справа № 2-а- 9893/09/0570 Суддя 1-ї інстанції Шальєва В.А. Суддя доповідач Сухарьок М.Г.
У К Р А Ї Н А
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2009 року м. Донецьк
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Гаврищук Т.Г.,
при секретарі Безруковій В.М.,
за участю: від позивача Дробот Т.С., Різак Ю.Ф., від відповідача Романенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року по справі № 2-а-9893/09/0570 за позовом Кредитної спілки “Кредо” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення , -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом в якому вказав на те, що в період з 09.12.2008 року по 29.12.2008 року відповідачем проведено виїзну планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року, за результатами якої складений акт № 13/22-32934917 від 08.01.2009 р. На підставі зазначеного акту податковим органом 20.01.2009 р. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000121701/0/3219/10/17-113 про визначення позивачу податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в загальному розмірі 30815,37 грн. , в тому числі, за основним платежем - 10271,79 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 20543,58 гри. За наслідками адміністративного узгодження відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 24.02.2009 р. № 0000121701/1/9925/10/17-113, від 30.04.2009 р. № 0000121701/2/22639 та від 20.06.2009 р. № 0000121701/3/36459 з аналогічними вимогами. Позивач вважає, що податковим органом неправомірно було визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 19274,58 грн. Податковим органом в акті перевірки як порушення визначається те, що позивач не нарахував та не утримав податок з доходів фізичних осіб на нараховані проценти на додаткові пайові внески за 2006 р. в сумі 64248 грн., в результаті чого позивачем занижений податок з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року позов був задоволений.
Відповідач не погодився з постановою суду і подав апеляційну скаргу, вказавши на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Просив скасувати постанову суду та прийняти нове рішення яким повністю відмовити в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне в задоволенні вимог викладених в апеляційній скарзі відмовити, постанову залишити без змін, виходячи з наступних підстав.
Окружний суд встановивши фактичні обставини і відповідні ним правовідносини, дійшов правильного висновку щодо до вирішення справи по суті.
Діяльність кредитних спілок регламентується Законом України “Про кредитні спілки”. В ст. 11 цього Закону визначено, що члени кредитної спілки мають право одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту; одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки. Стаття 19. Майно кредитної спілки
Статтею 21 Закону України „Про кредитні спілки” встановлено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки; залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі. Зобов'язання кредитної спілки перед одним своїм членом не можуть бути більше 10 відсотків від загальних зобов'язань кредитної спілки.
Крім розміру плати (процентів), яка нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, кредитна спілка розподіляє частину нерозподіленого доходу, що залишається у її розпорядженні за підсумками фінансового року, між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків (у тому числі на додаткові пайові внески) у вигляді відсотків (проценти).
Значення доходу та склад загального оподаткованого доходу наведені відповідно пунктом 1.2 ст. 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб".
У відповідності до п. 7.2 ст. 7 зазначеного Закону ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.
Отже, термін „вклад (внесок)" використовується законодавцем як щодо вкладу (внеску)на депозит кредитної спілки, та к і вкладу (внеску) на пайові внески членів кредитної спілки.
Підпунктом 22.1.4 ст. 22 „Прикінцеві положення" Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" визначено, що підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 1 січня 2010 року.
Враховуючи, що законодавець використовує терміни „процент на вклад (внесок)" як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади (внески) до кредитної спілки, з норми пп. 22.1.4 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" випливає, що застосування положення п. 7.2 цього Закону призупинено і не застосовується.
Крім того, згідно пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, до складу загального місячного оподаткованого доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів, інші доходи, крім зазначених у п. 4.3 цієї статті.
Разом з тим, дію пп. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 Закону „Про податок з доходів фізичних осіб" зупинено в частині включення до загального місячного оподаткованого доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі, картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) не депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України „Про Державний бюджет України на 2005 рік".
Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 01.07.2004 р. № 1958 були внесені зміни до пп. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону № 889, а саме, пп. „в" після слів „неприбутковими організаціями" доповнено словами „(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)". Ці зміни набули чинності з 01.01.2005 р.
З 01.05.2005 р. оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках спілок здійснюється на підставі спеціальної норми, що міститься в абзаці 4 п. 7.2 ст. 7 Закону № 889.
Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів. Підпунктами 9.2.1 та 9.2.2 даної статті визначено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплати) на його користь доходів, визначених у п. 7.2 ст. 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця х таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячного податкового періоду.
З зазначених положень випливає, що до 01.01.2005 р. виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувались у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі є пільги з нарахування та сплати податків; з 01.01.2005 р. таку привілею виключено, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п. 7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з п. 9.2, який відповідно до пп. 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010 р., а відповідно до пп. 22.1.4 проценти на вклад до небанківської фінансової установи будуть оподатковуватися з 01.01.2010 р.
Таким чином, виплата відсотків на додаткові паї без нарахування та утримання прибуткового податку повністю відповідає вимогам Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб", а тому відсутні підстави для визначення позивачу податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 9637,29 грн.
Оскільки відсутні підстави для визначення контролюючим органом податкового зобов'язання, відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій в розмірі 19274,58 грн.
Суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку, що відповідач, приймаючи податкове повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, фактично без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.
Колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін та дано їм вірну оцінку, постанова суду від 31 серпня 2009 року є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198-200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року по справі № 2-а-9893/09/0570 за позовом Кредитної спілки “Кредо” до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року по справі № 2-а-9893/09/0570 - залишити без змін.
Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частина 10 листопада 2009 року. Повний текст буде виготовлений 16 листопада 2009 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.