Постанова № 70760073, 27.11.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
820/4935/17
Номер документу
70760073
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2017 р. № 820/4935/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,

представника позивача - Кобця Б.Д.,

представника відповідача - Макаренко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом приватного підприємства "НП-Трейдінг" до Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство "НП-Трейдінг" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС № 0000365009 від 09.10.2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки акту перевірки, на підставі яких винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, є необґрунтованими та помилковими, оскільки судження податкового органу про порушення позивачем ст. 231 Податкового кодексу України щодо несвоєчасності реєстрації податкових накладних суперечить дійсним обставинам. У зв'язку із чим, податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, висновок якого став підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено, що фахівцями Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації акцизного податку та своєчасності реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних приватного підприємства "НП-Трейдінг" за липень 2017 року.

Результати перевірки викладені в акті № 1100/28-10-50-09-08/32690405 від 20.09.2017.

За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

На підставі зазначених висновків контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 09.10.2017 № 0000365009, яким позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 9308,11 грн.

Не погоджуючись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд виходить із наступного.

Згідно з п.п. 14.1.60-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Як встановлено судом, розрахунки коригування, зазначені в акті перевірки як такі, що зареєстровані в ЄРАН з порушенням граничного строку для їх реєстрації, надіслані позивачем засобами електронного зв'язку.

Судом встановлено, що 08.07.2017 приватним підприємством "НП-Трейдінг" складено акцизну накладну № 6218.

Як вбачається із скріншоту із комп'ютерної програми "M.E.Doc" акцизну накладну № 6207 21.07.2017 в 16:52 підписано директором, підписано печаткою та відправлено в ДФС. 21.07.2017 в 17:16 доставлено в ДФС та отримано ДФС, що підтверджується печаткою.

Відповідно до квитанції № 1 акцизну накладну № 6207 доставлено до центрального рівня ДПС України 21.07.2017 в 23:30:33, документ не може бути прийнятий відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджених ПКМУ від 24.02.16 № 114: операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 годин.

Судом встановлено, що 22.07.2017 в 11:21 позивачем повторно відправлена акцизна накладна № 6207, повідомлення про отримання чи неотримання відсутнє.

23 липня 2017 в 10:55 акцизна накладна № 6207 відправлена на адресу ДФС.

Із квитанції № 2 вбачається, що документ доставлено до районного рівня 24.07.2017 в 10:29:05 та прийнято.

Також, судом встановлено, що 08.07.2017 позивачем складено акцизну накладну № 6219. 21.07.2017 в 16:52 її підписано директором, підписано печаткою та відправлено в ДФС, 21.07.2017 в 17:16 доставлено в ДФС.

Відповідно до квитанції № 1 акцизну накладну № 6219 доставлено до центрального рівня ДПС України 21.07.2017 в 23:30:33, документ не може бути прийнятий відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджених ПКМУ від 24.02.16 № 114: операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 годин.

Судом встановлено, що 22.07.2017 в 11:21 позивачем повторно відправлена акцизна накладна № 6219, повідомлення про отримання чи неотримання відсутнє.

23 липня 2017 в 10:55 акцизна накладна № 6219 відправлена на адресу ДФС.

Із квитанції № 2 вбачається, що документ доставлено до районного рівня 24.07.2017 в 1034:22 та прийнято.

Судом встановлено, що 07.07.2017 приватним підприємством "НП-Трейдінг" складено акцизну накладну № 6205. 21.07.2017 в 15:33 вказану накладну підписано директором, підписано печаткою та відправлено в ДФС, а 21.07.2017 в 15:50 доставлено в ДФС.

Відповідно до квитанції № 1 акцизну накладну № 6207 доставлено до центрального рівня ДПС України 21.07.2017 в 23:25:25, документ не може бути прийнятий відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджених ПКМУ від 24.02.16 № 114: операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 годин.

Із матеріалів справи вбачається, що 22.07.2017 в 11:21 позивачем повторно відправлена акцизна накладна № 6205, повідомлення про отримання чи неотримання відсутнє.

Відповідно до квитанція № 2 документ доставлено до районного рівня 24.07.2017 в 10:35:12 та прийнято.

Також, 07.07.2017 приватним підприємством "НП-Трейдінг" складено акцизну накладну №6206, яку 21.07.2017 в 15:33 підписано директором, підписано печаткою, відправлено в ДФС, а 21.07.2017 в 15:50 доставлено в ДФС.

Як вбачається із квитанції № 1 документ доставлено до центрального рівня ДПС України 21.07.2017 в 23:22:11, документ не може бути прийнятий відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджених ПКМУ від 24.02.16 № 114: операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 годин.

Судом встановлено, що 22.07.2017 в 11:21 повторно відправлена акцизна накладна № 6206, проте відповідно до квитанції № 2 документ доставлено до районного рівня 24.07.2017 в 10:34:38 та прийнятно.

