Постанова № 70763466, 06.12.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2017
Номер справи
752/8045/17
Номер документу
70763466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 752/8045/17 Головуючий у 1-й інстанції: Ладиченко С.В.

Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Качак Х.Б., за участі позивача та його представника ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 06 листопада 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

18.04.2017 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві (далі - Управління), в якому просив суд зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату йому пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії (27.01.2011р.) в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати державних службовців згідно з архівною довідкою Печерської районної у м. Києві державної адміністрації від 28.03.2017 року № 11-13/1987 з урахуванням сум: матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань; допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки; індексації заробітної плати та індексація пенсії починаючи з 27 січня 2011 року з урахуванням проведених виплат, всього - 7854,25 грн. щомісячно.

Вважає, що відмова відповідача включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати в перерахунок пенсії, як державному службовцю є наслідком порушення вимог норм чинного законодавства.

Постановою Голосіївського районного суду м.Києва від 06 листопада 2017 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги, інші сторони не прибули, про місце, дату, час розгляду справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача та його представника, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що з ОСОБА_3 знаходиться на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу". Основний розмір пенсії становить 90% від заробітної плати.

10.04.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Листом від 13.04.2017 року № 23094/5 Управління відмовило у проведенні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та роз'яснено, що у зв'язку з набуттям чинності з 01 травня 2016 року Закону України «Про державну службу від 10 грудня 2015 року» № 889-УІІІ перерахунок пенсії не здійснюється.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у спірних правовідносинах Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснювало свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законодавством.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин ( далі - Закон № 3723-XII ), «Про оплату праці» ( далі - Закон № 108/95-ВР ), «Про пенсійне забезпечення» ( далі - Закон № 1788-XII ), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058-IV ), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( далі - Порядок № 22-1 ).

Частиною 1 статті 1 Закону № 108/95-ВР передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону № 3723-XII, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У ст. 41 Закону № 1058-IV визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на 27.01.2011 р., тобто на момент призначення позивачу пенсії за віком на підставі цього Закону, було визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Крім того, з викладених правових норм також вбачається, що отримувані державним службовцем суми виплат, на які фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічні висновки були викладені Верховним Судом України в рішенні від 16 вересня 2014 року у справі № 21-314а14, яке у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, що застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, який містить зазначені норми права.

Отже, колегія суддів вважає, що суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати повинні були враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Проте, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів вважає позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав:

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, при призначенні пенсії за віком позивачем до пенсійного органу було надано довідку, в якій зазначені позивачем суми, а саме: за 2009 рік сума матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань -4689,08 грн.; сума матеріальної допомоги на оздоровлення-11598,39 грн.; індексація заробітної плати -1540,57 грн.; всього за 2009 рік - 17828,04 грн. та за 2010 рік сума матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 4182,18 грн.; сума матеріальної допомоги на оздоровлення - 7447,00 грн.; індексація заробітної плати - 209,25 грн.; всього за 2010 рік - 11838,43 грн., разом за 24 місяці (2009р. та 2010р.) 29666,47 грн., відсутні.

Нову архівну довідку від 28.03.2017 року № 11-13/1987 про заробітну плату позивач надав до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 10.04.2017 року, тобто це саме той строк, з якого необхідно було поновити порушене право. (а.с.48-50)

Відтак, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 45 Закону № 1058-ІV з 01.04.2017 року, тому позовні вимоги підлягають задоволенню лише з 01.04.2017 року.

Щодо посилання відповідача на те, що з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», слід зазначити, що спірним у даній справі є питання не про право позивача на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а про право на виплату пенсії, обчисленої з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та на врахування яких позивач мала право під час призначення пенсії, тобто фактично спір стосується питання виправлення помилок, що були допущені під час призначення пенсії.

Таким чином, оскільки позивачу призначено пенсію на підставі ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу», чинного на час виходу позивача на пенсію, тому до правовідносин щодо призначення пенсії застосовуються положення законодавства, чинного на час набуття права на її призначення, оскільки правовідносини щодо пенсійного забезпечення виникають в момент виникнення права на її призначення.

При цьому, сума індексації пенсії не є тією сумою, яка мала враховуватися при призначенні пенсії позивачу, тому в цій частині позовні вимоги є необґрунтованими й не підлягають задоволенню.

Отже, колегія суддів вважає частково обґрунтованими доводи апеляційної скарги, тому позов підлягає частковому задоволенню.

Водночас, згідно ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Проте, відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх інстанціях звільняються Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України (згідно із Законом №1774-VIII від 06.12.2016р.)

Згідно з постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015р. №2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011р. «Про судовий збір», якщо відповідач звільнений від сплати судового збору, то й відповідно судовий збір з нього не стягується.

Враховуючи, що на час вирішення справи пенсійні органи звільнені від сплати судового збору, судовий збір за подання позивачем позовної заяви у розмірі 640,00 грн. та за подання апеляційної скарги у розмірі 704,00 грн., разом 1344,00 грн. стягується з державного бюджету.

Згідно приписів п.3. ч.1 статті 198 КАС України суд апеляційної інстанції постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 06 листопада 2017 р. скасовує та приймає нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

Повний текст постанови виготовлено 06.12.2017 р.

Керуючись ст.195, ч.3 п.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 212, ч.6 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 06 листопада 2017 р. - задовольнити частково.

Постанову Голосіївського районного суду м.Києва від 06 листопада 2017 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов`язання вчинити певні дії - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Києві про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії (27.01.2011р.) в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати державних службовців згідно архівної довідки Печерської районної у м. Києві державної адміністрації від 28.03.2017 року № 11-13/1987 з урахуванням сум: матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань; допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки; індексації заробітної плати починаючи з 01 квітня 2017 року з урахуванням проведених виплат.

В решті позову відмовити.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 1344,00 грн. (одна тисяча триста сорок чотири) грн.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль