідно пунктів 6 і 7 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 року № 256, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 січня 2005 року № 59, із змінами та доповненнями, податкові розрахунки рентної плати складаються платниками за звітний (податковий) період і подаються органам державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (податковим) періодом. Податковий розрахунок рентної плати подається за формою, що затверджується Державною податковою адміністрацією.
Платники вносять до Державного бюджету України рентну плату авансовими внесками у розмірі однієї третини суми платежу, визначеної у податковому розрахунку, який подано у минулому звітному (податковому) періоді, до 10, 20 і 30 числа поточногс календарного місяця відповідно за першу, другу та третю декаду. Сума рентної плати за звітний (податковий) період, обчислена відповідно до пункту 4 цього Порядку, вноситься платниками до Державного бюджету України 30 календарних днів місяця, що настає за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 256, відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність внесення до Державного бюджету України рентної плати та своєчасність подання її податкового розрахунку органам державної податкової служби несуть платники відповідно до законодавства.
У преамбулі Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону № 2181-ІП, податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно з пунктом 1.11 статті 1 Закону № 2181-ІІІ, податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181-ІІІ визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІП, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 цього Закону, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону № 2181-ІІІ встановлено, податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах, зокрема, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобовязань, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з положенням пунктів 3.2, 4.4 та 4.5 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. № 253, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за № 567/5758 (із змінами та доповненнями), у разі порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання складається податкове повідомлення-рішення за формою «Ш», яке в той самий день передається структурному підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції. У той же день таке повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків.
За таких умов, колегія суддів погоджується з посиланням суду першої інстанції на те, що застосовуючи до позивача штрафні санкції на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобовязань з рентної плати, відповідач діяв у межах наданих йому повноважень та у спосіб, визначений спеціальним законом з питань оподаткування.
Суд апеляційної інстанції не може прийняти доводи позивача в апеляційній скарзі на те, що рентний платіж, передбачений в п. 9 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», як обовязковий платіж та термін «рентна плата», застосований в Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування» різні поняття, а тому рентна плата не є обовязковим платежем в розумінні п. 9 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», як такі, що не відповідають вимогам закону.
Відповідно до вимог ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги позивача не грунтуються на вимогах законодавства та спростовуються наявними матеріалами справи, тому слід визнати, що місцевий окружний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а підстави для його скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.07.2008 р. без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного Суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий:
Судді:
______ В.С. Заяць
______ В.В. Кузьменко
______ О.В. Попович