Із матеріалів справи вбачається, що 08.07.2017 позивачем складено акцизну накладну № 6217, яку 21.07.2017 в 16:52 підписано директором, підписано печаткою та відправлено в ДФС та 21.07.2017 в 17:16 доставлено в ДФС.

Відповідно до квитанції № 1 документ доставлено до центрального рівня ДПС України 21.07.2017 в 23:35:30, документ не може бути прийнятий відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджених ПКМУ від 24.02.16 № 114: операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 годин.

22 липня 2017 року в 11:21 та 23 липня 2017 року в 10:56 акцизна накладна № 6217 повторно відправлена позивачем, відповідно до квитанції № 2 документ доставлено до районного рівня 24.07.2017 в 10:36:14 та прийнято.

Також, 08.07.2017 приватним підприємством "НП-Трейдінг" складено акцизну накладну №6218, яку 21.07.2017 в 16:52 підписано директором, підписано печаткою, відправлено в ДФС, а 21.07.2017 в 17:16 доставлено в ДФС.

Як вбачається із квитанції № 1 документ доставлено до центрального рівня ДПС України 21.07.2017 в 23:36:39, документ не може бути прийнятий відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджених ПКМУ від 24.02.16 № 114: операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 годин.

Судом встановлено, що 22.07.2017 в 11:21 та 23.07.2017 в 10:55 акцизна накладна № 6218 повторно відправлена позивачем, відповідно до квитанції № 2 документ доставлено до районного рівня 24.07.2017 в 10:36:03 та прийнято.

Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/ розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі: 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів; 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Судом встановлено, що підставою для притягнення до відповідальності, передбаченої п. 120-2.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, відповідач у податковому повідомленні-рішенні № 0000365009 від 09.10.2017 зазначив порушення п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.

Порядок реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних визначений пунктом 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України.

Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.

З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, то платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно із п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що законодавством встановлено чіткі терміни реєстрації акцизних накладних, що надаються продавцем товару покупцю, в Єдиному реєстрі акцизних накладних та за порушення яких податковим законодавством передбачено нарахування штрафних санкцій.

Водночас, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто, визначальною умовою для застосування штрафних (фінансових) санкцій є вчинення порушення вимог податкового законодавства, що вчинено за наявності протиправних дій суб'єкта господарювання націлених на вчинення такого порушення.

Таким чином оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з врахуванням наявності, такої обов'язкової умови як наявність вини у діях платника податку при вчиненні порушення. Відсутність такої вини унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що акцизна накладна №6207 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017 повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє, акцизна накладена № 6219 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017 повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє, акцизна накладена № 6206 від 07.07.2017, граничний термін реєстрації 22.07.2017 повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє, акцизна накладена № 6205 від 07.07.2017, граничний термін реєстрації 22.07.2017 повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє, акцизна накладена № 6217 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017 повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє, акцизна накладена № 6218 від 08.07.2017, граничний термін реєстрації 23.07.2017 повторно направлена до ДФС 22.07.2017, проте повідомлення про отримання чи не отримання відсутнє.

Як зазначалося вище, відповідно до положень абзацу 7 підпункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 114для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня.

Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем не надано до суду доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття акцизних накладних № 6207, №6219, № 6206, № 6205, № 6217, № 6218 саме протягом операційного дня 22.07.2017 (з 8 до 19 години), а тому відповідно до вимог абзацу 7 підпункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими у ЄРАН.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Позивач не вчиняв протиправних дій, які б призвели до порушення граничного строку реєстрації акцизних накладних за вказаний період, що свідчить про відсутність у діях приватного підприємства "НП-Трейдінг" такої ознаки податкового правопорушення, як протиправність.

Протиправність означає невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Податковим кодексом України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Крім того, у поведінці позивача відсутній такий елемент складу правопорушення як об'єктивна сторона. Так, загальною ознакою податкового правопорушення є діяння, тобто дія чи бездіяльність. Під діями в праві розуміється активна поведінка. Бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана з невчиненням дій, які вона мала і могла здійснити згідно з законом або взятими на себе зобов'язаннями.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що до позивача не може бути застосовано заходи відповідальності за порушення, яке вчинено ним за відсутності такої складової, як вини та наміру вчинити таке порушення, а отже застосування до приватного підприємства "НП-Трейдінг" штрафних санкцій за п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України суперечить нормам чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За приписами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що затримка у реєстрації акцизних накладних відбулась не з вини підприємства позивача, а отже у контролюючого органу відсутні підстави для застосування до приватного підприємства "НП-Трейдінг" штрафних санкцій.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 14, 160-163, 164, 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов приватного підприємства "НП-Трейдінг" - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС від 09.10.2017 № 0000365009.

Стягнути на користь приватного підприємства "НП-Трейдінг" (код ЄДРПОУ 32690405) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 05 грудня 2017 року.

Суддя А.С. Мороко